kujawsko-pomorskie,  Podróże po Polsce

Ciechocinek, czyli leczenie tak zwaną „parkietoterapią”

Ciechocinek to miejsce, które od zawsze kojarzyło mi się z sanatoriami, starszymi kuracjuszami, dancingami i flirtami 🙂  Będąc w Toruniu, zdecydowaliśmy się odwiedzić tą popularną miejscowość. Pisząc o Ciechocinku nie sposób nie wspomnieć o bogatych walorach tego uzdrowiska. Należą do nich obfite złoża solanek, które posiadają niesamowite właściwości lecznicze. Z tego powodu wykorzystuje się je do celów pitnych, kąpieli leczniczych oraz inhalacji i irygacji. Wyjątkowy mikroklimat przy tężniach bogaty jest w cząsteczki jodu, bromu i ozonu. Dzięki temu znakomicie wpływa na drogi oddechowe, ma działanie bakteriobójcze, reguluje ciśnienie krwi, a także pozytywnie oddziałuje na chorych z zaburzeniami tarczycy. Dlatego nie dziwi mnie fakt, iż miejscowość ta jest tak licznie oblegana przez wszystkich kuracjuszy.

Ciechocinek

Ciechocinek – trochę historii

Wypady do sanatoriów były nie lada atrakcją dla wielu obywateli PRL. Łączyły one  jednocześnie kurację z wypoczynkiem i życiem towarzyskim. Zaraz po II wojnie światowej zadbano, by kurorty, wcześniej dostępne tylko dla bardzo zamożnych osób, otworzyły się na tak zwanych zwykłych zjadaczy chleba. W ciągu zaledwie czterech lat po 1948 r. liczba klientów Ciechocinka prawie się podwoiła, a swoje ośrodki miał tu prawie każdy szanujący się zakład pracy. Fundowane przez państwo wakacje w pięknej miejscowości były nie tylko okazją do podreperowania zdrowia, ale także odskocznią od życia codziennego. Ciechocinek był również miejscem licznie odwiedzanym przez ówczesnych celebrytów, co czyniło go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Ciechocinek – co tutaj zwróciło naszą uwagę

Myślę, że zdecydowanie najlepszą porą na odwiedzenie tego miasta jest późna wiosna, a już najlepiej lato. Czas kiedy miejscowość rozkwita kolorowymi dywanami kwiatów, a szum fontann pozwala na przyjemny relaks z książką – na przykład na ławce w parku. Ponieważ nam trafiła się akurat piękna, wiosenna pogoda, postanowiliśmy trochę pospacerować po okolicy. Zobacz dalej co przykuło naszą uwagę 🙂

1. Park Zdrojowy

Powierzchnia tego parku zajmuje 19 ha, na których z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie. Natrafimy tu na ciekawą i różnorodną roślinność, a także zobaczymy muszlę koncertową, zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych „Krystynka” oraz słynną fontannę Jaś i Małgosia.

2. Tężnie solankowe

Najbardziej charakterystyczną atrakcją Ciechocinka są tężnie solankowe. W miejscowości tej stoją aż takie trzy, ustawione są w kształcie podkowy, ponadto należą do największych budowli tego typu w Europie. To drewniane konstrukcje, które mają na celu odparowywanie wody z leczniczej solanki. Dzięki temu w pobliżu tężni tworzy się specyficzny mikroklimat, który odpowiada nadmorskiemu.

3. Warzelnia soli

Na jej terenie, niezmiennie od 185 lat, w sposób tradycyjny wytwarza się sól spożywczą. To właśnie tutaj zatężona na tężniach solanka ogrzewana jest w płaskich, otwartych panwiach. W nich podczas warzenia wytrącają się kryształki soli. Podczas produkcji soli otrzymuje się również Ciechociński Szlam i Ług, które posiadają właściwości lecznicze.

4. Park Sosnowy

Teren tego zagospodarowanego parku potocznie nazywany jest laskiem sosnowym, ponieważ powstał na terenie naturalnego lasu. Pozytywnym zaskoczeniem okazali się jego mieszkańcy – spora ilość wiewiórek, które chętnie pozowały do fotografii. Były wyjątkowo wdzięcznymi modelkami 🙂

5. Cerkiew pw. Św. Michała Archanioła

Jak podają źródła, prawosławna cerkiew jest jednym z cenniejszych zabytków Ciechocinka. Świątynię wybudowano w 1894 roku w stylu zauralskim. Jest to jedyny przykład tego typu budownictwa w Europie.

6. Dworek Prezydenta RP

Dworek wybudowano w 1933 roku jako rezydencję letnią prezydenta Ignacego Mościckiego. Niestety ów prezydent nigdy w nim nie mieszkał. Niemniej jednak budynek posiada bogatą przeszłość, przewinęło się tutaj wielu właścicieli. W 2001 ponownie przeszedł w ręce Kancelarii Prezydenta RP i został odrestaurowany. Wnętrza dworku zawierają pamiątki po prezydencie Ignacym Mościckim oraz wystawy prezentujące działalność innych prezydentów Polski.

 

Ewelina

Zobacz także:

Toruń – miasto Kopernika i piernika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *