Chorwacja, Podróże po Świecie

Split – piękne chorwackie miasto z historią

Split to  chorwackie miasto i równocześnie stolica Dalmacji, położone na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Miejscowość ta znajduje się pomiędzy rzeką Žrnovnica na wschodzie i Jadran na zachodzie.

Split – druga metropolia Chorwacji

Co nam oferuje? Możliwość podziwiania lasów maryjnych w zachodniej części półwyspu, 15 km promenady wzdłuż morza oraz wspaniałą architekturę na uliczkach starego miasta. Największą tutejszą atrakcją są pozostałości ­gigantycznego pałacu ­rzymskiego cesarza Dioklecjana. Ruiny murów pałacu z biegiem czasu wręcz wtopiły się w nowszą zabudowę, stając się integralną częścią starego miasta. Dawne korytarze i komnaty to obecnie uliczki i placyki centrum Splitu.

Split – zabytki

Split z pałacem Dioklecjana i staromiejskim centrum w 1979 r.  został wpisany do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO.  Odbywają się tu liczne wystawy wielkich malarzy, takich jak Goya i Salvador Dali.  Split to chorwacka stolica muzyki, z najlepszym festiwalem muzyki folkowej w Chorwacji. Wielu muzyków z całego świata zapraszanych jest do Splitu, gdzie śpiewają na otwartych scenach  i zabawiają publiczność.

Pałac Doklecjana –  jest to obiekt z przed tysiąca ośmiuset lat, zabudowano go jednak przez kolejne stulenia. Został on dosłownie połknięty przez miasto. Zapoznajcie się, jak wyglądał on w pierwotnej formie, ponieważ teraz części pałacu porozrzucane są między uliczkami i innymi zabudowaniami.

 

Starówka Splitu – na pewno warto przejść się tymi pięknymi wąskimi uliczkami. Spacerując, przenosimy się do starych czasów. Uwielbiałam tam wędrować alejkami, ponieważ podziwiałam architekturę, ale i wystrój małych knajpek, kawiarni i sklepików z pamiątkami.

Split – Marjański Park

Bardzo dobre miejsce na spacer, alternatywa dla plaży, jeżeli chcemy odpocząć i zrelaksować się w ciszy. Po wejściu na wzgórze, możemy podziwiać piękną panoramę miasta. Miejsce jest trochę odludne, ponieważ prawie niema tu  turystów. Nie potrafię powiedzieć dlaczego, gdyż oferuje dużo interesujących doznań. Dzikie zatoczki i drzewa piniowe dają upragniony cień. Park posiada ścieżki piesze, długą ścieżkę rowerową, można pojeździć na rolkach, pospacerować czy pobiegać. To świetne miejsce na uprawianie sportów, co mieszkańcy zdecydowanie wykorzystują.

Park warto odwiedzić, chociażby po to by podziwiać cudowne kościoły wykute w skale.

Sveti Jere – gotycki renesansowy jednonawowy kościół z dziedzińcem i pustynną pustelnią pośrodku wysokiego klifu, zbudowany w  XV wieku.  Przepiękny i niepowtarzalny zabytek. Dla niego znaleźliśmy się w Marjańskim Parku w Splicie. Nigdy jeszcze czegoś takiego nie widziałam.

Crkva sv. Jerolima – kościół św. Jerolima wybudowano w drugiej połowie XV w. Kościół ten znajduje się zaraz przy kościele Sveti Jere. Po zachodniej stronie tej gotyckiej świątyni znajduje się główne wejście. I to nad tym wejściem, znajduje się transept z perforacją czterokrotnej koniczyny i czterema okrągłymi otworami.

Gospa od Betlema–  kościół wzniesiono przed 1500 r. Po pierwszej wojnie światowej zaniedbano zabytek. W 1927 roku świątynia została odrestaurowana. Na fasadzie jest dzwonnica na krzyżu. Wewnątrz znajduje się kamienny ołtarz, w środku którego znajduje się scena narodzin Chrystusa.

Polecam zwiedzanie Splitu, radzę jednak pominąć wakacyjne miesiące, ponieważ miasto to przeżywa wtedy najazd turystów. Dlatego warto zwiedzać poza sezonem. Jeśli jednak traficie na sezon, zobaczcie Pałac i Starówkę o wczesnych godzinach rannych. Jest wtedy pusto i komfortowo, możecie zobaczyć wszystko to co chcecie. Posiadam bardzo mało zdjęć z centrum miasta, ponieważ zwiedzałam je w dużym zatłoczeniu.

Jowita

Czytaj także:

Piękne Wodospady Krka

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *