Kolorowe Jeziorka
dolnośląskie,  Podróże po Polsce,  śląskie,  wielkopolskie

Kolorowe jeziorka w Polsce – gdzie je znajdziemy?

Kolorowe jeziorka w Polsce to niewątpliwie jedne z wielu oryginalnych i urokliwych miejsc w naszym kraju. Zbiorniki powstałe po wyrobiskach kopalń bądź kamieniołomach, swoimi kolorami zachwycają szczególnie w piękną słoneczną pogodę. Wiosna, lato i wczesna jesień to z pewnością idealne pory na odwiedzenie tych miejsc. Dziś zaprezentujemy Wam te najbardziej popularne oraz mniej znane miejsca, choć według nas wszystkie są warte odwiedzenia.

1. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich to z pewnością najbardziej popularne zbiorniki wodne tego typu w Polsce. Znajdziemy je w województwie dolnośląskim, we wsi Wieściszowice. Wyróżnia się tu cztery jeziorka o następujących kolorach: żółty, purpurowy, błękitny i zielony. Wszystkie jeziorka swoją barwę zawdzięczają obecności związków miedzi, żelaza i różnych innych minerałów. Przez National Geographic Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich zostały wybrane jednym z cudów Polski. Od cudu oczekujemy z pewnością czegoś spektakularnego, tymczasem kapryśne jeziorka potrafią wysychać okresowo. Wstęp na teren jeziorek jest bezpłatny, a informację na temat szlaku i jak dojechać w to miejsce znajdziecie tutaj.

Rudawy Janowickie

2. Jezioro Turkusowe w Koninie

Jezioro Turkusowe w Koninie to zbiornik wodny powstały po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Jeziorko to ma niesamowitą zielonkawoniebieską barwę, dzięki czemu nazywane jest czasem Błękitną Laguną. W zależności od której strony trafimy, widok potrafi skutecznie popsuć rejon przemysłowy, ale jako, że jest to zbiornik po działaniu przemysłowym człowieka, nie ma za bardzo co się dziwić. Ze względu na silnie zasadowy odczyn wody kąpiele są tu zdecydowanie zakazane. Zbiornik wodny znajdziemy pomiędzy jeziorami Gosławskim i Pątnowskim przy ulicy Przemysłowej w Koninie.

Jezioro Turkusowe
Zdjęcia ze strony Kulturalnik Poznański: https://www.kulturalnikpoznanski.pl/

3. Osadnik Gajówka

To najbardziej popularne kolorowe jeziorko w Wielkopolsce, które zlokalizowane jest nieopodal miejscowości Turek. Tym razem to również sztuczny zbiornik wodny o ciekawym kolorze turkusowej wody. Jezioro znajduje się w miejscu byłego wyrobiska kopalni węgla brunatnego Adamów. Oczywiście tak jak w pozostałych przypadkach kąpiel jest tu zakazana, z uwagi na silnie zasadowy odczyn wody w zbiorniku. Dodatkowo zakazano tu również spacerów obwodem akwenu. Dla odwiedzających otworzono tu punkt widokowy, z którego z pewnością uda się Wam zrobić niesamowite zdjęcia.

Kolorowe Jeziorka

4. Zbiornik Gródek

Zbiornik Gródek to taka nasza mała, polska Chorwacja, odkryta stosunkowo niedawno. Jest to wyrobisko po byłym kamieniołomie w Jaworznie, w województwie śląskim. Swoją sławę zawdzięcza turkusowej wodzie, kładkom spacerowym oraz ozdobnej roślinności. Wstęp na teren Parku Gródek jest bezpłatny a czas w nim spędzony z pewnością uznacie za wyjątkowy.

Kolorowe Jeziorka
Zdjęcia z fanpage Park Gródek Jaworzno: https://www.facebook.com/parkgrodek

5. Kolorowe jeziorka na Łuku Mużakowa

Łuk Mużakowa to magiczna kraina znajdująca się nieopodal niemieckiej granicy, kilkadziesiąt kilometrów od Żar, w województwie lubuskim. Znajdziemy tu ponad 100 sztucznych zbiorników wodnych o fascynująco kolorowych wodach. Na terenie Geoparku Łuk Mużakowa od listopada 2012 roku wytyczono geościeżkę, dzięki której bez problemu zwiedzimy to wyjątkowe miejsce. Zainteresowanych po więcej szczegółów na temat tego niedocenionego dotąd miejsca odsyłam na stronę Geoparku.

Kolorowe Jeziorka
Zdjęcia z fanpage Geopark „Łuk Mużakowa”: https://www.facebook.com/Geopark-Łuk-Mużakowa

 

Ewelina

zobacz także:

Polska Prowansja

Wielkopolska – jakie miejsca polecamy zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *