Dolina Rospudy
podlaskie,  Podróże po Polsce

Augustów – region jezior i pięknej natury

W pewnym momencie naszego życia powstał pomysł, aby odwiedzić Suwalszczyznę i Augustów. Pomysł tak jak się narodził, tak został szybko zrealizowany. I okazał się strzałem w dziesiątkę. Bo to miejsce w Polsce, tak odległe od naszego Poznania, całkowicie podbiło nasze serca. Pobyliśmy tam wśród natury, odnaleźliśmy spokój i zaliczyliśmy niezwykłe wyprawy kajakiem. Po drodze zapowiedzią tego, czego możemy się spodziewać, były dziesiątki bocianów, majestatycznie kroczących po przydrożnych łąkach. Dziś spokojnie mogę okolicę tę okrzyknąć krainą bocianów.

Augustów

Augustów – kraina jezior

Augustów jest miastem otoczonym dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Doskonała miejscówka na spływ kajakowy, rejs statkiem, czy zwykłą łódką. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, kajakarze, pasjonaci nordic walking. Miejsce zapewnia malownicze widoki i ciepłą wodę w jeziorach. Spędzimy relaksujący czas w okolicznych lasach z otaczającą cudowną przyrodą. Jest wymarzonym miejscem do uprawiania kajakarstwa, ponieważ szlaki są malownicze i nie sprawiają wiele trudności. Szlaków kajakowych na terenie Puszczy Augustowskiej jest około 350 km. Trzeba się namachać wiosłem, ale to czysta przyjemność. Nic tak nie pomoże zaglądnąć wgłąb siebie, jak wyprawa kajakiem z dobrym towarzystwem i w tak pięknych okolicznościach przyrody.

Co polecamy zobaczyć w okolicy:

  • Kanał Augustowski -to unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Powodem budowy Kanału Augustowskiego były pruskie restrykcje celne uniemożliwiające spławianie polskich towarów Wisłą do Gdańska. Kanał miał połączyć dopływy Wisły, Narew i Biebrzę, z Niemnem. Wyprawa kajakiem kanałami daje niezapomniane przeżycia!
  • Mosty w Stańczykach – niezwykłe mosty, które łączą brzegi rzeki Błądzinki, ich równoległe ułożenie niesamowicie przypomina rzymskie akwedukty. Robi wrażenie i koniecznie trzeba je zobaczyć.
  • Studzienniczna -miejsce kultu religijnego, przepiękne sanktuarium położone w lesie nad jeziorem i z ciekawą historią. Kiedyś położone na wyspie, dziś łączy się groblą z lądem. Nad jeziorem można obserwować wiele ciekawych gatunków ptaków.
  • Wigierski Park Narodowy – na jego terenie znajdują się liczne szlaki turystyczne: wodne, jak i lądowe, a także rowerowe. Łączna długość szlaków turystycznych Wigierskiego Parku Narodowego wynosi 190 kilometrów.
  • Molo Radiowej Trójki – wybudowane w 2007 roku, jest drugim (po Sopockim) największym molo w Polsce.

Informacje praktyczne

  • Augustów i jedzenie. W szczególności polecam kartacze. Najlepsze próbowałam w restauracji Dom Kresowy Przewięź i tę restauracje polecam w okolicy Augustowa, ponieważ jedzenie palce lizać! Restauracja jest zaraz przy Śluzie Przewięź, którą warto przy okazji jedzenia odwiedzić.
  • Noclegi. Nasze preferencje to miejsca noclegowe przy jeziorach, gdzie jest wiele hoteli, domków letniskowych, pensjonatów i gościńców. Dodatkowo wiele z nich dysponuje własnym zapleczem kajakowym, gdzie można wynająć sprzęt na godziny.
  • Polecam stronę miasta na której sprawdzicie dostępne atrakcje i wydarzenia  KLIK

Jowita

zobacz także:

Międzygórze – co polecamy zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *