
Tatry Zachodnie – szlak przez Grześ, Rakoń i Wołowiec
Tatry Zachodnie to pasmo górskie, które cechuje się łagodnymi zboczami a szczyty tych gór, nie są tak ostre jak w Tatrach Wysokich. Brak typowo strzelistych wierzchołków wcale jednak nie sprawia, że są to góry widokowo gorsze. Dla osób, które nie czują się na siłach na bardzo wymagające trasy, będą naprawdę dobrą alternatywą. Dziś zapraszam Was na jeden ze szlaków szczytami Tatr Zachodnich, mianowicie na Grześ, Rakoń i Wołowiec.
Szlak należy do tych zdecydowanie długich, dlatego też należy zarezerwować sobie na niego cały dzień i wyruszyć stosunkowo wcześnie rano. Idealnym dodatkiem będzie piękna słoneczna pogoda, widoki już na górze zrekompensują wszelkie trudy wspinaczki. A że pogoda w górach zmienną jest, życzę Wam takiej mało kapryśnej 🙂
1. Początek szlaku – Dolina Chochołowska ( 912 m n.p.m.)
Na szlak wyruszamy z Doliny Chochołowskiej. Dotrzeć tu można busem bądź własnym autem. Początek i koniec szlaku jest w tym samym punkcie, także skorzystanie z własnego środka transportu zdecydowanie zapewni niezależność. Szlak doliną jest dość długi, gdyż jest to około 10km i jest niestety także monotonny. Wypożyczenie roweru jest pomysłem na skrócenie czasu wyprawy. Wypożyczalnie łatwo odnaleźć przed kasami biletowymi TPN. Jeśli jesteś zainteresowany załączam przykładowy link do wypożyczalni KLIK.
Startując z Doliny Chochołowskiej zielony szlak prowadzi aż do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Tu warto się zatrzymać, odpocząć a następnie podjąć trud wspinaczki. Ponieważ od tej pory zaczniemy nabierać wysokości. Szczegółowy opis szlaku przez Dolinę Chochołowską znajdziecie w naszym poprzednim wpisie, gdzie jest on dokładnie opisany KLIK.
2. Kierunek Grześ (1653 m n.p.m.)
Aby dostać się na Grzesia, należy wejść na żółty szlak, wychodzący za schroniskiem na Polanie Chochołowskiej. Trasa w większości wiedzie przez las, jednak po nabraniu wysokości zaczynają pojawiać się naprawdę niesamowite widoki na Tatry Zachodnie. Ten odcinek liczy sobie około 2,7 km a orientacyjny czas przejścia to 1h 45m.
Będąc na Grzesiu jest już możliwość podziwiania z daleka takich szczytów jak Rakoń, Wołowiec, Łopata, Jarząbczy Wierch, Starorobociański Wierch i Bystra.
3. Szlak na Rakoń (1879 m n.p.m.)
Kierując się w kierunku góry Rakoń, na Grzesiu wchodzimy na szlak niebieski i nim docieramy bezpośrednio na kolejny interesujący nas szczyt. Na tym etapie możemy spodziewać się niewielkich przewyższeń. Do pokonania mamy dystans około 2,7 km, a orientacyjny czas przejścia to 1h 10m.
Wędrówka należy do bardzo przyjemnych, gdyż zarówno z jednej jak i drugiej strony towarzyszą nam obłędne widoki. Na szczycie proponuję zarezerwować sobie więcej czasu na odpoczynek, zdecydowanie będzie się czym zachwycać. W tym miejscu wyłania się słowacka część Tatr, jest przepięknie.
4. Droga na Wołowiec (2064 m n.p.m.)
Jeśli chcemy dotrzeć na Wołowiec, najwyższy z dzisiejszych szczytów na szlaku, należy udać się szlakiem niebieskim z Rakonia. Do pokonania mamy dystans około 1,1 km, a orientacyjny czas przejścia to 40 minut. Końcowe podejście jest dość wyczerpujące ale niema co się zrażać, gdyż na górze czeka odpoczynek. A z Wołowca widoki z pewnością zachwycą:)
5. Pora wracać w doliny
Wszystko co dobre, szybko się kończy. Aby zatoczyć pętle i wrócić do punktu wyjścia, z Wołowca niebieskim szlakiem wracamy do pierwszego drogowskazu, gdzie odbijamy na zielony szlak w kierunku Doliny Chochołowskiej. Trzymając się cały czas tej trasy, dotrzemy bezpośrednio do Siwej Polany do miejsca gdzie wystartowaliśmy.
Ten odcinek to dystans około 12 km a orientacyjny czas przejścia około 4 h 15m. Moim zdaniem jest to najgorszy odcinek. Jesteśmy już stosunkowo zmęczeni a czeka nas jeszcze daleka droga powrotna. Warto w drodze powrotnej odpocząć w schronisku i jeśli wypożyczyliśmy wcześniej rower wrócić nim i zaoszczędzić trochę czasu.
6. Tatry Zachodnie – podsumowanie szlaku
Opisana trasa należy do bardzo widokowych ale z uwagi na dystans, również do wymagających. Warto w tym przypadku mierzyć siły na zamiary. Cała trasa liczy około 26 km a orientacyjny czas przejścia to około 10 h. Dlatego w tym wypadku na szlak warto wyruszyć naprawdę z samego rana. Pamiętajmy, że podczas wędrówki będziemy również potrzebowali odpoczynku a to dodatkowo wydłuży czas przebywania w górach. Poniżej wrzucam Wam link, gdzie zaznaczyłam przebieg opisanej trasy. Generalnie polecam korzystanie z Mapy Turystycznej przy planowaniu wycieczek w góry.
Tatry zachodnie – szlak przez Grześ, Rakoń i Wołowiec
Wychodząc w trasę na cały dzień warto pamiętać o odpowiednim zapasie wody i jedzenia. Także mieć również na uwadze dynamicznie zmieniającą się pogodę. W plecaku zawsze warto spakować coś przeciwdeszczowego, a w przypadku słonecznych dni nie zapominać o kremie z filtrem. Bardzo zachęcam do przejścia szlaku, warto tam się znaleźć dla pięknych widoków na trasie, bo pomimo długiego dystansu wędrówka przyniesie same korzyści.
Ewelina
zobacz także:

