Hiszpania,  Podróże po Świecie

Antequera i okolice, które bardzo polecam!

Antequera to miasto w którym wylądowałam przypadkiem. Dziwnie to brzmi, ale tak właśnie się stało, bo miała być Grenada. W rezultacie zrezygnowałam z niej i zdecydowałam, by zwiedzić mniejsze miasteczko i nacieszyć się okoliczną przyrodą. Chciałam poczuć klimat Hiszpanii, otoczona przez miejscowych a nie turystów. Antequera i jej okolice okazały się strzałem w dziesiątkę.

Jest nazywana sercem Andaluzji. W tle miasta widać stromą ścianę skalną – Skałę Kochanków. Z nią związana jest legenda o kochankach z Antequery, gdzie ze szczytu skały skoczyli zakochani w sobie młody chrześcijanin i muzułmańska księżniczka, którzy nie mogli być razem.

Antequera
W tle Skała Kochanków

W tym poście pokażę Ci co ciekawego oferuje to miasteczko i czym może zauroczyć. To też dobra baza na wypad do Caminito del Rey o którym już pisałam na blogu.

Antequera
Alcazaba de Antequera

Co oferuje miasto Antequera?

Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od dotarcia do twierdzy zwanej Alcazaba, skąd roztacza się rewelacyjny widok na miasto. Alkazabę wznieśli w Średniowieczu Maurowie. Dziś podziwiać możemy dobrze zachowane mury, dzwonnicę i wieżę strażniczą. Główne komnaty twierdzy są niestety ruinami. Twierdza jest świetnym punktem panoramicznym, ponieważ tutaj doskonale widać całe miasto i Skałę Kochanków.

Aby wejść do twierdzy musieliśmy przejść przez piękny Arco de los Gigantes, a nieopodal niego znajduje się piękna Real Colegiata de Santa María Mayor, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Kupując bilet do Alcazaby w cenie jest także wejście do Colegiaty de Santa María Mayor. Widok na kościół i plac jest tak uroczy, że spędziliśmy tam troszkę czasu relaksując się.

Antequera
Real Colegiata de SantaMaria Mayor
Antequera
Arco de los Gigantes

Miasto to ma wiele niezwykłych uliczek, kościołów i zaułków. Warto dać się porwać i świadomie zgubić w gąszczu kolejnych uliczek.

Antequera była już osadą około 5000 lat temu. O tym świadczą  świetnie zachowane dolmeny – jedna z nich to prawdopodobnie miejsce pochówku ówczesnego władcy. Niestety nie dotarliśmy do nich, za mało czasu poświęciliśmy na ten rejon, dlatego Ciebie zachęcam abyś tu spędził więcej niż jeden dzień i jedną noc. Nam najzwyczajniej w świecie zabrakło czasu. I to powód by tutaj jeszcze kiedyś wrócić 🙂

Antequera
Alcazaba de Antequera

Antequera i jej okolice

Okolice tej ciekawej miejscowości są jeszcze piękniejsze. Na najważniejszą uwagę zasługuje rezerwat El Torcal z niesamowitymi formacjami skalnymi, wyrzeźbionymi przez wiatr i wodę.

El Torcal
El Torcal

Kolejnym punktem programu, którego nie można ominąć jest Laguna de Fuente de Piedra. To jezioro jest miejscem, gdzie z Senegalu przylatuje tu tysiące flamingów. Wiosną wychowują tu swoje młode i w sierpniu, gdy jezioro wysycha odlatują z powrotem do Afryki.

Laguna de Fuenta de Piedra
Laguna de Fuente de Piedra

Nieopodal jeziora w tej samej miejscowości natraficie na Refugio del Burrito ośle schronisko, gdzie dom znajdują maltretowane lub porzucone osiołki z całej Europy. Niestety my do schroniska nie dotarliśmy, ponieważ otwarte było tylko do 15:00. Z kolei kolejny dzień śpieszyliśmy się, aby dostać się na Ścieżkę Króla i takim sposobem osiołków nie odwiedziliśmy.

El Torcal

El Torcal de Antequera jest to obszar natury chronionej przyrody nieożywionej o powierzchni 17 km². Aby się tam dostać trzeba wjechać na dość spore formacje skalne. Na samej górze znajdziesz te cuda, które swój wygląd zawdzięczają zjawiskom krasowym. Około 200 milionów lat temu, teren ten był morzem, a na dnie osadzały się różne szkielety zwierzątek morskich, tworząc skały osadowe. Kiedy w końcu ruchy tektoniczne sprawiły, że Europa wypiętrzyła się, skały zostały poddane działaniu czynników atmosferycznych.  Wynikiem tego działania jest ten wspaniały krajobraz El Torcal de Antequera.

Kiedy tu dotarliśmy, zrobiliśmy wielkie wow. Byliśmy zachwyceni i natychmiast poszliśmy na trekking w labirynt skalny. W miejscu tym odnajdziesz przygotowane trasy, gdzie możesz pospacerować i się powspinać. Pozostaje się tylko cieszyć niezwykłymi widokami.

Warto odwiedzić stronę rezerwatu i wcześniej zapoznać się z informacjami dotyczących tego niezwykłego parku.

Laguna de Funete de Piedra

Miejsce te jest rezerwatem przyrody. Nad jezioro przylatuje rocznie około 16 tysięcy flamingów. Jest to miejscówka lęgowa tych ptaków. Z racji tego, że jest to obszar specjalnej ochrony, nie podejdziesz blisko do flamingów, co uważam dla nich samych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Już widzę te tłumy robiące sobie zdjęcia z ptakami. Dlatego tutaj tylko z daleka możesz obserwować wiele z nich brodzących w jeziorze. W niektórych miejscach nabiera ono barwy pudrowego różu. Świetna lokalizacja dla biologa. Także dla osób, które lubią przyrodę i obserwowanie zachowania zwierząt z daleka.

Laguna de Fuente de Piedra

Jowita

zobacz także:

Piękna Ścieżka Króla – El Caminito del Rel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *