Chorwacja
Chorwacja,  Podróże po Świecie

Chorwacja – przepiękny Trogir i urokliwy Omiś

Chorwacja posiada wiele pięknych miejsc, które bardzo różnią się od siebie. Naszą podróż do Chorwacji zaplanowaliśmy na sierpień.  Przemieszczaliśmy się od miasta do miasta, ponieważ mieliśmy ochotę poznać odmienne okolice tego państwa. Spaliśmy dobę tu, dobę tam i staraliśmy się, zobaczyć jak najwięcej fajnych miejsc i wleźć do każdej dziury 🙂 Uwielbiamy taką podróż, ponieważ daje ona nam szansę na odwiedzenie rozmaitych regionów.

Omiś

Chorwacja –  zachwycający Omiś

Pierwszym etapem naszej podroży był Omiś, który jest wspaniałym portowym miastem. Odnaleźliśmy go pomiędzy Splitem a Makarską. Potężne  skały otaczające miasto naprawdę robią wrażenie. W zabytkowym Omisiu natkniemy się na starodawne kościoły  i fortyfikacje, które skrywają niejedną historię. Możemy tylko wyobrazić sobie, jak wyglądała ta miejscowość w dawnych czasach. Dziś Omiś jest ośrodkiem turystycznym z wielką ilością odwiedzających ludzi, jest całkowicie skomercjalizowany. Tłumy, tłumami ale miło spędziliśmy tutaj czas. Zjedliśmy obiad, usiedliśmy na ławkach z lodami i zachwyciliśmy się tą klimatyczną miejscówką.

Co polecam porobić w Omisiu?

 • Rafting po rzece Cetina
 • Weź udział w całodniowej wycieczce po wyspach łodzią. Odwiedź zachwycającą Błękitną Jaskinię, pływaj i nurkuj wokół odosobnionych chorwackich wysp
 • Ferrata Omiš – dla osób lubujących się w wspinaczce wysokogórskiej
 • Twierdza Fortica – twierdza znajduje się na wzgórzu na który prowadzą dwa szlaki piesze (około godziny drogi). Z jednej strony prowadzi szlak żółty – łatwiejszy, który już zaczyna się w mieście. Z drugiej strony w ofercie mamy szlak czerwony, rozpoczynający się na parkingu zaraz za miastem
 • Twierdza Mirabella – także i tutaj zobaczysz piękną panoramę okolic
Chorwacja
Omis

Chorwacja – klimatyczny Trogir

Kolejnym z etapów naszej podróży był Trogir. Jest to chorwackie miasto portowe na wybrzeżu Adriatyku, w przepięknej Dalmacji, które łączy się podnoszonym mostem z wyspą Čiovo.  

Co warto odwiedzić w Trogirze?

 • Loggia miejska i wieża zegarowa – odnajdziesz ją tuż przy placu Jana Pawła II. Zbudowana w XIV wieku. Wieżę zdobi kilka rzeźb rzeźbiarza i architekta Nikoli Firentiaca. 
 • Zabytkowe stare miasto –  założone przez greckich kolonistów w III wieku p.n.e.  Stare centrum łączy się z wyspą Ciovo krótkim kamiennym mostem. Cenna historyczna część skupiona jest wokół XIII-wiecznej katedry. Całe stare miasto otoczone jest pozostałościami fortyfikacji z XIII-XVI wieku, wieżą obronną św. Marka, Bramą Morską i Bramą Kontynentalną.
 • Twierdza Kamerlengo – sama twierdza została zbudowana w pierwszej połowie XV wieku w południowo-zachodniej części miasta. Budynek został zaprojektowany przez weneckiego architekta wojskowego Pincino de Bergamo. Zamek, chroniony fosą, służył głównie jako siedziba wojsk weneckich.
 • Katedra Św. Wawrzyńcakościół romańsko-gotycki, którego budowę rozpoczęto na początku XIII wieku, dumnie wznosi się nad starą częścią malowniczego kurortu Trogir.
 • Brama miejska z XVI wieku
 • Romański kościół św. Barbora z IX wieku – najstarszy zachowany budynek w Trogirze
 • Gotycki Pałac Cippiko pałacowe okna są w stylu weneckiego gotyku

Miejscem, które nas zachwyciło to starówka Trogiru wpisana na Listę UNESCO. Średniowieczna starówka położona jest na wyspie. Spacerowaliśmy wzdłuż portu szerokim bulwarem, wysadzonym egzotycznymi palmami, wokół którego hula wieczorne życie miasta. Tutaj znaleźliśmy najważniejsze zabytki, ale też restauracje, bary i hotele. Historyczne centrum za pomocą mostu połączone jest z kontynentalną częścią Chorwacji. Drugi z mostów prowadzi na wyspę, gdzie znajdują się kempingi i malownicze plaże, najchętniej odwiedzane przez turystów w tym regionie.

Wakacje w Trogirze

Okolice Trogiru to jedno ze znanych miejsc wakacyjnych i co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów. Promenada Trogiru to nabrzeże z mnóstwem kawiarni, które tętnią życiemNie tylko na nabrzeżu, ale także w centrum miasta,  warto zdecydować się na przyjemny spacer do wielu kawiarni i zabytkowych miejsc. Co więcej kulturalne atrakcje w Trogirze przyciągają nawet najbardziej wymagających turystów.

Plaże w Trogirze

Nie można kąpać się bezpośrednio w Trogirze, jednak okoliczne miejsca oferują piękne i czyste plaże żwirowe. Do kąpieli polecam plaże na wyspie wyspie Čiovo. To właśnie wyspa była miejscem, które eksplorowaliśmy najwięcej. Co chwilę natykaliśmy się na dzikie zatoczki i niesamowite punkty widokowe. Cieszę się, że szukaliśmy coraz to nowych plaż, ponieważ pozwala to odkryć naprawdę interesujące miejsca. Poniżej na Mapie zaznaczam kilka z tych, które naprawdę nas urzekły. Zachęcam też, aby wybrać się na pieszą wycieczkę do Crkva Gospe od Prizidnice.  Jest to XVI-wieczny kościół, który położony jest w spektakularnej scenerii na nadmorskim klifie.

Wyspa Čiovo i zaznaczone ciekawe plaże

To był mój drugi raz w Chorwacji. Po pierwsze odbieram ją jako niesamowicie atrakcyjne miejsce pod względem architektury. Po drugie natura i klimat uzupełniają w pełni wrażenia jakie ona pozostawia po sobie. Ostatecznie chce się tam powrócić, jednak niekoniecznie w sezonie 🙂

Jowita

 

Zobacz także:

Wodospady KRKA

Zachwycający Split

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *