Wielkopolski Park Narodowy – jakie trasy i co polecamy
Wielkopolski Park Narodowy powstał w 1957 roku. Znajdziecie go nieopodal Poznania w trójkącie jaki tworzą miasta Luboń, Stęszew i Mosina. Jego powierzchnia wynosi 7584 hektarów, z czego 259 hektarów to tereny ochrony ścisłej i 5150 hektarów ochrony czynnej.
- Ścisła ochrona – tutaj nie ingeruje się w naturalne procesy w przyrodzie i zabezpiecza się je przed wpływami zewnętrznymi.
- Ochrona czynna dopuszcza wykonywanie w razie potrzeby zabiegów ochronnych, które ingerują w naturalne procesy. Ma na celu utrzymanie stanu środowiska takiego, jaki był w momencie obejmowania terenu ochroną.
Przez Park biegnie 5 szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km. Także miłośnicy jazdy na rowerze będą zadowoleni, zwłaszcza że w parku jest 100 km szlaków rowerowych.
Park jest dobrze przystosowany dla miłośników natury, ważne jednak jest by pamiętać, że jest to miejsce ochrony i jest narażone na postępującą degradację ze strony ludzi. Czytajmy tablice informacyjne, przestrzegajmy zasad i nie schodźmy ze ścieżek edukacyjnych. I nigdy przenigdy nie zostawiajmy nic po sobie.
Wielkopolski Park Narodowy – ciekawe miejsca
- Punkt widokowy na Wyspę Zamkową na Jeziorze Góreckim. Po pierwsze jest to miejsce które bardzo tutaj polecamy. Po drugie dotarcie tam i z powrotem zagwarantuje nam całkiem długi spacer wśród przyrody. Startujemy z parkingu znajdującego się nieopodal Centrum Edukacji Ekologicznej WPN – Muzeum Przyrodniczego. Kiedy ścieżką dojdziemy nad jezioro, to podążając wokół niego dotrzemy do punktu z którego można obserwować ruiny zamku Klaudyny Potockiej.
- Mauzoleum Bierbaumów w Szreniawie – znajdziesz je na piaszczystym wzgórzu na wysokości 118 m n.p.m., na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego
- Wieża widokowa nieopodal Mosiny. Wokół zbiornika wodnego Glinianki ciągną się pięknie przygotowane trasy spacerowe, którymi możemy obejść zbiornik wokół, ale i także wejść głębiej w Park Narodowy. Główną atrakcją tej okolicy jest wieża widokowa, z niej rozciąga się piękny widok na okolicę.
- Stara stacja i tory kolejowe Osowa Góra. Stacja jest nieczynna od 1999 r. ale dotrzeć można tu nie tylko na nogach ale też drezyna ręczną bądź rowerową. Jeśli interesuje Was ta forma rozrywki zapraszam na stronę TUTAJ
- Studnia Napoleona. Znajdziemy ją w pobliżu stacji kolejowej Osowa Góra. Legenda głosi, że Napoleon Bonaparte, podążając z Francji na Moskwę w 1812 roku, zatrzymał się w pobliżu i posłał adiutanta po wodę, która okazała się mieć smak szampana. Studnia jest jednym z punktów na ścieżce dydaktycznej im. prof. Adama Wodziczki.
- Jezioro Kociołek. Warto odwiedzić te urokliwe miejsce odwiedzając Osową Gorę. Jeziorko jest malutkie ale piękne. Idealne miejsce na romantyczny spacer.
Spacery w Parku
Na miejscu znajduje się wiele ścieżek, które zachęcają do krótszych jak i dłuższych spacerów. Zdecydowanie miejsce kusi i zachęca. Cieszę się, że mam ten park w zasięgu ręki. Jak dotrzeć? Jeśli nie samochodem to koleją można dotrzeć z Poznania do Mosiny i stamtąd od Glinianek zaczynają się ścieżki prowadzące wgłąb parku. Informacje o trasach znajdziecie TUTAJ
Polecane trasy z dokładnym opisem i wskazówkami jak podążać znajdują się na podlinkowanej wyżej stronie Parku:
- Trasa im. Cyryla Ratajskiego – 13 kilometrowa : Mosina – jezioro Kociołek – Górka – jezioro Łódzko – Dymaczewskie – jezioro Witobelskie – Stęszew, znaki niebieskie.
- Trasa im. prof. Adama Wodziczki – 10 kilometrów : Osowa Góra – jezioro Kociołek – jezioro Skrzynka – Jezioro Góreckie – Osowa Góra, znaki niebieskie, dalej czerwone i znów niebieskie.
Chcesz więcej informacji o WPN? Warto odwiedzić stronę parku, gdzie znajduje się wiele informacji o tamtejszej faunie i florze. Wielkopolski Park Narodowy w social mediach – zobacz informacje TUTAJ
Jowita
zobacz także: