Ronda
Hiszpania,  Podróże po Świecie

Ronda – niezwykłe miasto pięknej Hiszpanii

Ronda – niezwykłe miasto na skałach w hiszpańskiej Andaluzji. Czy jedyne w swoim rodzaju? Nie wiem. Na pewno wyjątkowe, bo takiego nigdzie póki co nie widziałam. Miasto na wysokiej skale, zbudowane nad przepaścią. Dwa końce miasta połączone są najciekawszą jego atrakcją – mostem Puente Nuevo  zbudowanym w latach 1759-1793. Nie jest to jedyny most w Rondzie, bo dwa kolejne także łączą obie strony wąwozu rzeki Guadalevín. Historia Rondy sięga aż do starożytności, co również podkręca atrakcyjność tego miejsca. Nas lokalizacja zachwyciła do tego stopnia, że aż nie chciało nam się stamtąd odjeżdżać.

Ronda
widok z platform widokowych

Ronda – to na czym my się skupiliśmy

Zaproponować mogę wiele ciekawych zakamarków Rondy. Najciekawszą  dla mnie jest jednak Puente Nuevo, zarówno sam most ze swoją niezwykłą architekturą, ale także ze względu na jego okolice i możliwość eksploatacji terenów znajdujących się poniżej budowli. Tej propozycji poświęcę cały akapit. Można się zachwycić podczas eksploracji terenów wśród dzikiej zieleni  i ruin starych budynków.

widok na Puenta Nuevo

Kolejne punkty zwiedzania to Ogrody Palacio del Rey Moro i kopalnia La Mina, gdzie na samym dole wyjdziemy na platformę widokową wychodzącą bezpośrednio na wąwóz El Tajo. Z kolei z ogrodów Pałacu rozciąga się widok na ogrody Jardines de Cuenca, skąd ma się świetne widoki na zabudowę drugiej strony wąwozy, most Puento Viejo i Puente Romano. Także tu są platformy widokowe na Rondę i most Puente Nuevo.

Ronda
Palacio del Moro

Ważnym punktem zwiedzania tej miejscowości są tarasy widokowe. Z nich rozpościera się niezwykła panorama na okolice Rondy i jej najważniejsze zabytki. Odwiedziliśmy kilka platform i każda z nich pozwalała nam zobaczyć inne ujęcie miasta. Warto również zapoznać się ze stroną oficjalną Rondy. Znajdziecie tu wiele propozycji i podpowiedzi na eksploatowanie tego miasteczka:  Ronda turystyka

Ronda
widok na Rondę

Puenta Nuevo i jego okolice

Jest wybitnym przykładem XVIII-wiecznej sztuki inżynieryjnej. Ma około 100 metrów wysokości. Tworzą go potężne filary z podwójnym łukiem pośrodku oraz po jednym pojedynczym po każdej ze stron. Most służył do przemieszczania się mieszkańców Rondy z jednej części miasta do drugiej, a także jako więzienie. Nad górnym, centralnym łukiem można dostrzec okno, gdzie mieściło się pomieszczenie z którego ucieczka była wręcz niemożliwa.

Ronda
Puenta Nuevo

Pod mostem znajdują się szlaki, dzięki którym można wędrować i wspinać się. Przy okazji natrafimy na wiele ciekawych miejsc. Natknęliśmy się na stare ruiny elektrowni z początku XX wieku, która prawdopodobnie była napędzana przez rzekę. Nawet teraz mimo iż są to ruiny zarośnięte przez drzewa, cały czas płynie tam woda. To wspaniałe niedoceniane miejsce do odwiedzenia. Przy okazji warto pójść pod wszystkie trzy wodospady. Wcześniej myślałam, że z mostu spływa tylko jeden górny, ale okazało się że największym z wodospadów jest ostatni trzeci.

Ronda kiedyś i dziś

Most można oglądać z wielu miejsc, zarówno z platform widokowych jak i idąc ścieżkami na punkty widokowe, które nie będziesz miał oznaczone na mapach. Warto pójść każdą dostępną ścieżką aby niczego nie pominąć.

widok na pierwszy i drugi wodospad

Jedne z lepszych widoków na Nowy Most znajdziemy na tarasie placu Plaza de María Auxiliadora. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć Puente Nuevo w całej okazałości musimy zejść z placu ścieżką w dół do Mirador Puente Nuevo de Ronda. Jest to wzniesienie na skale naprzeciwko mostu. W przeciwieństwie do pozostałych opisanych punktów tylko tam zobaczymy most w całości.

Ogrody Palacio del Rey Moro, La Mina i Ogrody Jardines de Cuenca

La Mina to podziemny kompleks. Słowo kopalnia może kojarzyć się nam z wydobyciem surowców, ale w tej konkretnej w czasach arabskich wydobywano po prostu wodę. A precyzyjniej transportowano ją z wąwozu El Tajo, prosto z rzeki Guadaletin, przez specjalne tunele wydrążone w skale pod miastem. Wejście do kopalni La Mina znajduje się na terenie ogrodów Palacio del Rey Moro. Ta olbrzymia willa powstała w XVIII wieku, a same ogrody jeszcze później – dopiero w 1912 roku. Wejście na teren kompleksu znajdziemy przy ulicy Calle Cuesta de Santo Domingo 9. Najpierw wchodzimy do ogrodów, a wejście do La Mina znajduje się w ich północno-wschodniej części.

Ronda
widok z platformy widokowej La Mina

W trakcie zwiedzania wejdziemy do ogrodów i kopalni. Zejście na sam dół La Mina to podróż po nierównych i często mokrych schodach. Na samym dole znajduje się wyjście na platformę widokową wychodzącą bezpośrednio na wąwóz El Tajo. Bilet wstępu kosztuje 6€ dla osób dorosłych i 3€ dla dzieci.

Po przeciwnej stronie wąwozu znajdują się ogrody Jardines de Cuenca, którymi z mostu Puenta Viejo powrócimy znów na most Puenta Nuevo.

Jardines de Cuenca

Ronda i niezwykłe platformy widokowe

Mirador de Aldehuela – punkt widokowy, który znajduje się przy południowym końcu Nowego Mostu, po jego wschodniej stronie. Pozwala spojrzeć na wąwóz i wschodnią stronę mostu. Szczególnie ciekawy widok prezentuje się tu po zmroku, gdy budynki na szczycie ściany wąwozu są podświetlone.

Ronda
Mirador de Aldehuela

Mirador de Ronda – jeden z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Rondzie. Jest to taras wychodzący poza ścianę skały. Niestety, nie zobaczymy stąd Puente Nuevo, a bardziej zachodnią okolicę miasta. Jeśli chcielibyśmy odpocząć od turystycznego zgiełku możemy posiedzieć w okolicznym parku i zażyć tu trochę cienia.

Ronda
Mirador de Ronda

Mirador de los Viajeros Romanticos – punkt widokowy rozciągający się na tyłach hotelu Parador. Dobrze widać stąd okoliczne wzgórza i góry oraz częściowo most i stare miasto.

Plaza de María Auxiliadora – jedne z lepszych widoków na Nowy Most znajdziemy na tarasie placu Plaza de María Auxiliadora. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć Puente Nuevo w całej okazałości musimy zejść z placu ścieżką w dół do Mirador Puente Nuevo de Ronda. Tam zobaczymy most w całości.

Ronda
w tle występ skalny z najlepszym widokiem na most: Mirador Puente Nuevo de Ronda

Inne zabytki Rondy

Oprócz miejsc o których wspomniałam miasto to także pozostałości wpływów arabskich, łatwo odnaleźć tu dawną Alcazabę, pozostałości łaźni Baños Arabes, pochodzić przy dawnych murach arabskich Murallas árabes. Odnajdziesz tu parki z platformami widokowymi na każdym kroku, piękne budowle, zabytkowe kościoły, wąskie i klimatyczne uliczki.

widok na Puente Romano

Oprócz Mostu Nowego koniecznie trzeba odwiedzić Most Stary (Puente Viejo) i Most Rzymski (Puente Romano). Z nich rozciągają się piękne widoki na wąwóz El Tajo i okolice miasta.

Ronda
widok na Puene Viejo

W Rondzie zdecydowanie jest co robić i żałowałam, że spędziłam tu tylko dwa dni. Przydałby mi się jeszcze jeden, by jeszcze ją trochę eksplorować. Piękne miejsce, polecam!

 

Jowita

zobacz także:

Odwiedź piękną Antequere i jej okolice

Caminito del Rey – niezwykła Ścieżka Króla

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *