Międzyrzecki Rejon Umocniony – niesamowity system tuneli
Międzyrzecki Rejon Umocniony zwany skrótowo MRU jest to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Znajduje się w województwie lubuskim, nieopodal Międzyrzecza. MRU tworzy ponad 30 km podziemnych tuneli. Do zwiedzania udostępnione są 2 popularne trasy, które trwają odpowiednio 2,5 lub 1,5 godziny.
Zejściu do podziemi towarzyszą niesamowite emocje, ponieważ jest to różnica w pionie ok. 33 metrów! Potem już przemierzamy ciemne i wilgotne tunele. Pod ziemią są bardzo niskie temperatury, dlatego warto zabezpieczyć się przed chłodem.
Postanowiliśmy, że fajnie zrobić wycieczkę w te rejony, szczególnie, że od Poznania jest niedaleko. Tunele zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Uważam to miejsce za rewelacyjne i jestem zaskoczona, że jest tak mało znane w Polsce. Jest to atrakcja dla zapalonych historyków, ale także dla poszukiwaczy przygód, jak i rodzin z dziećmi. Trafiliśmy na przewodnika zafascynowanego tym miejscem i niesamowitego pasjonata.
Międzyrzecki Rejon Umocniony – natura
Od 1999 w podziemiach tuneli biolodzy prowadzą liczenie nietoperzy. W badaniach uczestniczą naukowcy z trzech Uniwersytetów. Każdej zimy hibernuje tu ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków. Jest to największe zimowisko nietoperzy w Środkowej Europie i największe w Polsce zimowisko nocka dużego. Temperatura w korytarzach jest stała i wynosi ok. 10° C przez cały rok. Obiekty fortyfikacyjne mają największe znaczenie jako schronienie zimowe nietoperzy, jednak gatunek ten wykorzystuje je w ciągu całego roku.
Część tras MRU to trasy całoroczne, ale z uwagi na konieczność ochrony hibernujących nietoperzy, od 15 października do niektórych z korytarzy obowiązuje zakaz wstępu. Wybudzenie nietoperza z transu hibernacji oznacza niestety jego śmierć. Na części tych tras wrócić możemy dopiero po 15 kwietnia.
Międzyrzecki Rejon Umocniony – dostępne trasy
Trasa długa: przejście tej trasy zajmuje 2,5 godziny, natomiast długość całej trasy to około 2500 metrów. W okresie od 16 kwietnia do 14 października obejmuje przejście i zwiedzanie obiektu Pz.W. 717 wraz z zespołem koszarowo-technicznym oraz dojście podziemnym korytarzem do dworca kolejki wąskotorowej. Wyjście na powierzchnię obiektem 716. Zdjęcie mapy terenu wraz z numerami obiektów załączone jest na końcu wpisu.
Trasa krótka: przejście tej trasy zajmuje 1,5 godziny, natomiast długość całej trasy to około 1500 metrów. W okresie od 16 kwietnia do 14 października obejmuje przejście i zwiedzanie schronu bojowego Pz.W. 717 wraz z podziemnym zespołem koszarowo-technicznym oraz przejście korytarzem do obiektu Pz.W. 716.
Trasa ekstremalna jest trasą na którą najbardziej się napaliliśmy, gdyż można wtedy zobaczyć większość niedostępnych tras. Chcemy wrócić do MRU na tę właśnie trasę. W zależności od wariantu trwają do 4 godzin, 6 godzin lub najdłuższa do 8 godzin podziemnych wędrówek. Obejmują zwiedzanie środkowej lub północnej części systemu podziemnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Na takie wyjście trzeba zaopatrzyć się w latarki, prowiant, kalosze oraz odpowiedni ubiór, ponieważ jest tam cały czas chłód i duża wilgotność. Może to być doskonałe przeżycie.
Polecam stronę MRU, na której znajdziecie cennik oraz godziny wejść na poszczególne trasy. Znajduje się również dokładny adres jak dojechać do obiektu.
Uważam, że odwiedzenie tych tuneli i bunkrów jest świetną alternatywą na wycieczkę weekendową. Jest to naprawdę fajna przygoda.
Jowita
Zobacz także: