Grudziądz i okolice zamków krzyżackich
Grudziądz jest miastem do którego trafiłam przypadkiem, podczas weekendowego wypadu z przyjaciółką, gdzie odwiedziłyśmy znajomego. Jest miejscem, które niezwykle pozytywnie mnie zaskoczyło. Zdecydowanie go się nie spodziewałam i idealnie nadaje się na dwudniowy wypad. Od samego początku natrafiłam na piękne Stare Miasto, oraz pyszny lokalny browar. Ostatecznie dotarłam do okolic i świetnie zachowanych ruin zamków krzyżackich. Okazało się, że nieopodal są aż dwa i zdecydowanie warto je odwiedzić.
Grudziądzkie Spichrze i tereny nadwiślańskie
Tworzy je 26 budynków, które mają ceglane elewacje z przyporami. Od strony Wisły mają więcej kondygnacji, natomiast od strony miasta zaledwie od 2 do 4. Spichlerze pełniły funkcje obronne, magazynowe, a od początku XX wieku także mieszkaniowe. Powstały wraz z rozwojem miasta jako ośrodka handlowego, gdyż dzięki temu miasto wzbogaciło się na handlu zbożem. Pierwsze murowane spichlerze powstały w połowie XIV wieku, a także według źródeł pierwsze budynki od Bramy Wodnej są najstarsze.
Grudziądz i okolice – co polecam zobaczyć
- Wieża Klimek i ruiny Zamku Krzyżackiego – wieża została wysadzona przez oddziały niemieckie w dniu 5 marca 1945 r. Ostatecznie została odbudowana w latach 2013-2014. Dziś jest to wieża widokowa z niezwykłą panoramą na miasto.
- Brama Wodna – jej początki to XIV wiek, jednak została spalona w 1945 r. Po wojnie została odbudowana.
- Zespół Spichlerzy
- Ulica Spichrzowa
- Twierdza Grudziądz
- Fort Wielka Księża Góra
- Zabytkowa Elektrownia Wodna
- Tablice z napisem „ulica Grudziądzka” z różnych miast oraz fontanna Flisaka
- Pomnik Ułana z Dziewczyną
Zamki krzyżackie w okolicy
Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim. Leżące na wzgórzu ruiny zamku. Za niewysoką cenę można zwiedzić kaplicę zamkową, dziedziniec zamku, piwnice, a w nich salę tortur i niedużą zbrojownię. Polecam wejść na obie wieże, ponieważ z nich widzimy piękną panoramę na Radzyń Chełmiński.
Zamek Krzyżacki Gniew – w części zamku znajduje się hotel. Jednak tylko część zabytku przeznaczona jest do odwiedzin, w dniach od piątku do niedzieli w godzinach: 11:00, 13:00 i 15:00. A co tutaj zobaczysz?
- kaplica zamkowa
- krużganki obronne
- wystawa grunwaldzka (czynna w sezonie letnim)
- wystawa czasowa (czynna w sezonie letnim)
- sala II wojny światowej
- zbrojownia zamkowa
Grudziądz – gdzie nocować
Na nocleg wybrałam hotel RAD, który polecam, gdyż okazało się, że to właśnie tu znajduje się lokalny browar i warzone jest lokalne piwo. Mój wybór padł na piwo miodowe, którym raczyłam się przez cały pobyt. Jest niestety oddalony od centrum miasta, aby dostać się do centrum potrzebny będzie półgodzinny spacer.
22 luty 2022
zobacz także: