Czeska Szwajcaria – ciekawe miejscówki i trasy
Czeska Szwajcaria zachwycała mnie od dawna i od dłuższego czasu była na mojej liście miejscówek do jakich muszę dotrzeć. Nie myślałam jednak, że wybierając się tutaj będę świadkiem największego pożaru jakiego doświadczył ten park. Wydarzenie mną wstrząsnęło, gdyż należę do osób doceniających najbardziej to co ma do zaoferowania przyroda. Ten wpis zatem powstaje prawie rok później, po opadnięciu emocji oraz upewnieniu się jak wygląda park po żywiole pożaru. Park ma wiele do zaoferowania, zdecydowanie polecam jednak połączyć ten wyjazd z wędrówkami po Szwajcarii Saksońskiej, który jest niemieckim odpowiednikiem Czeskiego Parku.
Czeska Szwajcaria – gdzie nocować?
Polecam miejscowość Hrensko z której blisko jest do najpopularniejszych szlaków i miejscówek. To świetna baza wypadowa także do wędrówek po niemieckiej Szwajcarii Saksońskiej. Tutaj szczerze polecam wypad na szlak na słynne Święte Schody. Widoki rewelacyjne, wyprawa opisana jest w poniższym wpisie: Heilige Stiege – niezwykła trasa w Szwajcarii Saksońskiej
Ale także super wyjściem będzie wybranie noclegu w Jetřichovice. Stąd rzut beretem na szlak do Mariina vyhlídka, Šaunštejn i Malá Pravčická brána, które warto zaplanować do odwiedzin będąc w Czeskiej Szwajcarii.
Trasa na Pravčická brána i Soutceski
Na Pravčická brána dostaniesz się z trzech miejscowości:
- z Hrenska (częściowo idąc drogą asfaltową),
- z Mezni Louka wybierając malowniczą choć niełatwą Ścieżkę Gabrieli,
- lub z Mezna idąc przez las.
Nasz wybór padł na trasę z Hrenska przez wąwozy: Edmundowa i Divoka Soutceska -> do Mezna -> na Pravčická brána -> Hrensko.
Niestety chwilowo po pożarze odpada opcja ze Ścieżką Gabrieli oraz Edmundova Soutceska. Szlaki te zostały uszkodzone przez pożar i nie są dostępne dla turystów. Dlatego warto zapoznać się z mapami. Polecam stronę mapy.cz, na której wyznaczanie trasy jest wręcz idealne. Dostępne trasy turystyczne w Czeskim Parku: odwiedź
Polecane pozostałe szlaki:
Trasa Šaunštejn i Malá Pravčická brána
Szlak rozpoczyna się w miejscowości Vysoka Lipa, gdzie można zaparkować samochód. Trasa ta prowadzi przez Šaunštejn a kończy się na Malá Pravčická brána. Jest to siostra znanej Pravčická brány, mała ale też piękna. Warto połączyć trasę z pobliskim Šaunštejn, który oferuje piękne widoki. Spodziewaj się wspaniałych formacji skalnych oraz wymagającego podejścia ze stromymi schodami. Podgląd na mapę: POWIĘKSZ
Trasa na trzy punkty widokowe: Falkenštejn, Mariina Skála, Vyhlídka Treppenstein
Tę wycieczkę rozpoczynamy z parkingu w Jetřichovice, który położony jest najbliżej Falkenštejn. Trasy się nie łączą, ale są to krótkie odległości i w przeciągu ok 3 godzin można się wspiąć na wszystkie 3 punkty widokowe. Inna kwestia to ile spędzisz czasu na górze, bo można się tutaj zapomnieć! Szczegóły miejsc zobaczysz klikając w MAPĘ.
Czeska Szwajcaria. Zobacz inne ciekawe miejscówki
Belweder – najstarszy punkt widokowy w Czeskiej Szwajcarii. Znajduje się w pobliżu Labská Stráň wysoko nad doliną Łaby. Książę Franz-Karl Clary-Aldringen zlecił tutaj założenie tarasu widokowego na początku XVIII wieku.
Dolský mlýn – zabytkowe ruiny po dawnym młynie. Znajdziesz je na obszarze Parku Narodowego Czeska Szwajcaria nad rzeką Kamenice, nieopodal miejscowości Vysoka Lipa.
Stará Plynárna Hrensko – jest to dawna miejscówka, gdzie produkowano gaz acetylenowy do oświetlenia okolicznych domów. Budynek powstał w 1905 roku i ze względów bezpieczeństwa postawiono go między skałami. Jednak po 2004 roku budynek został wyremontowany i zamieniony na pensjonat.
Wieża widokowa w Janovie – jest ona wysoka na 30 metrów. Na jej szczycie widać panoramę Czeskiej Szwajcarii, dodatkowo widać także szczyty Gór Łużyckich i Ještěd.
Mariina vyhlídka – Jetřichovice. Jest to jeden z najciekawszych punktów widokowych. Aby się tu dostać potrzebujesz tylko krótkiego spaceru. Na tarasie widokowym znajduje się romantyczna drewniana altana, z której roztacza się panoramiczny widok na okolicę, na lasy, skały i wzgórza Czeskiej Szwajcarii.
Úzké schody – niesamowite miejsce, gdzie trzeba się nastawić na nieco wymagającą wspinaczkę po drabinach. Na koniec otrzymasz niesamowite widoki na skały
Koniecznie zobacz także inne wpisy dotyczące miejsc Szwajcarskiego parku po stronie niemieckiej :
Jowita
Jeśli pomógł Ci mój wpis i chcesz wesprzeć mój blog, możesz zrobić to pod poniższym linkiem.