Chorwacja,  Podróże po Świecie

Split – piękne chorwackie miasto z historią

Split to  chorwackie miasto położone na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jest to druga metropolia Chorwacji. Odbywają się tu liczne wystawy wielkich malarzy, takich jak Goya i Salvador Dali. Jest to także chorwacka stolica muzyki, z najlepszym festiwalem muzyki folkowej w Chorwacji. Wielu muzyków z całego świata zapraszanych jest do miasta, gdzie śpiewają na otwartych scenach i zabawiają publiczność. Największą tutejszą atrakcją są pozostałości ­gigantycznego pałacu ­rzymskiego cesarza Dioklecjana. Z biegiem czasu ruiny murów pałacu wtopiły się w nowszą zabudowę, stając się integralną częścią starego miasta. Dawne korytarze i komnaty to obecnie uliczki i place centrum Splitu.

Park Marjanski
Kościół Sv. Jere

Split – proponowane zabytki i ciekawe miejscówki

Split z pałacem Dioklecjana i staromiejskim centrum jest wpisany do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO. Co nam to miasto oferuje? Przede wszystkim możliwość podziwiania lasów maryjnych w zachodniej części półwyspu, 15 km promenady wzdłuż morza oraz wspaniałą architekturę ulic Starego Miasta.

 • Pałac Doklecjana –  jest to obiekt sprzed tysiąca ośmiuset lat, jednak budowa trwała przez kolejne stulenia. Został on dosłownie połknięty przez miasto. Warto zobaczyć jak wyglądał on w pierwotnej formie, ponieważ teraz części pałacu porozrzucane są między uliczkami i innymi zabudowaniami. Główne wejście do pałacu stanowiła Złota Brama. Pozostałości bogatych zdobień możemy podziwiać do dziś.
 • Katedra św. Duje w Splicie – zabytkowe i przepiękne miejsce
 • Starówka Splitu – na pewno warto przejść się tymi pięknymi wąskimi uliczkami. Przeniesiemy się do starych czasów. Uwielbiałam tam wędrować alejkami, gdyż podziwiałam nie tylko architekturę, ale i wystrój małych knajpek, kawiarni i sklepików z pamiątkami.
 • Marjański Park – idealny na spacer, alternatywa dla plaży, jeżeli chcemy odpocząć i zrelaksować się w ciszy. Po wejściu na wzgórze możemy podziwiać piękną panoramę miasta. Miejsce jest trochę odludne, ponieważ prawie nie ma tu turystów. Drzewa piniowe dają upragniony cień. Park posiada ścieżki piesze, długą ścieżkę rowerową, oprócz tego można pojeździć na rolkach, pospacerować czy pobiegać. Warto odwiedzić, chociażby po to by podziwiać cudowne kościoły wykute w skale.
 • Mestrovic Gallery – galeria z rzeźbami Ivana Meštrovicia z XX wieku. Są one wystawione w jego dawnej przepięknej rezydencji i pracowni.
 • Muzeum archeologiczne w Splicie – małe muzeum położone na zadbanym terenie z pięknym ogrodem. Muzeum posiada autentyczne klejnoty z czasów rzymskich. Jeśli pasjonujesz się tą kulturą, to zdecydowanie warto tam pojechać.
Pałac Doklecjana

Katedra św. Duje i Żelazna Brama

Split i Marjański Park

Jest to miejsce, które w Splicie trzeba odwiedzić. Mnie zupełnie zauroczyło. Jednak przyszykuj się na dość długi spacer. Trasę można zacząć od uliczki Marjanski put lub Šetalište Luke Botića do której prowadzi ponad 300 schodów. Co proponuję zobaczyć zaznaczam na Mapie.

 • Sveti Jere – gotycki renesansowy kościół z XV wieku, z dziedzińcem i pustynną pustelnią pośrodku wysokiego klifu. Przepiękny i niepowtarzalny zabytek. To dla niego znalazłam się w Marjańskim Parku w Splicie. Będąc w Splicie jest to TOP miejsce, które trzeba zobaczyć.
 • Crkva sv. Jerolima – kościół św. Jerolima wybudowano w drugiej połowie XV w. Kościół ten znajduje się zaraz przy kościele Sveti Jere. Po zachodniej stronie tej gotyckiej świątyni znajduje się główne wejście. I to nad tym wejściem, znajduje się transept z perforacją czterokrotnej koniczyny i czterema okrągłymi otworami.
 • Gospa od Betlema –  jest to kościół, który wzniesiono przed 1500 r. Na fasadzie jest dzwonnica na krzyżu. Wewnątrz zabytku znajduje się kamienny ołtarz, w środku którego znajduje się scena narodzin Chrystusa.
 • Sveti Jure i Instytut Oceanografii – znajdziesz je na samym czubku półwyspu, skąd również rozciąga się przepiękny widok
 • Kasjuni Beach – po długim wędrowaniu po parku cudownie jest wykapać się w Adriatyku na tej cudownej plaży.
Kościół sv. Jere

Gospe od Betlema oraz dzwonnica przy Crkva sv. Jerolima

Okolice Splitu i miejsca które warto zobaczyć

W okolicach Splitu jest też trochę perełek. Na pewno warto odwiedzić:

 • Twierdza Klis – zabytkowa twierdza o bogatej, złożonej historii usytuowana na wzgórzu, z którego roztacza się niesamowity rozległy widok. Dodatkowo miejsce, które rozsławione zostało dzięki serialowi Gra o Tron, gdzie kręcono filmowe sceny. Twierdza na chwilę stała się serialowym Meereen.
 • Starożytne ruiny Salona – ciekawe ruiny starożytnego miasta. W I w. p.n.e. była to najważniejsza osada rzymska, która leżała na trasie szlaków handlowych między Rzymem a wschodem Cesarstwa Rzymskiego.
 • Park Narodowy Krka – rezerwat przyrody ze fajnymi szlakami, licznymi wodospadami, wycieczką łodzią po rzece i ruinami klasztoru i zamku. Jest nieco oddalony od Splitu, ale będąc tutaj warto zaplanować wypad również w to magiczne miejsce.
Twierdza Klis
Twierdza Klis i Ruiny Salona

Jowita

Czytaj także:

Piękne Wodospady Krka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *