Poznań
Co w Poznaniu?,  Podróże po Polsce,  wielkopolskie

Cytadela w Poznaniu – spacerowe miejsce z historią

Cytadela – zielone serce Poznania

Park Cytadela to duży zielony obszar umiejscowiony praktycznie w centrum Poznania. Główne wejście do parku znajduje się od strony centrum miasta – na przedłużeniu A. Niepodległości. Park ten zajmuje powierzchnię około 100 hektarów. To miejsce, gdzie poznaniacy spędzają czas na spacerach, bieganiu, jeździe na rolkach czy rowerach. Tu często organizuje się pikniki, ponieważ miejsce ma mnóstwo otwartej przestrzeni.

Jest to również park, gdzie odbywają  się różne kulturalne wydarzenia: inscenizacje, przedstawienia, koncerty. Cytadela posiada wiele alejek spacerowych,  leśnych dróżek, ciekawych zakamarków. Oferuje wiele zróżnicowanych wizualnie miejsc, co sprawia, że można tu spędzić wiele godzin nie narzekając na monotonię.

Cytadela – trochę historii

Park Cytadela, zbudowany w latach 1963–1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. Był to centralny fort w strukturze poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań, oraz największym artyleryjskim w Europie. Pierwsze prace przy budowie fortu rozpoczęto w 1828 roku. Park Cytadela od 2008 roku jest uznany za pomnik historii.

Na terenie parku znajduje się wiele obiektów wartych uwagi. Główne z nich to pozostałości fortyfikacji, zdecydowanie najciekawsze elementy tego parku. Znajduje się tutaj kilka cmentarzy, m.in. Cmentarz Garnizonowy, Cmentarz Bohaterów Polskich, wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich i Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej.

Natrafimy tutaj też na dwa muzea: Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań.  W pierwszym z nich zobaczyć można karabiny, zbiór broni i amunicji odnalezionej na obszarze Cytadeli podczas przekształcania w tereny parkowe. Zobaczyć możemy też duży sprzęt wojskowy, gdyż na ekspozycji znajdują się pojazdy bojowe, samoloty, czy czołgi.

Inne zabytkowe obiekty to liczne pomniki, amfiteatr, Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Ten ostatni, ważący 850 kg i mający średnicę 102 cm, zawieszony jest 10 m nad ziemią. Jest całkiem pokaźnych rozmiarów i znajduje się pomiędzy dwoma, 16-metrowymi słupami.

Na uwagę zasługuje instalacja plenerowa „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz. Jest to zespół 112 rzeźb wysokich na ponad 2 metry. Warto spacerując po Cytadeli odszukać wszystkie te obiekty.

Cytadela – piękna przyroda

Cytadela to nie tylko zabytki i historia, ale również pięknie utrzymany, zalesiony park. Mamy tu zarówno zorganizowane betonowe aleje, jak i ścieżki leśne, gdzie można się schować w cieniu drzew. Jest naprawdę uroczo. Szczególnie polecam odwiedzić to miejsce w okresie od wiosny do jesieni. Wtedy możemy nacieszyć się wszystkimi okolicznościami przyrody: kwitnącymi kwiatami, zielonymi koronami drzew, oraz kolorowymi trawnikami. Na terenie parku znajdują się budynki gastronomii, gdzie jeśli zgłodniejesz zawsze możesz coś przekąsić. Napotkamy także place zabaw dla dzieci, dlatego ze spokojem można przyjść tutaj ze swoimi pociechami.

Jowita

zobacz także

Park Sołacki w Poznaniu

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *