Maribor
Podróże po Świecie,  Słowenia

Maribor winem stoi – urocze miasteczko Słowenii

Maribor i region wokół niego słynie przede wszystkim z winiarskich tradycji oraz doskonalej jakości białego wina. Był przystankiem na naszej trasie, ale to jego winne korzenie były tym czymś co nas przyciągnęło do tego miejsca. Miejscowość ta jest niewielka, kameralna, poczuliśmy się tutaj bardzo swojsko. Spędziliśmy tu tylko dzień – polecam jednak poświęcić na okolice Maribora jeszcze kolejną dobę, choćby po to, by poodwiedzać okoliczne winnice otaczające to miasto.

Maribor i Stara winiarnia

Wyjątkowa słynna roślina w tejże lokalizacji? To Stara trta, czyli wpisana do Księgi rekordów Guinnessa najstarsza na świecie winorośl, ponieważ ma już ponad 400 lat, a do tego wciąż owocuje. Rodzi ona co roku nawet do 60 kilogramów winogron, z których wytwarza się w dalszym ciągu wiele butelek wina. Znajdziecie ją obok Domu winorośli, który zajmuje się promowaniem winiarskich tradycji. Tam znajduje się muzeum wina, tam również możesz degustować przepyszne białe wina. Zapraszamy także na stronę STARA TRTA z której dowiedzieć się można o planowanych winnych festiwalach.

Gdzie nocować?

Nie jestem znawcą noclegów w Mariborze, ale my bardzo chwaliliśmy sobie kwaterę 4FLATS.  Miejsce bardzo ładnie urządzone w centrum miasta i z dostępnym parkingiem. Osobiście polecam. Po mieście poruszaliśmy się na piechotę i do interesujących miejsc mieliśmy rzut beretem.

Co warto jeszcze zobaczyć?

Polecam dłuższy spacer po mieście, odpoczynek w parku. Stara część miasteczka jest niewielka, ale warto odpocząć sobie tutaj przy winie. Miasto jest całkiem fajnym miejscem na stop przy dalszej trasie. Na naszej liście oprócz wspomnianego wcześniej Domu Winorośli znalazły się:

  • Zabytkowy Park miejski
  • Rynek miejski z pięknym Ratuszem
  • Zamek – w jego murach mieści się muzeum regionalne z cenną kolekcją zabytków. Nie wygląda on jak typowy zamek, szału raczej nie robi, jest to raczej wyjątkowej urody budynek administracyjny. Powstał w połowie XVI wieku jako rezydencja szlachecka.
  • Stary most – miejscówka świetna do plenerów zdjęciowych
  • Wieża wodna czyli Vodnji Stolp, to miejsce gdzie założono pierwszą w Słowenii winiarnię. Dziś wieża jest małym pubem, gdzie można skosztować aż 300 różnych rodzajów słoweńskiego wina.

Maribor i jego winne okolice

Okolice Mariboru są naprawdę niezwykłe. Lasy, winnice i pagórki. Trzeba trochę wyjechać za miasto i całkowicie można cieszyć się pięknymi widokami. Z racji winiarskiego charakteru miasteczka, winna winorośl jest tu czymś zwyczajnym i stale towarzyszącym. W szczególności polecam winnicę Špičnika z drogą w kształcie serca. Malownicze widoki, które warto zobaczyć. Więcej informacji na temat tej winnicy zdobędziecie TUTAJ

zdjęcie z witryny https://www.itinari.com

Jowita

zobacz także:

Park Narodowy Calanques i jego piękne zatoki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *