Przydatne rzeczy w podróży
Codzienny tryb,  Podróże po Świecie

Przydatne rzeczy w podróży – czyli bez czego się nie ruszam

Przydatne rzeczy w podróży – co kryje się za tym hasłem? Dla mnie to przedmioty, które ułatwiają mi wojaże i są niezwykle przydatne. Staram się zawsze o nich pamiętać i przy tworzeniu listy do spakowania zajmują pierwsze miejsca w walizce. Myślę, że nawet pakując się przez sen, zabiorę rzeczy własnie w takiej kolejności 🙂

Przydatne rzeczy w podróży, co jest takie ważne:

Dokumenty

Przed wyjazdem sprawdź kilka razy czy masz spakowane wszystkie dokumenty. Przede wszystkim to ważny paszport, dowód, bilety lotnicze, rezerwacje noclegów, karty kredytowe. Osobiście dorzucę tu także dokumenty ubezpieczenia podróżnego – uważam je za istotny element bezpieczeństwa wyjazdu. Jeśli wybierasz egzotyczny kierunek, postaraj się o żółtą książeczkę szczepień. Przed wyjazdem skseruj dokumenty i miej je głęboko schowane. W razie kradzieży okaże się to bardzo przydatne.

 Mapy / Przewodniki

Prawda jest taka, że bez map nigdzie się nie ruszam. Lubię mieć je pod ręką. Są bardzo praktyczne, bo nawet gdy się zgubisz łatwiej będzie Ci się odnaleźć. Podobnie jest z przewodnikami, bowiem czasem trafiamy w miejsce, o którym nie wiemy nic. Nie zawsze możemy liczyć na lokalnego przewodnika, który nam o nim opowie. W przygotowaniu pomagają książki, oficjalne strony danego regionu, a także blogi podróżnicze. To prawdziwa kopalnia wiedzy, nieprzygotowana nigdzie się nie ruszam!

Aparat i akcesoria

Większość osób lubi przywieść pamiątki z podróży w postaci własnych fotografii. Warto wciągnąć na swoją listę „przydatnych rzeczy w podróży” akcesoria fotograficzne jakich aktualnie używacie. Przykładowo mogą to być aparaty, obiektywy, kamery, statywy, karty pamięci – ale czasem po prostu telefon. Warto jednak pamiętać, by przygotować sprzęt przed wyjazdem, a karty pamięci wyczyścić ze starych danych.

Przydatne organizery

Organizery, które ułatwiają mi pakowanie i rozpakowywanie w podroży to coś z czym już się nie rozstaję.  Szczególnie, kiedy często zmieniam lokalizacje i noclegi.  Przy noclegu na jedną noc wyciągam sobie z walizki tylko organizer. Mam wszystko posegregowane i nie muszę przerzucać całej walizki. Jest to bardzo wygodne i poręczne.

Mam też osobny organizer na dokumenty i bilety, to też lubię mieć pod ręką w podróży.

Co jeszcze zabieram?

Podręczny plecak

Od jakiegoś czasu przedkładam plecaki nad torebki. Bardzo ułatwiają życie i są zdecydowanie poręczniejsze. Gdy w wędrówkach pokonujemy po 20/30 km (także podczas miejskich wypadów) plecak jest najlepszym rozwiązaniem. Idealny byłby taki z ukrytymi schowkami na pieniądze, dokumenty i bilety. Zawsze przed wylotem sprawdzam czy mam wszystkie potrzebne dokumenty, karty i pieniądze w bagażu podręcznym. Do plecaka wrzucam też przydatne rzeczy w podróży: mapy, bidon, latarkę, czyli wszystko to, co może być mi potrzebne.

Apteczka

Pamiętajcie o dobrze wyposażonej apteczce. Każdy z nas ma swoje upatrzone medykamenty, które najbardziej mu pasują. Zanim wyjadę robię listę leków, które mogą być potrzebne. Wychodzę z założenia, że lepiej się zabezpieczyć niż potem żałować. Nie musisz tracić czasu na nerwowe bieganie po aptekach i szukanie zagranicznego odpowiednika dostępnego w swoim kraju lekarstwa. Osobiście mam opory przyjąć coś czego nie znam.

Adapter wtyczki

Tak zwana przejściówka. W wielu krajach są inne wejścia w kontaktach. Nie daję się zaskoczyć, ponieważ przejściówkę mam zawsze przy sobie.

Inne przydatne rzeczy w podróży

Tutaj wymienię rzeczy, które warto zabrać w zależności do pogody regionu do którego się wybieracie.

W rejony tropikalne warto zabrać ze sobą preparaty na owady z wysokim stężeniem substancji aktywnej (np. MUGGA). Wskazane jest też zabranie bardziej przyziemnych rzeczy takich jak: okulary przeciwsłoneczne, olejki do do ochrony skóry przed słońcem, nakrycia głowy, bidony na wodę.

W rejony w których spodziewać się możesz sporego pogorszenia pogody, zaopatrz się w dobry podręczny termos i termiczną lekką odzież. Warto też pamiętać o kieszonkowym płaszczu przeciwdeszczowym i ciepłej czapce.

A co Wam pomaga w podroży i zdecydowanie Wam ją ułatwia? Jeśli wpadniecie na jakiś pomysł, koniecznie dajcie znać. Chętnie poznamy podpowiedzi, które i nam się przydadzą.

Jowita

zobacz:

Plany podróżnicze

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *