Sewilla
Hiszpania,  Podróże po Świecie

Sewilla, miasto które mnie urzekło.

Sewilla to miasto jak z baśni, zachwyca pięknymi ceramicznymi kafelkami, kolorami i niezwykłym hiszpańskim klimatem. To miejsce którym łatwo się odurzyć, gdzie nie masz ochoty wyjść z restauracji podających tapasy, a Sangria uderza do głowy inaczej niż wszędzie.

Do Sewilli trafiliśmy podczas naszej ostatniej wyprawy do hiszpańskiej Andaluzji. No i stało się! Zdetronizowała Edynburg, o którym powtarzałam, że jest najbardziej urzekającym miastem Europy. Od teraz królowa jest tylko jedna, a zwie się Sewilla.

Sewilla i jej klimatyczne uliczki

Już w hotelu recepcjonistka radziła nam, by pochodzić po uliczkach miasta i najzwyczajniej w świecie się po nim poszwendać. Piękne kamienice mieszają z takimi, które świetność dawno mają już za sobą. Mijasz wiele kameralnych placyków i jeszcze więcej klimatycznych kafejek. Miasto żyje nawet podczas sjesty, ponieważ nawet jeśli mieszkańcy odpoczywają w swoich domach, to turyści zalegają w parkach i przy licznych fontannach. Chce się tam być i chłonąć atmosferę tej metropolii. Tu zdecydowanie można cieszyć się życiem. Sewilla zmienia myślenie 🙂

Plac Hiszpański

Ten ogromny półkolisty plac składa się z budowli udekorowanych kaflami. Kompozycje przedstawiają 40 prowincji Hiszpanii. Według mnie jest to najbardziej imponująca i zachwycająca miejscówka. Spędziłam tam dużo czasu, nie chciało mi się opuszczać tego miejsca. Niezwykła architektura z ceramicznymi płytkami pełnymi kolorów nadaje specyficzną atmosferę i klimat. Naprawdę piękna przestrzeń, należąca do tych, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Katedra w Sewilli

Świątynia wzniesiona jest na miejscu dawnego meczetu. W niektórych elementach katedry można odnaleźć pozostałości arabskiej architektury. Jest piękna i ogromna. Tu znajduje się również grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Alcázar de Sevilla

Alcázar był siedzibą władców arabskich, a po rekonkwiście został przejęty i przebudowany przez władców chrześcijańskich. Pomieszczenia i ogrody w najstarszej części kompleksu kojarzą się bardzo ze słynna Alhambrą.  I faktycznie obie te budowle są jakby wyjęte ze stron Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Przepiękna architektura połączona z cudownymi ogrodami o których mowa poniżej.

Ogrody pałacu Alkazar

Uważane za jedne z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Oaza cienia i zieleni, z licznymi oczkami wodnymi i fontannami. Cudownie zagospodarowana przestrzeń zielona, zachwyca i sprawia, że chętnie spędza się tu czas. Miejsce zamieszkania pawi, które spotkaliśmy podczas spaceru w tym miejscu. Tak jak w pałacu były tłumy turystów, to w ogrodach zaznaliśmy spokoju, ponieważ w alejkach natrafialiśmy na nieliczne towarzystwo.

Metropol Parasol

Metropol Parasol to największa drewniana konstrukcja na świecie. Znajduje się przy placu La Encarnación. Struktura składa się z sześciu parasoli, które wyglądają jak gigantyczne grzyby i tak nazywają je mieszkańcy miasta. Jest podzielony na cztery poziomy, ale to na drugim i trzecim mieszczą się panoramiczne tarasy. Z nich zobaczysz jeden z najlepszych widoków na centrum miasta. Obiekt ten spodobał mi się bardzo mocno, to według mnie świetny przykład połączenia starego z nowym.

Torre del Oro

Mauretańska wieża strażnicza, która położona jest nad brzegiem rzeki. Jej nazwa „Złota Wieża” pochodzi z czasów, gdy była ona pokryta złotymi płytkami. Dziś odnajdziemy tutaj niewielkie muzeum morskie. Osobiście do wnętrza wieży nie wchodziłam, bo popędziłam dalej upajać się miastem 😉

Dawna Fabryka Cygar (Antigua Fabrica de Tabacos)

Dziś jest to część Uniwersytetu.  Była to siedziba pierwszej fabryki tytoniu założonej w Europie, warto zobaczyć tę imponującą budowlę, która powstała między 1728 a 1771 rokiem. W okresie największego rozwoju fabryka zatrudniała tysiące kobiet skręcających z liści tytoniowych cygara. Stąd kojarzymy Carmen, główną bohaterkę opery, gdyż to w tej fabryce rozgrywał się pierwszy akt.

Sewilla praktyczne wskazówki

  • pamiętaj o godzinach sjesty, z reguły to 14:00- 17:00
  • oficjalną stronę Alcazaru znajdziesz TUTAJ także zakupisz bilety. Dorośli płacą: 11,5 euro, młodzież ucząca się  17-25 lat: 3 euro, a dzieci poniżej 16 lat mają wejście darmowe. Za darmo do Alcazaru wejdą także dorośli w poniedziałki w godzinach 18-19 ( kwiecień-wrzesień) i 16-17 (październik-marzec)
  • wstęp do Metropol Parasol kosztuje dla dorosłych i dzieci po 3 euro
  • ulice Starego Miasta są bardzo wąskie, zaparkuj więc na obrzeżach tej dzielnicy a resztę Sewilli podbijaj na własnych nogach.

Jowita

zobacz także:

CAMINITO DEL REY – NIEZWYKŁA ŚCIEŻKA KRÓLA

RONDA I WOW JAKIE TU ZROBIŁAM!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *