Norwegia,  Podróże po Świecie

Szlak na Ryten przez przełęcz na Kvalvikę

Z naszej październikowej wyprawy na Lofoty najbardziej moje serce ujął czas, w którym wyruszyliśmy na Ryten przez plażę Kvalvika. Dzień był dla mnie jednym z zapadających w serducho, czas kiedy zmienia się coś w Tobie w środku. Wybór naszej grupy padł na szlak na Ryten z opcją prowadzącą przez przełęcz na cudowną plażę, następnie z ostrym podejściem na szczyt. Wędrówka ta dostarczyła nam niezwykłych wrażeń i wspaniałych widoków.

Jak dostać się na Kvalvikę

Wspinać się zaczęliśmy przy parkingu (68°04’08.0″N 13°07’49.3″E), który zaznaczam Wam na mapce znajdującej się poniżej. Wędrówka nasza rozpoczyna się od drewnianych podestów, aby dostać się na przełęcz, która stoi nam na drodze do plaży. Początkowo droga jest bardzo łatwa, delikatny problem robi się później. Podczas naszej wyprawy gdy schodziliśmy po kamieniach na plażę, padał mocno deszcz. Musieliśmy uważać na mokrych kamieniach prowadzących w dół, aby się nie poślizgnąć. Błoto które robi się podczas opadów na ścieżce, również nie ułatwia sprawy. Dobre buty na Lofoty jesienią, zimą i wiosną to podstawa.

Kvalvika jest piękna i cudownie dzika. Jest możliwość, aby spać na niej w namiotach. W lecie będzie to na pewno super przygoda. Można nacieszyć oczy pięknym kolorem wody, a przy pięknej słonecznej pogodzie widoki na plażę z Ryten będą oszołamiające. Na plaży jest parę ciekawych miejscówek: domek jak z Hobbita (tak wygląda te magiczne miejsce), huśtawka oraz miejsce do biesiad.

Szlak na Ryten z Kvalviki

Na ścieżkę wchodzimy mając po swojej prawej stronie wodospad. Będziemy go dwukrotnie przecinać, gdyż tak prowadzi ścieżka. Wejście jest w miarę strome, ale wchodzi się szybko. Na szczycie niestety zastaliśmy mleko i tyle z widoków. Jest tu słynna skała wystająca lekko ponad przepaść, gdzie wiele osób robi spektakularne zdjęcia. Nam się to ze względu na chmury nie udało. Na szczęście piękne widoki mieliśmy wchodząc na górę i mogliśmy podziwiać już z innej perspektywy piękno plaży.

Zejście ze szczytu

Można wrócić dokładnie tą samą trasą, którą przyszliśmy. Jednak my schodziliśmy z Rytenu trasą, która kieruje się na dalszy parking. Poniżej załączam mapkę, gdzie widać naszą drogę zarówno na Ryten jak i nasz powrót.

Polecam także planując Lofoty zajrzeć na stronkę z informacjami z poleceniami górskimi 

Trasa na Ryten jest jedną z najpopularniejszych na Lofotach. Należy trzymać się szlaku i z niego nie zbaczać. Przyroda jest tu chroniona, dlatego nie należy tworzyć nowych ścieżek.

19.01.2022

Jowita
Postaw mi kawę na buycoffee.to

zobacz także

Lofoty – zakochaj się w Norwegii

Zwiedzanie Bretanii – 10 miejsc, które polecam zobaczyć

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *