Podróże po Świecie,  Turcja

Efez – starożytne, zabytkowe miasto

Antyczne miasto

Efez- znajduje się  w zachodniej części Turcji, niedaleko wybrzeża Morza Egejskiego. Miasto powstało na przełomie IX i X wieku p.n.e. Jest to fantastycznie zachowane starożytne miejsce. Prace archeologiczne nad Efezem cały czas trwają i z biegiem lat coraz więcej zabytków oddawanych jest do użytku. Warto dlatego tam wracać. Przestrzeń, rozmach, ilość dobrze zachowanych obiektów robią niesamowite wrażenie.

Uważam, że ruiny antycznego Efezu jest to świetne miejscówka, do której chętnie wrócę. Zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. Uwielbiam antyczne miasta, a to jest zachowane w naprawdę dobrym stanie. Zabytków w Efezie jest cała masa. Niestety nie wszystkie potrafię wymienić, a także nie do wszystkich posiadam zdjęcia. Moje zwiedzanie Efezu w 2013 roku polegało na wchłanianiu atmosfery tego antycznego miejsca. Na wyobrażaniu, jak ono wyglądało ponad 2000 lat temu. Z racji, że obszar terenu do zwiedzania jest naprawdę ogromny, pozwoliłam się zgubić w  alejkach i zabytkach. Chodziłam po całym terenie i zachwycałam się wspaniałością architektury, zarazem zastanawiając się,  jak ludzie żyjąc w tamtych czasach to wszystko zrobili.

Efez – Biblioteka Celsusa

Bibliotekę Celsusa okrzyknięto najbardziej charakterystycznym budynkiem kojarzonym z Efezem. Obiekt ten posiada dwukondygnacyjną fasadę, a jej wnętrze tworzy jedna obszerna sala. To biblioteczne pomieszczenie znajdowało się kiedyś nad sklepioną podbudową.

Efez – Teatr

Efeski teatr to wspaniale zachowana i zachwycająca budowla. Zbudowany z marmuru obiekt ma szerokość 145 metrów, a jego widownia ma aż 30 metrów wysokości i mogła pomieścić 25 tysięcy osób. Teatr zasłynął z tego, że kazania wygłaszał w nim sam święty Paweł podczas swojej wizyty w Efezie. Był to jeden z największych teatrów Jonii, ale i w  dzisiejszych czasach odbywają się tu koncerty i festiwale.

Efez – Drogi Kuretów i  Marmurowa

Droga Kuretów to jedna z trzech głównych arterii komunikacyjnych Efezu. Prowadzi od Biblioteki Celsusa do Bramy Herkulesa. Droga Marmurowa z kolei była także najważniejszą arterią komunikacyjną miasta. Prowadzi od biblioteki Celsusa, wzdłuż handlowej agory, w kierunku teatru. Jest to wykładany marmurowymi płytami odcinek Świętej Drogi, która prowadziła aż do Świątyni Artemidy.

Wzdłuż tych dróg znajdują się kolejne zabytki. Obrazują nam one, jak mogło wyglądać życie w tym antycznym mieście, ponieważ mamy tu łaźnie, świątynie, domy a także miejsce spotkań rady miejskiej.

Jeśli macie Turcję na tapecie, pamiętajcie o odwiedzeniu Efezu. Myślę, że nie zawiedziecie się, ponieważ wrażenie jakie on robi jest naprawdę niewyrażalne. Efez jest po prostu zdumiewający i epicki, dlatego warto poświęcić swój czas na ten punkt programu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *