Bukowe Berdo
podkarpackie,  Podróże po Polsce

Bukowe Berdo – magiczny szlak w Bieszczadach

Bukowe Berdo przez wielu miłośników górskich wędrówek uważane jest za jeden z najpiękniejszych masywów w Bieszczadach. Na ten niezwykły „bieszczadzki taras” prowadzi kilka szlaków górskich. Z trzech wierzchołków Bukowego Berda rozpościerają się widoki m. in. na Szeroki Wierch, obie Rawki, Połoninę Caryńską i Wetlińską, Kopę Bukową i Krzemień. Z najwyższego wierzchołka, rozciąga się też rozległy widok na tereny ukraińskie.

Bukowe Berdo
Panorama na Kopę Bukowską

Na Bukowe Berdo łatwiej jest wejść niż zejść. Nie dlatego, że zejściu towarzyszą trudności związane z trasą, którą musimy pokonać, tylko dlatego, że tak trudno zostawić za sobą tak niesamowicie piękne górskie widoki.

Bukowe Berdo – szlaki prowadzące na masyw

Na jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem widokowym masywów w Bieszczadach prowadzi kilka szlaków. Możemy tam dotrzeć startując z Mucznego, Widełek, Ustrzyk Górnych bądź Wołosatego. Nie jest to niestety szlak przy którym uda nam się zrobić pętle i wrócić do punktu wyjścia. Dlatego wychodząc w góry, zaplanujmy wcześniej trasę i oceńmy nasze siły. Mimo, że szlak nie należy do trudnych, warto zorientować się wcześniej jaki dystans będziemy mieli do pokonania. Do tego celu bardzo przydatnym narzędziem będzie Mapa szlaków turystycznych, którą bardzo polecam.

Bukowe Berdo
Panorama z grani Bukowego Berda w kierunku Połoniny Caryńskiej

Jeśli do punktu wyjścia docieramy własnym autem, to przecież musimy również do niego wrócić. Natomiast jeśli dostępnymi w Bieszczadach busami, wtedy możemy pokusić się o koniec trasy w zupełnie innym miejscu. Wszystko zależy od tego, na jaki dystans jesteśmy przygotowani.

Bukowe Berdo
Panorama na Szeroki Wierch

Naszą przygodę z Bukowym Berdem rozpoczęliśmy i zakończyliśmy w Mucznem, ponieważ wybraliśmy opcję z dojazdem własnym autem. Szlak, poza dość stromym podejściem na połoninę, nie przysporzył nam żadnych większych trudności. Od momentu minięcia granicy bukowego lasu, rozpoczęła się prawdziwa magia.

Bukowe Berdo
Szlak bukowym lasem z Mucznego

Magiczne panoramy Bukowego Berda

Tak jak wspomniałam na wstępie, szlak ten jest bardzo widokowy. Z masywu rozpościerają się cudowne obrazy, nie tylko na okoliczne polskie szczyty ale równie imponująco prezentuje się strona ukraińska. Warto pokonać ten dystans bez większego pośpiechu, aby móc odpowiednio nasycić się tymi krajobrazami. Poniżej spróbuję zachęcić każdego z Was do wędrówki tym magicznym szlakiem w Bieszczadach.

 

Bukowe Berdo
Panorama na Kopę Bukowską i Halicz
Bukowe Berdo
Postrzępiona grań Krzemienia
Bukowe Berdo
Widok na tereny ukraińskie
Bukowe Berdo
Panorama z grani Bukowego Berda
Bukowe Berdo
Panorama z grani Bukowego Berda w kierunku Połoniny Caryńskiej
Bukowe Berdo
Na grani Bukowego Berda
Bukowe Berdo
Widok z przełęczy na Bukowe Berdo

Ewelina,

zobacz także:

Bieszczady

Wakacje na południu Polski

Bieszczady – jak pejzaż urocze, do granic przyległe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *