małopolskie,  opolskie,  podkarpackie,  Podróże po Polsce,  śląskie

Urlop w Polsce – dwa tygodnie na południu kraju

Nasza Polska jest krajem, w którym nie trudno odnaleźć mnóstwo atrakcji. Góry, doliny, niziny, zamki, pałace, rezerwaty przyrody, urocze miasteczka, wszystko to sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Planując swoje wakacje, proponuję aby pomyśleć o tym, czy przypadkiem tym razem nie macie ochoty na urlop w Polsce. Żyjemy w czasach, gdzie internet to nieograniczone źródło informacji i z pewnością znajdziecie w sieci mnóstwo propozycji na wakacyjny wypad po kraju. Nasz zeszłoroczny, wrześniowy urlop postanowiliśmy spędzić na południu Polski. Dlatego dziś pokrótce przybliżę Wam, co było celem naszej wyprawy.

Bieszczady

Urlop w Polsce – plan zwiedzania

1. Zamek w Mosznej – Polski Hogwart

Zamek ten jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na ziemi opolskiej. Charakteryzuje się iście bajkowym klimatem, o czym świadczy 99 wież i wieżyczek w zamku. Dodatkowym atutem tego miejsca są 4 hektary parku okalającego zamek. Obecnie zamek funkcjonuje jako hotel, ale część jego wnętrz udostępniono turystom do zwiedzania. Godziny odwiedzin jak i ceny znajdziecie tutaj. Jeśli nosicie się z zamiarem odwiedzenia tej miejscówki, nie zastanawiajcie się dłużej – naprawdę warto.

Zamek w Mosznej

2. Auschwitz – Birkenau – Niemiecki Obóz Zagłady

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau to miejsce na mapie naszego kraju, które choć raz w życiu powinien odwiedzić każdy Polak. Nie ma słów by opisać jak wielką krzywdę wyrządzono w tym miejscu milionom ludzkich istnień. Słowa amerykańskiego pisarza i filozofa Georga Santayana, najlepiej oddają współczesne bagatelizowanie historii: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.” Dlatego nie czekajcie na okazję, tylko zmierzcie się z tym tematem osobiście. Bilety zarezerwujecie bezpośrednio na stronie poświęconej Auschwitz.

Auschwitz-Birkenau

3. Beskid Żywiecki – troszkę niżej niż Tatry

Jeśli urlop w Polsce i w dodatku na południu kraju, to nie mogło zabraknąć podczas niego górskich wędrówek. Pierwszym odwiedzonym pasmem górskim był Beskid Żywiecki, czyli drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce. To taka typowo sentymentalna podróż. Kilka lat temu, nie udało mi się zaliczyć Babiej Góry i Pilska, jednak tym razem było inaczej. Obie góry zostały zdobyte! Szczegółowe trasy przedstawię w kolejnych wpisach. Dodatkowo udało nam się odwiedzić Muzeum Browaru w Żywcu, Górę Żar oraz Jezioro Międzybrodzkie.

Babia Góra
Pilsko
Beskid Żywiecki
Jezioro Międzybrodzkie
Muzeum Browaru Żywiec

4. Bieszczady, czyli morze gór

Bieszczadzkie szlaki były moim marzeniem od kilku lat. Jednak z uwagi na dzielącą nas odległość, zawsze pozostawały gdzieś daleko w planach. Tym razem jednak postawiłam na swoim i pojechaliśmy odkrywać Bieszczady. Spędziliśmy tydzień w magicznej krainie, gdzie nawet niebo jest bardziej czarne a gwiazdy świecą intensywniej niż u nas w Wielkopolsce. Połoniny Bieszczadzkie skradły nasze serca, dlatego z pewnością tam wrócimy, bo tydzień w takim miejscu to zdecydowanie za mało.

Bieszczady
Bieszczady

Poza górskimi szlakami wybraliśmy się również do Polańczyka, zobaczyć słynną zaporę nad Soliną, zafundować sobie rejs statkiem po jeziorze, aby pozwolić się trochę zregenerować naszym nogom.

Jezioro Solińskie

Urlop w Polsce – nasze wrażenia

Nasze wakacje spędzone w Polsce to był piękny czas. Nasz urlop z reguły planujemy na początek września, kiedy to opada gorączka wakacyjnych wyjazdów z dziećmi. Najlepszy sposób na takie podróże to zdecydowanie własne auto, dające poczucie niezależności a i spakować się można tak trochę na górkę 🙂 Jeśli lubicie zaglądać w znane oraz mniej oczywiste zakątki naszego kraju, zapraszamy na nasze kolejne wpisy, gdzie szerzej opiszemy szlaki, które udało nam się przedreptać w tym czasie 🙂

Ewelina

zobacz także:

Augustów

Tatry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + cztery =