Podróże Świat, Tanzania, Zanzibar

Zanzibar – urokliwa wyspa na Oceanie Indyjskim

Jambiani

Zanzibar – perełka

Zanzibar – urocza wyspa z cudownymi plażami i uśmiechniętymi, spokojnymi ludźmi. Moja pierwsza myśl kiedy myślę o Zanzibarze to mango i ocean.

Przypominam sobie smak idealnego soku z mango, jakim zostałam uraczona po przybyciu do Jambiani – wiosce na wschodnim wybrzeżu wyspy. Słyszę szum fal oceanu, który o czwartej nad ranem uderzał o murek naszej willi. Ideał poranka.

Początek podróży

Nasza podróż rozpoczyna się na lotnisku w Warszawie, skąd odlatujemy do Dubaju. Tam ponad pięciogodzinna przesiadka i bezpośredni lot na tę słoneczną wyspę. Wysiadając z samolotu uderza nas żar Afryki, następnie odprawa i szybka aplikacja o wizę. Z lotniska szybki transfer do Jambiani. Wiezie nas przesympatyczny Juma – jak się później okazuje łowca antylop. Willa Vanilla House, nasz nocleg to skromne miejsce dla podróżników ale spełnia nasze oczekiwania. Mamy tu spokój i cudowny widok na ocean. Wprost z podestu willi wchodzimy do wody. Na dzień dobry nasz wspaniały kucharz Miro raczy nas sokiem z mango. O rajuśku! Nigdy tak dobrego nie piliśmy! Nic tylko się rozgościć.

Jambiani

Jambiani

Jambiani to wioska, gdzie ocean rankiem odpływa daleko i można obserwować kobiety przy pracy na plantacji alg. To wyjatkowe miejsce na Zanzibarze, gdzie możemy obserwować te plantacje. Algi są tam zbierane i jak się dowiedzieliśmy od tubylców – eksportowane do Japonii. Praca przy algach jest żmudna i uciążliwa, gdyż kobiety pracują w pełnym słońcu cały ranek. Budzi to mój podziw i doceniam ich pracę. Mężczyźni o czwartej rano wyruszają na połów ryb i owoców morza.

Jambiani

Jedzenie

To co złowili rybacy ląduje na naszych talerzach na kolację. Przyprawy zanzibarski i sposób przygotowania jedzenia powodują, że jest to rozkosz podniebienia. Potrawy smakują wyjątkowo, są bardzo smaczne i wyśmienite. Nigdzie nie jadłam tak wspaniale przyrządzonych owoców morza. Warto też spróbować przekąski jaką są chipsy z kokosa, gdyż to wyjątkowy smak. Pycha! Prawdziwym hitem jest wspomniany wcześniej sok z mango, ale też herbata i kawa, które są zaparzane z przyprawami. Jedzenie na wyspie to wspaniałe doświadczenie, ponieważ smakuje naprawdę wyjątkowo.

Przyroda

Zdecydowanym atutem wyspy Zanzibar jest natura. Niesamowity ocean ze swoimi przypływami i odpływami. Jozami Forest, rezerwat tropikalny z endemicznymi małpami. Olbrzymie żółwie. Jedną z atrakcji jest wypływ łodzią by pływać z dzikimi delfinami. Jednak, żeby być tam samemu a nie z tłumem turystów, proponuję wstać jak my o czwartej rano i udać się wcześnie rano na wypływ. Pływanie z tymi ssakami, było niesamowitym przeżyciem i było dla nas bardzo wzruszające.

Jozani Forest

 

Stone Town

Kolejny must see na Zanzibarze to miasto Stone Town. Znane jest z miejsca, gdzie urodził się i mieszkał wokalista Queen. Ale przede wszystkim znane jest z historycznego targu niewolników. To tu dokonywał się przerzut niewolników na naprawdę wielką skalę. Na pięć pojmanych osób przeżywała jedna. To miejsce ogromnej kaźni i robi niesamowite wrażenie. Ciarki przechodzą po skórze. Trzeba przystanąć i pomyśleć, ponieważ to ludzie drugim szykują taki los. Wzruszające miejsce. Mu trafiliśmy na świetnego i zaangażowanego przewodnika, który z pasją opowiadał o przerażającej historii tego miejsca.

Zanzibar daj się uwieść!

Polecam bardzo odwiedzenie tej wyspy, gdyż to nie będzie czas stracony. Ludzie tu są mili i żyją spokojniej niż w Europie, dlatego że nie ma tam gonitwy, dlatego  mają czas. Pole, pole co znaczy spokojnie, spokojnie to dewiza na Zanzibarze. I dlatego taki właśnie klimat udziela nam się będąc na wyspie.

Gdybyscie mieli jakieś pytania lub potrzebowali pomocy w Waszej organizacji podróży na Zanzibar, piszcie, chętnie pomogę!

Jowita

zobacz też:

Natura Zanzibaru – Jozani Forest i Kizimkazi

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *