Czechy,  Podróże po Świecie

Adrspach – Skalne Miasto w Czechach

Jeśli lubicie mniej wymagające górskie wędrówki, z całego serca i gorąco polecam Skalne Miasto w czeskim Adrspach. Niesamowite labirynty skalne i unikatowe bloki piaskowcowe chyba na każdym zrobią podobne wrażenie. Efekt zaskoczenia murowany. Jest to idealne miejsce na krótki weekendowy wypad, a wszystko to znajdziecie tuż za granicą – u naszych czeskich sąsiadów.

Adrspach – kilka informacji praktycznych

Jeśli planujecie się wybrać w to wyjątkowe miejsce, polecamy podróż samochodem, gdyż tak będzie chyba najwygodniej. Jednakże dla tych niezmotoryzowanych istnieją również połączenia kolejowe z Wrocławia.

Auto bez problemu zaparkujecie na jednym z parkingów, które znajdują się tuż przy wejściu na teren rezerwatu. Koszt takiego parkingu w sezonie letnim to 100 koron czeskich, poza nim koszt jest już zdecydowanie mniejszy. Kasy biletowe otwierane są od godziny 8:00 i gorąco zachęcamy do zwiedzania Skalnego Miasta już z samego rana. Unikniecie wtedy tłumów na szlaku i spacer będzie przyjemniejszy.

Koszt biletu wstępu do Skalnego Miasta dla osoby dorosłej w sezonie letnim to 120 czeskich koron i 70 koron dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Dodatkową atrakcją jest rejs po skalnym jeziorze, za który zapłacicie 50 koron od osoby. Rejs jest krótki, ale jeśli traficie na odpowiedniego kapitana łodzi, będzie zaskakująco zabawny. Przekonajcie się sami 🙂

Dodatkowe informacje na temat biletów itp. znajdziecie tutaj

Adrspach – witajcie w krainie baśni

Nie bez powodu Skalne Miasto w czeskim Adrspach nazywa się magiczną krainą czy krainą baśni. Kręcono tu przecież sceny do „Opowieści z Narni” C.S. Lewisa. Klimat tego miejsca jest jedyny w swoim rodzaju, ale żeby go poczuć, sugeruję naprawdę wybrać się tam z samego rana bądź po sezonie. W tłumie zwiedzających, będziemy tylko kolejnymi pionkami, nie skupimy się w pełni na tym, co dostarczają nam ten wyjątkowe góry stołowe.

Zwiedzać Skalne Miasto najlepiej jest zgodnie z wytyczonym kierunkiem, inaczej będziecie szli pod prąd. Taka trasa będzie dyskomfortem dla obu stron mijających się na szlaku.

Już przy samym wejściu do rezerwatu znajduje się śliczne, szmaragdowe jezioro, które powstało w miejscu starej piaskowni. Dookoła jeziora wiedzie bardzo przyjemny  szlak, polecamy zrobić sobie nim małą wycieczkę i popodziwiać te piękne rejony.

Początek trasy również mocno Was zaskoczy. Znajdziecie tam bowiem, wciśniętą pomiędzy dwie wysokie skały, „Bramę Gotycką” zwaną wrotami do krainy baśni. Choć bramę zamontowano nie bez powodu. Ówczesny właściciel tych terenów pobierał przy niej opłaty za wejście na teren skalnego labiryntu. Jak widać już dawno temu, bo od 1839 r., należało płacić za możliwość zwiedzania tych niesamowitych terenów.

Dalsze zwiedzanie tego terenu to podziwianie zaskakujących form skalnych o bardzo wdzięcznych nazwach. Kochankowie, Diabelski Most, Słoniowy Rynek, Starościna i Starosta to tylko kilka z nich. Podziwiając je, aż trudno uwierzyć, że to wszystko stworzyła przyroda. Magia! Po prostu magia 🙂

Adrspach – czas zwiedzania i co dalej?

Zwiedzanie całego terenu zajmuje średnio około 4 godzin. Oczywiście wszystko zależy od ilości robionych zdjęć oraz liczby turystów podążających tą samą trasą 🙂 Na pewno nie polecamy całego szlaku rodzicom z wózkami. Uważam, że idealna trasa dla Was kończy się przy wodospadzie. Potem zaczynają się schody i wąskie przejścia pomiędzy wysokimi skalnymi ścianami, gdzie nie zawsze wózek się zmieści.

Skalne Miasto w czeskim Adrspach to jeden z przykładów jaką siłą odznacza się natura. Jak wiele pięknych rzeczy może ona stworzyć i jak niesamowicie może nas zachwycić. Dlatego nauka dla nas na przyszłość – nie schrzańmy tego 🙂

Wycieczkę do Skalnego Miasta w Adrspach możecie śmiało połączyć z drugim podobnym miejscem, do którego dotrzecie żółtym szlakiem. Mowa tu oczywiście o Teplickich Skałach, ale o tym już w kolejnym wpisie.

 

Ewelina

zobacz także:

Czerwone Wierchy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *