
Rzym – czy wszystkie drogi do niego prowadzą?
Rzym, stolica Włoch znana też jako Wieczne Miasto. Już od starożytności znaczył wiele, ponieważ to tu rozkwitło Cesarstwo Rzymskie. Miasto posiada swój urok i klimat. Wszędzie gdzie się nie obrócimy, napotykamy stare budowle – niesamowitą architekturę sprzed wielu setek lat.
Nasz pobyt w tym mieście zaplanowaliśmy na maj. Znaleźliśmy fajne miejsce na nocleg, który pomimo że oddalone od centrum (Via di Pietralata), spełniło nasze oczekiwania. Naszą miejscówką okazała się piękna stara willa miejska z ładnym ogrodem i wielkim tarasem na piętrze. Dodatkowym bonusem była świetna restauracja Besteak, zlokalizowana zaraz za płotem. Zostaliśmy tam częstymi gośćmi, a ja zdecydowanie tę restaurację polecam.
Jak dostać się do Wiecznego Miasta
Rzym obsługują dwa lotniska, bliższe Rzym Ciampino (to polecam wybierać) i Rzym Fiumicino. My przylecieliśmy na lotnisko Ciampino. Po przylocie zdecydowaliśmy się na wybór autobusu ATRAL na dworzec kolejowy Ciampino Stazione (do 10 minut jazdy). Z dworca pociągiem regionalnym dotarliśmy do stacji Rzym Termini, która to znajduje się w centrum Rzymu. Bilety kupowaliśmy na miejscu.
Jednakże powrót na lotnisko zaplanowaliśmy inaczej: Z dworca Termini autobusem SITBUSSHATTLE bezpośrednio już na lotnisko. Zachęcam do wyboru tej opcji, ponieważ można kupić bilet w obie strony. Warto sprowadzić jednak czy czasowo odpowiada nam rozkład jazdy z przylotem i odlotem.

Rzym: najsłynniejsze miejscówki:
Koloseum – Ameryki tutaj nie odkryję 😉 Koloseum jest budowlą, która zdecydowanie robi wrażenie. Amfiteatr posiadający prawie 2000 lat to miejsce, gdzie odbywały się walki gladiatorów, widowiska i polowania na dzikie zwierzęta. Budowla posiada 4 kondygnacje oraz liczne pomieszczenia. Największe wrażenie zdecydowanie robią podziemia. Kupując bilet do Koloseum (na miejscu w obiekcie) dostaje się wejściówkę na dwa kolejne zabytki Forum Romanum i Palatyn. Wszystko to jest bardzo blisko od siebie rozmieszczone, poruszaliśmy się bardzo sprawnie po tych obiektach. Na ten teren wchodzimy przez Łuk Konstantyna Wielkiego, który jest monumentalnym zabytkiem miasta.
Forum Romanum – jest najstarszym placem miejskim w mieście, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz. W czasach starożytnych był to główny polityczny, religijny i towarzyski punkt miasta. Tutaj miały miejsce najważniejsze uroczystości starożytnego Rzymu. W dzisiejszych czasach mieści się tu olbrzymia ilość ruin. Jeśli lubisz antyczne zabytki architektoniczne, miejsce to jest zdecydowanie dla Ciebie!
Palatyn jest jednym z najstarszych miejsc osadnictwa na terytorium obecnego miasta. Wykopaliska wykazały, że pierwsza osada powstała tu już około 1000 roku p.n.e.
Panteon jest okrągłą świątynią na Polu Marsowym, z monumentalnymi kolumnami na przedzie. To miejsce niesamowite, które nakazuje skupienie i ciszę wewnętrzną. Jest tam chłodno i panuje półmrok, co daje schronienie od zewnętrznego gwaru i słońca Włoch.
Watykan – robi wrażenie swoją bogatą architekturą, niezwykłym wystrojem i wspaniałymi dziełami. Takiej ilości złota chyba nigdzie nie widziałam. Według słów naszej angielskiej przewodniczki duża część marmuru i watykańskiego złota pochodzi z Forum Romanum, którego w tamtych czasach nikt nie traktował jako zabytek, służył on tylko do eksploracji materiału.
Termy Karakalli – ruiny dużego rzymskiego kompleksu łaźni termalnych na planie prostokąta, który działał w latach 216–537 n.e.

Co jeszcze warto zobaczyć w Rzymie?
Zamek Św. Anioła – powstał jako mauzoleum cesarza Hadriana. Są tu pochowani cesarze od Hadriana po Karakallę. Dopiero w późniejszych czasach został przemianowany jako Zamek Św. Anioła jako upamiętnienie ukazania się anioła z mieczem, rzekomo zapowiadającego rychły koniec panującej wtedy zarazy. Do zamku prowadzi przepiękny most Św. Anioła, i razem z budowlą tworzą urokliwą scenerię.
Fontanna di Trevi najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie. Mówi się, że zazwyczaj gdy wrzucisz pieniążek, zapewnisz sobie powrót do tego pięknego miasta.
Schody Hiszpańskie – będąc w mieście koniecznością jest usiąść na słynnych schodach. Na tych 137 stopniach, siadają zmęczeni turyści. Schody Hiszpańskie są najdłuższymi schodami w Europie. Zdecydowanie polecam zwiedzenie tego miejsca we wczesnych godzinach porannych.
Ołtarz Ojczyzny to włoski pomnik państwowy na Kapitolu w Rzymie i jest on zarazem jedną z ikon Włoch. Jest to gigantyczna marmurowa budowla, która oddaje cześć pierwszemu królowi zjednoczonych Włoch. Ołtarz Ojczyzny nie jest tylko pomnikiem królewskim, ponieważ także pochowano tu Nieznanego Żołnierza z pierwszej wojny światowej i stworzono muzeum.
Piazza Navona jest najpiękniejszym placem Rzymu, dodatkowo także sercem miasta. Polecany na spacer, gdzie romantyczne knajpki zachęcają by wypić kawę. Jednak miejsce to jest bardzo zatłoczone. Początek historii placu sięga czasów starożytnych.
Villa Borghese – bogato zdobiona willa z eleganckimi, zadbanymi ogrodami i jeziorem.

Miejsca mniej popularne, a które warto odwiedzić:
Domus Aureus – ruiny okazałej trzypiętrowej willi cesarza Nerona.
Katakumby Priscilii – mierząca 13 km sieć grobowców i kaplic wykutych w skale wulkanicznej bogato zdobionych stiukami i dziełami sztuki.
Hale Trajana z wieżą Milizie – odnowiony kompleks forów miejskich z dawnym centrum starożytnych Rzymian. Warto zobaczyć, ponieważ zachowały się tu fora, wielkie hale targowe i eksponaty archeologiczne.
Katakumby Świętego Kaliksta oraz świętego Sebastiana -starożytne tunele, w których chowano chrześcijan, z freskami z III wieku.
Mur Aureliana – dobrze zachowane fragmenty murów zbudowanych pod rządami rzymskich cesarzy Aureliana i Probusa.
Orto Botanico di Roma – ogród, w którym znajdziesz siedem tysięcy gatunków roślin z całego świata, fontanny, gaj bambusowy i japoński ogród herbaciany. Na wzgórzu znajduje się pomnik Garibaldi i to świetny punkt widokowy na Rzym. Adres ogrodu: Largo Cristina di Svezia 23 A – 24, wstęp jest płatny i w przypadku dorosłych kosztuje 13 EUR.

Nasz plan na przedłużony weekend w Wiecznym mieście:
Plan zwiedzania:
- dzień pierwszy: Termy Karakalli, Koloseum, Łuk Konstantyna Wielkiego, Forum Romanum, Ołtarz Ojczyzny.
- zwiedzanie dzień drugi: Panteon, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Piazza Navona, katakumby. Plan główny: celowe zgubienie się w centrum miasta. Chodziliśmy po włoskich uliczkach i placach, by na końcu trafić do miejsc, które mieliśmy na naszej liście do zobaczenia. Co jakiś czas robiliśmy przerwę na latte i dobre włoskie wino. Polecam zwiedzić zielone ogrody Villa Borghese z piękną świątynią, chociaż są oddalone od głównych zabytków.
- dzień trzeci : Watykan i Zamek Anioła, Orto Botanico di Roma i punkt widokowy.
- kolejny dzień przed wyjazdem zaproponuję odwiedzenie Domus Aurea oraz Hali Trajana. Stąd już blisko do na dworzec Termini, z którego dostaniemy się na lotnisko.

Punkty widokowe Rzymu:
- Świetnym punktem widokowym jest Zamek Anioła, skąd świetnie widać Watykan i okoliczne zabytki.
- Ołtarz Ojczyzny również oferuje wspaniałe widoki. Mamy tu taras niższy darmowy, ale można też skorzystać z wyższego, który niestety jest płatny. My nie wydawaliśmy pieniędzy, ponieważ z różnych zabytków mieliśmy naprawdę świetne widoki.
- Odwiedzając Schody Hiszpańskie warto wspiąć się po nich na górę na taras przy zabytkowym kościele Trinità dei Monti, aby zobaczyć kolejną panoramę.
- Jeśli zdecydujesz się na odpoczynek w Orto Botanico di Roma, warto wdrapać się na wzgórze Janikulum i nieopodal pomnika Giuseppe Garibaldi rozciąga się niezły krajobraz na miasto. Adres tego miejsca to: Piazzale Giuseppe Garibaldi, 00165 Roma RM, Włochy. Jest to słynne historyczne wzgórze z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Rzymu.
Podsumowanie wyjazdu:
Rzym jest to perła dla koneserów antyku, jednak aby zobaczyć wszystko potrzeba wielu dni. Miasto, które jest historią, jest także kolebką Europy i choć raz trzeba tutaj przyjechać.
Dla mnie ważnym elementem przebywania w Rzymie była możliwość zakosztowania kuchni włoskiej, dlatego polecam włóczęgę po restauracjach i i raczenie się tamtejszymi smakołykami. W dodatku Rzym naprawdę ma ogromny wybór lokali. Ostatecznie okazuje się, że kuchnia włoska jest bardzo różnorodna i osobiście uważam ją za najlepszą na świecie. To prawdziwa uczta dla podniebienia.
Jowita
zobacz także:
Palermo- sycylijska metropolia Włoch


2 komentarze
Jedziemy na wycieczkę
Byłam w Rzymie 11 lat temu i wygląda na to, że nic się tam nie zmieniło 😉 Bardzo miło wspominam tę wycieczkę.
Jowita
Tam mam wrażenie, że nic się nie zmienia 🙂 Chcę odwiedzić Rzym tak przejazdem w 2019 roku, dam informację jak wrażenia i jakie zmiany 🙂