Hiszpania,  Podróże po Świecie

Wakacje na Majorce – jak zaplanować taki wyjazd

Nasze wakacje na Majorce to był spontaniczny pomysł na wyrwanie się z Polski na przedłużony weekend. Akurat był maj, ciepło, ostatecznie postanowiliśmy zaryzykować z pogodą. Zaczęło się tradycyjnie od szukania tanich biletów lotniczych, zależało nam na słonecznych klimatach i nadmorskich okolicach. Po szybkich poszukiwaniach udało mi się znaleźć bilety na lotnisko Palma de Mallorca z Berlina. W tym celu polecam wyszukiwarkę Momondo.

Wschód słońca na Majorce

Szybkie plany naszego wyjazdu i nasze pierwsze wrażenia

Pierwszy punkt naszego planowania to znalezienie hotelu. Szukaliśmy na wschodzie i północy, ponieważ to te rejony słyną z najpiękniejszych plaż. Wybór padł na ośrodek z domkami, gdzie trafiliśmy na dużą promocję noclegu z pełnym wyżywieniem. Z reguły tego nie szukamy, ale ta promocja taniej wychodziła niż miejscówki bez wyżywienia. W taki sposób trafiliśmy do miasta Cales de Mallorca i ośrodka Tropicana przy plaży Cala Domingos. Nie linkuję hotelu, bo zmienił on nazwę i przeszedł przemianę na dość drogi i nowoczesny obiekt.

Po przylocie koniecznym dla nas punktem było wynajęcie samochodu, co uczyniliśmy jeszcze na lotnisku. Nie robiliśmy wcześniej rezerwacji, auto wynajęliśmy zaraz po przylocie, jednak podkreślam, że wybraliśmy na pobyt sam początek sezonu.

Po przyjeździe do Cales de Mallorca zrobiłam rekonesans wschodniego wybrzeża. Plaże tutaj w większości są piaszczyste, niestety woda w morzu w maju jest bardzo zimna. Jeśli Twój wypad na Majorkę to plan na plażowanie, to zdecydowanie noclegów warto poszukać na wschodnim jej wybrzeżu. Jeśli pół na pół i lubisz też piesze wędrówki, to warto podzielić sobie noclegi i część zarezerwować przy zachodnim wybrzeżu, które aż się prosi o długodystansowe wypady.

Widoki po drodze do Sa Calobra

Wakacje na Majorce – zaplanuj ciekawe piesze wycieczki

Jednym z ciekawych doświadczeń na Majorce są piesze wędrówki do których zachęcają niezwykłe szlaki piesze, jakie oferuje ta magiczna wyspa.

Szlak pieszy do wąwozu Barranc de Biniaraix – fajny teren do wędrówek. Najlepiej spacer rozpocząć wcześnie rano startując z Soller lub Biniaraix. Szlak turystyczny jest dobrze oznakowany. Na jego krajobraz składają się drzewa oliwne, małe kamienne gospodarstwa, mosty rzeczne, ciekawe zbocza. Trasa jest dobrze utrzymana, a duża jej część to kamienne schody. Trasa z Biniaraix  do jeziora Cuber to 10 km i zdecydowanie uważam, że warto dojść aż do tego momentu. Zbiornik wodny malowniczo położony jest w pobliżu najwyższego szczytu na Majorce wśród gór Serra de Tramuntana.

Szlak w wąwozie Torrent de Pareis – najpiękniejsze miejsce, które zachwyciło mnie na Majorce. Z jednej strony strony piękna zatoka i szafirowa woda.  Z drugiej strony rozpoczyna się 8 km wąwozu ze stromymi pionowymi skałami, po których biegają kozice. Będąc tam koniecznie trzeba przespacerować się choć trochę wzdłuż kanionu. Nasz spacer rozpoczął się w Sa Calobra do której dojechaliśmy krętą górską drogą.

La Trapa – malowniczy szlak pieszy z kamiennymi ruinami i panoramicznym widokiem na morze i wyspę Sa Dragonera. Droga od San Elm do La Trapa jest bardzo stroma i kamienista, to miejsce gdzie są spore przewyższenia.

Widok na jezioro Cuber i trasa Barranc de Biniaraix

Co polecamy zobaczyć na wschodzie i północy:

Porto Cristo – malutkie miasteczko z pięknym portem, gdzie widok typowych łodzi rybackich przeplata się z ekskluzywnymi jachtami. Miejsce słynie z jaskiń Coves del Drac.

Smocze jaskinie Coves del Drac – niezwykle piękne formacje skalne. Często tutaj, kilkadziesiąt metrów pod ziemią, odbywa się koncert muzyki klasycznej.

Plaże wschodniego wybrzeża – każda jest inna a okoliczne klify mają interesujące punkty widokowe. Można trafić na mało uczęszczane, piękne miejsca. Polecane przez mnie plaże opisane są na końcu tego wpisu.

Arta i Santuari de Sant  Salvador – jedno z miejsc godnych odwiedzenia ze względu na architekturę i krajobraz. Symbolem Artà jest to wyjątkowe sanktuarium ze wspaniałymi widokami na okoliczne wzgórza. Malownicze schody prowadzące do dawnego kościoła warownego są warte wspinaczki. Do fortecy prowadzi aż 180 stopni.

Castell de Capdepera – pozostałości twierdzy z kamienia, której towarzyszą malownicze widoki. Zamek otoczony jest murami obronnymi a droga do zamku pnie się stromymi uliczkami wśród zabytkowych domów.

Cap de Formentor i zjawiskowa latarnia morska – przylądek Formentor to najbardziej wysunięty na północ kraniec Majorki. To miejsce zapierające dech w piersiach, które oferuje piękne i urokliwe widoki.

Pollensa – centrum tego miasta charakteryzuje się nieregularnie biegnącymi średniowiecznymi uliczkami, które tworzą labirynty. Na każdym kroku czuć tutaj historię, tradycję i kulturę, gdyż jest to artystyczne i zabytkowe miasto.

Góra: jaskinia Coves del Drac i Porto Cristo Dół: wschodnie klify, Cap de Formentor

Co polecamy zobaczyć na zachodzie i południu:

Valdemossa – leży u stóp gór Sierra de Tramuntana, co zapewnia niezwykłe widoki z punktów widokowych. Tutaj na przełomie 1838 i 1839 roku Fryderyk Chopin spędził zimę w towarzystwie George Sand. Wśród dawnych pomieszczeń klasztornych jest autentyczna cela, w której Chopin spędził kilka tygodni na podreperowanie zdrowia. W celi można zobaczyć notatki, listy, rękopisy muzyczne, portrety, szkice i obrazy, odlew dłoni Chopina, pukiel jego włosów oraz oryginalne pianino Pleyel, na którym Chopin komponował.

Deia – miasteczko z artystyczną duszą przyklejone do wzgórza. Przyciągało i było miejscem inspiracji wielu pisarzy i poetów. Ja polecam w szczególności jego tarasy widokowe.

Port de Soller – urokliwe miasteczko portowe z ciekawym widokiem na zatokę. Zobaczysz tu przejeżdżające co chwilę zabytkowe słynne tramwaje „Tranvia de Sòller”, komunikacja ta łączy Port de Soller z Soller.

Sa Calobra – około 15 km jazdy w dół, wiele zakrętów, górskie krajobrazy, a na końcu zatoka z wodą o zachwycającym, niebieskim kolorze i cudny wąwóz Torrent de Pareis.

Torreent de Pareis – miejsce, które trzeba odwiedzić. Opisane wyżej jako piesze wycieczki.

Palma de Mallorca – wskazane jest, aby połazić po wąskich uliczkach Starego Miasta. A w szczególności polecam zobaczyć majestatyczną katedrę La Seu usytuowaną w pobliżu morza. Zapiera dech nie tylko swoimi potężnymi rozmiarami, lecz przede wszystkim wyjątkową architekturą. Wzniesiona na starożytnych murach, idealnie wkomponowuje się w starówkę miasta.

Góra: Valdemossa, Deia Dół: Palma de Mallorca
Port de Soller

Wakacje na Majorce – gdzie na plażowanie?

Cala Domingos – plaża piasek ma lekki i drobny, a woda jest niesamowicie czysta z pięknymi turkusowymi odcieniami. Uważam ją za niezwykle piękną, w szczególności iż okoliczne jej klify zapraszają na obserwowanie wschodu słońca.

Cala Torta – cicha, spokojna plaża dla miłośników pływania położona pośród niewielkich klifów, dzikiej przyrody i wzgórz. Jedna z najpiękniejszych zatoczek na Majorce. Zejście i wejście na piechotę z plaży, choć trochę trudne, jest całkowicie tego warte.

Cala Mitjana – plaża jest pięknie położona na końcu wąskiej i spektakularnej zatoki. Plaża ma zaledwie 20-25 metrów długości, ale pokryta jest bardzo drobnoziarnistym piaskiem. Woda jest krystalicznie czysta, a plaża jest bardzo płytka. Ze względu na położenie plaży fale są bardzo rzadkie.

Cala Sa Nau – plaża jest otoczona pięknymi klifami. Nie jest duża. Z białym, drobnoziarnistym piaskiem wygląda bardzo malowniczo. Można wypożyczyć leżaki i parasole, a plaża ma nawet własny bar plażowy.

Calo des Burgitto mała plaża w Parku Narodowym Mondrago na południowo-wschodnim wybrzeżu Majorki. dziewicza plaża, w naturalnym środowisku otoczonym sosnami i niskimi klifami. Plaża ma tylko około 15 metrów długości i 20 metrów szerokości.

Cala Antena – bardzo ładna zatoczka z malutką piaszczystą plażą, którą jednak warto odwiedzić.

Góra : plaża Torta Dół: plaże Sa Nau i Mitjana
Cala Domingos
Cala Romantica
Agroturystyka Son Josep de Baix

Jowita

zobacz także:

Tydzień w Andaluzji – praktyczne wskazówki

Sewilla – miasto, które urzeka

Ronda – hiszpańska perła 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *