dolnośląskie,  Miejscówki,  Podróże po Polsce

20 ciekawych miejscówek na Dolnym Śląsku

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Region zachwyca zabytkami i piękną przyrodą, można przebierać i wybierać. Dziś chcę pokazać Wam dwadzieścia najciekawszych dla mnie miejsc województwa. Naturalnie jest tego w dolnośląskim więcej ale na dziś zapraszam po nieszablonowe miejscówki, które według mnie trzeba zobaczyć.

Zapora w Pilchowicach

Zapora, która powstała na rzece Bóbr. Budowana była w latach 1902–1912 . Jest to kamienna budowla z przepiękną boczną eskadą. Wysokość zapory to 62 metry, jest to druga pod względem wysokości zapora w Polsce. Szerokość korony to z kolei 270 metrów. W wyniku przegrodzenia rzeki Bóbr powstało jezioro Pilchowickie.

Perła Zachodu

Czarodziejska miejscówka, przepiękna przy dobrej pogodzie. Schronisko PTTK Perła Zachodu znajduje się na Pogórzu Izerskim, na terenie wsi Siedlęcin nad Jeziorem Modrym. Świetne miejsce do relaksu, idealne do spacerów a nawet pikników. A kiedy świeże powietrze sprawi że zgłodniejesz, możesz posilić się na tarasie w schroniskowej jadłodajni.

Śnieżne Kotły w Karkonoszach

Moja najukochańsze miejsce w Karkonoszach. Uważam wręcz za magiczne, gdzie pogoda zmienną jest i często Śnieżne Kotły skryte są za mgłami. Okolica do której wracam, po pierwsze przez widoki jakie oferuje, po drugie bo nie umiem żyć bez gór.

Dolina Baryczy

Cudowne doświadczenie dla osób lubiących przyrodę. Świetna okolica na rower, gdyż obfituje w liczne szlaki. Widoki są malownicze, wokół znajdują się liczne stanowiska lęgowe. To powoduje, iż stałym towarzystwem jest świergot ptaków. Zdecydowanie jest to okolica idealna do ucieczki od zgiełku wielkiego miasta.

Zamek Czocha

Ciekawy zamek, gdzie lokalizacja przy malowniczym jeziorze oraz bliskość gór sprawia, że jest to miejsce wyjątkowo urocze. Zachowany w bardzo dobrym stanie, największą jego atrakcją są tajne przejścia. Dzięki nim podczas zwiedzania zdecydowanie czujesz przygodę.

Izerski Park Ciemnego Nieba na Dolnym Śląsku

Chcesz popodziwiać niebo usiane licznie gwiazdami? Jest takie miejsce, które Cię zachwyci. Izerski Park Ciemnego Nieba jest pierwszym parkiem ciemnego nieba w Polsce i zarazem drugim w Europie. Park obejmuje również czeską stronę Gór Izerskich. Okoliczności przyrody zachwycają, jednak atmosferę tworzy niezwykłe, nocne niebo i niepowtarzalny klimat świtu. Do tego dołóż malownicze torfowiska i płynący czysty potok.

Włodarz – Projekt Riese

Włodarz jest obowiązkowym punktem tej wycieczki. To kilometry podziemnych sztolni, wyrobisk i hal. Fascynującym punktem wyprawy jest przepływ łódką i pokonanie chodnika za pomocą kładek oraz pomostów.

Ruiny Zamku Bolczów

Dzisiaj zamek stanowi ruinę, jednak tak atrakcyjną, iż zdecydowanie polecam ją odwiedzić. Zachował się tu klimat średniowiecznego zamczyska, a jego dodatkowym bonusem jest wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską. Więcej o zamku w naszym wpisie Zamek Bolczów i Rudawski Park Krajobrazowy.

Wodospad Wilczki Międzygórze

Rzeka Wilczka przepływa przez progi skalne, tworząc piękne wodospady, które zostały udostępnione do zwiedzania. Nad głównym spadkiem rozciąga się most, a w pobliżu znajdują się liczne ścieżki, skąd z bardzo fajnych tarasów widokowych można oglądać wodospad z różnej perspektywy. Przy okazji zachęcamy odwiedzić Międzygórze.

Drewniany Kościół w Świdnicy

Zabytek najwyższej klasy na liście UNESCO oraz arcydzieło architektury z wybitną ale też zawiłą historią. Największa protestancka świątynia w konstrukcji drewnianej w Europie. Sam kościół posiada przepiękne barokowe wnętrze, niesamowite zdobienia i nie chce się aż wierzyć, że to wszystko zrobione jest z drewna. Warto zwrócić uwagę także na wspaniały park wokół obiektu.

Zamek Księcia Henryka

Znajdziesz go na wzgórzu Grodna  na wysokości 506 m n.p.m. Książę Heinrich von Reuss kazał wznieść w 1806 roku zameczek myśliwski, nazwany Heinrichsburg co oznacza Zamek Henryka. Panoramiczne widoki na Karkonosze do dziś wzbudzają niezwykłe zachwyty turystów. Udostępniony jest do zwiedzania od maja do października w godzinach 10.00-17.00.

Góra Sokolik

Wspaniałe miejsce na krótki spacer, dodatkowo dostaniesz piękne widoki ze wspaniałą panoramą na Śnieżkę. Sokolik to niesamowita góra z łatwym podejściem oraz sporą platformą widokową. Niczym nie zasłonięty widok na wszystkie strony świata. Idealne miejsce dla miłośników fotografii, wystarczy ciepło się ubrać i można zostać na zdjęcia nocne.

Szczeliniec Wielki

Czasem nadziwić się nie mogę, iż natura stworzyła coś tak pięknego. Zdecydowanie polecam odwiedzać w tygodniu, kiedy Szczeliniec nie jest tak turystycznie oblegany jak w weekendy. Także dobrym pomysłem jest wyprawa z samego rana. Ciekawy szlak na szczyt, na który składa się 750 kamiennych schodów. Z kolei droga powrotna prowadzi przez skalne ścieżki, labirynty, skalne przejścia i szczeliny. Miejscówka wyjątkowa i malownicza.

Zamek Grodziec

Gotycki zamek zbudowany na szczycie o tej samej nazwie, a właściwie to na wygasłym już wulkanie. Jeden z ciekawszych zamków na Dolnym Śląsku. Piękny zewnątrz jak i ciekawy wewnątrz. Choć niszczony na przestrzeni dziejów podczas kolejnych wojen i najazdów, świetnie zachowany w bryle średniowiecznej. Z wieży i murów obronnych podziwiać można widoki na piękną okolicę. Więcej o zamku przeczytasz: KLIK

Zabytkowy wiadukt w Bolesławcu

Miasto z historią. Legendy podają, iż powstało już w X wieku za czasów panowania Mieszka I. Jednak historycznie potwierdzone informacje o Bolesławcu znajdujemy dopiero w źródłach z ok. 1194 roku. Miejscowość niewątpliwie jest zabytkowa, dodatkowo atmosfery dodaje mu wszechobecna w nim ceramika. Jednym z zabytków jest monumentalny wiadukt, zbudowany trochę na wzór rzymskich akweduktów. Kamienny most kolejowy nad Bobrem jest jednym z najdłuższych mostów w Europie.  Bolesławiec – poznaj miasto ceramiki

Twierdza Kłodzka

Twierdza malowniczo położona na wzgórzu z widokiem na Kotlinę Kłodzką, robi wrażenie górując nad miastem. Ciekawa atrakcja nie tylko dla miłośników fortyfikacji. Całkiem dobrze zachowany podziemny labirynt, gdzie trasa wynosi ok 1 km.

Zamek Chojnik

Atrakcyjne miejsce na przyjemną wędrówkę z atrakcją na szczycie: ruinami zamku Chojnik. Same ruiny są ciekawym miejscem do zwiedzania, z idealnym punktem widokowym. Tutaj rozciąga się piękna panorama na Karkonosze oraz Jelenią Górę. Czarna trasa prowadząca do zamku to interesująca Ścieżka Kunegundy, czyli legendarnej Księżniczki tego Zamku. Tworzą ją kamienne schody z ostrym podejściem do wrót zamku od strony widokowej skałki na wieżę zamkową i partie Karkonoszy.

Zapora Złotnicka

Jedna z najładniejszych zapór w Polsce. Zapora Złotnicka znajduje się na rzece Kwisie, na Jeziorze Złotnickim. Jej budowę rozpoczęto najpierw od drogi z dwoma małymi tunelami w skałach w 1919 roku. W okolicy warto się wspiąć schodkami na wzniesienie i podziwiać zabytek z góry.

Pałac Marianny w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej został udostępniony do zwiedzania w 2013 roku, pomimo tego cały czas trwają prace renowacji a odrestaurowanych elementów ciągle przybywa. Mimo trwających prac Pałac można cały czas zwiedzać. Miejsce zaskakuje pięknymi ogrodami, które wraz z nadejściem wiosny i lata mają być jeszcze bardziej zjawiskowe.

Zamek Kliczków

Piękny zabytek oraz miejsce godne polecenia. Klimatyczny i robi wrażenie wszystkimi wieżyczkami, dziedzińcami, parkiem, folwarkiem i cmentarzem dla koni. W zamku znajduje się hotel, restauracja, basen. Bardzo ładnie zagospodarowany teren, gdzie można aktywnie wypocząć.

na Dolnym Śląsku

Część z wymienionych miejsc znajduje się w okolicach, które warto poznać bliżej. W tym celu zachęcam do zapoznania się z przewodnikiem po Dolnym Śląsku. Autor slow przewodnika proponuje odkrywanie miejsc, które są mu szczególnie bliskie, zachęcając do niespiesznego i uważnego ich poznawania.

Jowita

zobacz także:

POMYSŁ NA WEEKEND W POLSCE

Dodatkowo zobacz także inne nasze propozycje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *