Codzienny tryb

Seria książek, które mogę Wam polecić

Seria książek, rozwinięcie danej historii – to cykl wydawniczy, który lubię najbardziej. Jeśli spodoba mi się świat, bohaterowie i fabuła w jednym tomie – nie zostaję z niedosytem, ponieważ mam kolejne. Mam czas by zgłębić temat i mój głód czytania zostaje całkowicie zaspokojony. O ile oczywiście seria książek jest na tyle dobra, by na stałe przykuć moją uwagę. Do polecenia dla Was mam dziś trzy takie serie.

Seria książek o Kate Daniels

Autorem książek o Kate Daniels jest małżeństwo piszące pod pseudonimem Ilona Andrews. Seria dotycząca bohaterki Kate Daniels, została dopracowana przez nich do ostatniego zdania i jest to według mnie majstersztyk.

Świat głównej bohaterki to rzeczywistość magicznej apokalipsy. To czas gdzie technika  zostaje zepchnięta na drugi plan a króluje magia. Pojawia się ona falami, bez ostrzeżenia i znika tak nagle, jak się i zjawia. Kiedy magia się podnosi, samoloty zlatują z nieba, samochody nie działają, elektryczność umiera. Kiedy magia spada, działa technika i czary nie mają racji bytu. To niestabilny, zepsuty świat. Magia żywi się technologią, niszcząc wieżowce, aż większość z nich rozwala się jak puzzle. Potwory krążą po zrujnowanych ulicach, również to czas zmiennokształtnych; a Mistrzowie Umarłych pilotują swoim umysłem oszalałe od krwi wampiry. W tym świecie żyje Kate. Bardzo lubi swój miecz i ma trudności z poprawnym zachowaniem. Magia w jej krwi czyni ją celem, a większość życia spędza ukrywając się. Ale czasami nawet wyszkoleni mordercy zaprzyjaźniają się i zakochują się.

Na cykl składa się 10 książek głównych, do tego dochodzą również nowele. Poniżej podaje listę tytułów, jeśli chcecie czytać chronologicznie. Niestety nie wszystkie książki są wydane w Polsce- to wszystko jest w trakcie. Żeby czytać po kolei odsyłam Was do strony Ilona Andrews, gdzie podana jest chronologia z nowelami.

Główna seria

 • 1 tom Magia kąsa 
 • 2  tom Magia parzy
 • 3 tom Magia uderza 
 • 4 tom Magia krwawi 
 • 5 tom Magia zabija
 • 6 tom Magia wskrzesza
 • 7 tom Magia niszczy
 • 8 tom Magia zmienia
 • 9 tom Magic Binds
 • 10 tom Magic Triumphs

  

Seria książek Ola i Otto

Autorem tej serii jest Aleksandra Ruda – ukraińska dziennikarka, autorka powieści fantasy. Seria napisana jest z dużą dawką humoru. Nie ukrywam, że często zdarzały się momenty, kiedy rżałam jak obłąkana. Gorzej jak zdarzało się to w tramwaju, jadąc do pracy. Ludzie dziwnie się za mną oglądali. Ale taka właśnie zabawna jest ta seria. Główna bohaterka to Ola Lacha – dziewczyna o różnych szalonych pomysłach, mistrzyni magii wykreślnej z małej mieściny. Jej partner w zbrodni to przyjaciel Otto – pół krasnolud, w szalonych pomysłach dotrzymuje jej kroku.

Pozwolę zacytować sobie mój wpis z jednego z portali opisujący książkę: „Rewelacyjna książka i rewelacyjna pisarka! Dawno nie bawiłam się tak fajnie, jak czytając tę książkę. Zabawne postacie i prześmieszne dialogi. Z postacią głównej bohaterki nie można się nudzić! Aleksandra Ruda nie dość, że stworzyła świetne postacie w książce, zarówno te pierwszoplanowe jak i drugoplanowe, to jeszcze spłodziła świetną fabułę. Czytając tyle książek widzę, że w wielu powiela się ten sam schemat, ale tego nie ma w przygodach Oli i Otta. Książka jest wciągająca, pełna świetnych pomysłów autorki, napisana w nietypowy sposób. Bohaterowie A. Rudej są bardzo pozytywni, nie da się ich nie polubić. Ile razy parskałam śmiechem, bo Ola znów coś zmalowała.
Pokochałam tę książkę i musiałam posiadać ją w kolekcji swoich książek. Od razu poleciałam ją kupić! Jedno jest pewne do tej pozycji wrócę jeszcze nie raz!

Składa się z:

 • 1 tom Odnaleźć swą drogę
 • 2  tom Wybór
 • 3 tom Granice
 • 4 tom Stolica

Seria książek  Dwór Cierni i Róż

Seria stworzona  przez pisarkę Sarah J. Maas. Główny cykl składa się z 3 tomów. Jest to seria fantasy, dotycząca magii i czarodziejskich ras.

Książka to losy młodej dziewczyny Feyry, która poluje, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w poszukiwaniu zwierzyny coraz dalej, w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythian – krainy zamieszkanej przez czarodziejskie istoty. To rasa obdarzonych magią i śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem. Fayra podczas polowania zabija wilka, który okazuje się być człowiekiem a nie zwierzęciem. W ramach zadośćuczynienia Feyra musi zastąpić zabitego w tajemniczej krainie. Los Feyry zostaje związany z Prythianem i tak naprawdę od tej pory zaczyna się ta historia. Co mi się podoba w tej serii? Pomysłowość autorki na świat, który naprawdę ciekawie opisuje. Interesujące postacie nie tylko te główne ale i drugoplanowe. Mam cały ogrom ulubieńców wśród nich i ciężko byłoby mi wybrać jedną z osób. Książkę bardzo dobrze się czyta, napisana jest lekko i przystępnie.

 • 1 tom Dwór Cierni i Róż
 • 2  tom Dwór Mgieł i Furii
 • 3 tom Dwór Skrzydeł i Zguby

Miłego czytania!

Jowita

zobacz:

Książki – kilka moich propozycji na podróż

2 komentarze

 • Śnieżka

  Dworów nie czytałam, za to książki Ilony Andrews i Aleksandry Rudej to absolutnie moje ulubione <3
  Wgl jest też 5ty tom Oli i Otta – Nekromantka

  • Jowka

   Hej! Widzę że mamy podobny gust 🙂 Polecam mocno nową serię Sarah J. Maas Dom Ziemi i Krwi – Księżycowe Miasto. Pobiło nawet Kate (oczywiście to dla mnie więc może to być subiektywna opinia).
   Ta seria na nowo sprawiła że znów mam na co czekać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *