Hiszpania,  Podróże po Świecie

Tydzień w Andaluzji – praktyczne wskazówki

Plan na spędzenie tygodnia w Andaluzji narodził się w mojej głowie wraz z myślą zrobienia trekkingu w Caminito del Rey. Ścieżka Króla była moim wielkim marzeniem i to ona nakręciła całą spiralę planów. Połączyliśmy i zaplanowaliśmy wyjazd tak, by odwiedzić dwa państwa: Hiszpanię i Portugalię. W międzyczasie jeszcze doszedł pomysł odwiedzin jednodniowych Gibraltaru. Szkoda było nie wykorzystać i nie zobaczyć Europa Point – najbardziej wysuniętego na południe punktu Gibraltaru.

Nasz tydzień w Andaluzji zaczął się od przylotu do Malagi, ale ominęliśmy to miasto. Postawiliśmy na naturę i mniejsze aglomeracje miejskie. Z większych miast poświęciliśmy czas jedynie na Sewillę, która zdecydowanie nas nie przytłoczyła. Wręcz przeciwnie zachwyciła nas niespotykanym południowym klimatem.

Jakie miejsca polecam w Andaluzji

Miejsc niezwykłych i przepięknych w Andaluzji jest sporo. Ja zdążyłam tylko liznąć jej tylko maleńki kawałek. Wrócę tam pewnie nie raz, bo już w głowie mam kolejną wyprawę. To co mogę Wam przekazać – ten rejon Hiszpanii jest dosłownie jakimś cudem! Mój pomysł na nią to omijać najsłynniejsze miejscowości, które przyciągają tłumy turystów, a jeśli już się zdecydujesz na takie, to polecam szybki poranny rekonesans. Swój czas jednak lepiej poświęcić tam, gdzie wspaniale można się zrelaksować. To pierwsza część wpisów dotycząca Andaluzji, ponieważ jest to teren na który chcemy wrócić, by zobaczyć kolejne cuda.

Antequera i okolice

Miasto to jest nazywane sercem Andaluzji. Tutaj odnajdziemy niespotykane obiekty – starożytne Dolmeny liczące 5000 lat. Również tutaj zobaczymy piękną architekturę, niespotykane widoki, a znajdujący się nieopodal skalny obszar El Torcal spowoduje, że odbierze nam mowę z wrażenia. Antequera ma wiele do zaoferowania i dlatego zachęcam Was do udania się w te strony.

El Torcal

Niezwykła formacja skalna z przepięknym krajobrazem, który powstał 150 milionów lat temu, kiedy ten teren i cała Europa znajdowała się pod powierzchnią wody. El Torcal i jego formy zostały odkryte pod wpływem ruchów skorupy ziemskiej, kiedy dno morza zostało wypchnięte ponad powierzchnię wody. Dziś możemy cieszyć się jego widokiem i korzystać z wędrówek po tym parku natury, gdyż przygotowane są ścieżki dla turystów. Wspaniałe miejsce z cudownymi widokami.

Tutaj sprawdzisz jak dotrzeć do El Torcal

Caminito del Rey – Ścieżka Króla

Niezwykłe miejsce na mapie Andaluzji. Polecam każdemu. Było pierwszym powodem i wyborem dla którego powstała moja wyprawa do Andaluzji. Jest to szlak pieszy ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu nieopodal miejscowości El Chorro. Dnem wąwozu płynie rzeka Guadalhorce, zaś obie ściany wąwozu stanowią pionowe urwiska skalne. Ścieżka Króla prowadzi w większości prawą ścianą wąwozu, po platformach przytwierdzonych stalowymi wysięgnikami do skały. Na trasie roztaczają się piękne widoki, przetykane mostami i wykutymi w skale tunelami, którymi wiedzie linia kolejowa.

w Andaluzji

El Chorro

Tu kończysz wędrówkę po El Caminito del Rey. Miejsce jak z dzikiego zachodu. Tak mi się skojarzyło, a w szczególności skojarzenie to przywołuje niezwykła stacja z dwoma tunelami po przeciwnych jej końcach. Okoliczne skały zachwycają i sprawiają, że miejscowość ta jest często odwiedzana przez wspinaczy i turystów. Na jej terenie znajduje się camping, hotel, schronisko turystyczne, kilka domów, stacja kolejowa i elektrownia.  Teren ten ma zdecydowanie swój specyficzny klimat.

Setenil de las Bodegas

Miasteczko z ulicą, która ma jako sufit skałę. Kiedy zobaczyłam je na zdjęciach, wiedziałam, że muszę tu dotrzeć. Jednak to co zobaczyłam mnie zaskoczyło, nie spodziewałam się tego miasta w jego finalnym wyglądzie. Miasto na skale, pod skałą i między skałami. Jest czymś niewyobrażalnym. Domy zamiast dachów mają lity kamień. Zdecydowanie polecam odwiedziny w Setenil de las Bedegas.

w Andaluzji

Miasto w Andaluzji, które musisz zobaczyć – Ronda

Ronda kojarzy się z mostem Puente Nuevo. Ale to nie tylko most. Sama miejscowość i jej okolice mają dużo więcej do zaoferowania, niestety turyści często o tym nie wiedzą. Warto tam wleźć do każdej dziury, niejedno tu zaskoczy. Ronda ma przepiękne punkty widokowe, które oferują widoki zapierające dech w piersi. Miasto jest piękne i warto je odwiedzić. Więcej o nim poczytasz TUTAJ

Most Puente Nuevo w Rondzie

Gibraltar

To nie Hiszpania, ale będąc w Andaluzji warto wybrać się także tutaj. To brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Zajmuje niewielki półwysep nad Cieśniną Gibraltarską, oddzielającą Europę od Afryki. Od wybrzeży Maroka dzieli go ok. 20 km i  widzimy je stojąc na Europa Point – najdalej wysuniętym punkcie Gibraltaru. Większość powierzchni Gibraltaru zajmuje charakterystyczna i majestatyczna Skała Gibraltarska. To wapienny masyw górski długości 4,8 km, osiągający wysokość 426 m. Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas. Wybierając się na Gibraltar odnajdziesz także wątek polski.  4 lipca 1943 roku zginął tu w katastrofie Wódz Naczelny i premier gen. Władysław Sikorski wraz ze swoją delegacją i właśnie na Europa Point znajduje się im poświęcony pomnik.

Sevilla

Romantyczne i kolorowe miasto. Niezwykła, z ciekawymi zakamarkami, pięknymi zabytkami i cudownym placem Hiszpańskim. Warto odwiedzić ją i poczuć wspaniały klimat tego miejsca. Poszwendać się po wąskich, kameralnych uliczkach. Posiedzieć w restauracyjkach z tapasami, wypić hiszpańskie wino i dać się pochłonąć atmosferze jaka otacza Sewillę. Zachwyca i jest to jedno z miejsc, gdzie apetyt na życie zaczyna rosnąć. Gdzie chce się tańczyć do białego rana i świętować. Takie oto emocje Sewilla wzbudziła we mnie.

w Andaluzji
Plac Hiszpański

Praktyczne wskazówki

  • Pamiętaj o hiszpańskiej sjeście. Wiele lokali w Andaluzji jest pozamykanych, a jeśli znajdziesz te otwarte nieliczne zjesz tylko tapasy,  a i tak nie zawsze, bo są lokale, które wznawiają swoją pracę po godzinie 19-20.
  • TUTAJ kupisz bilety na Ścieżkę Króla czyli piękne Caminito del Rey. Pamiętajcie jednak, że przy złej pogodzie wycieczkę mogą odwołać ze względów bezpieczeństwa i dostaniecie zwrot pieniędzy na konto. Tego obawiałam się najbardziej. Cały mój wyjazd był związany z tą wyprawą.
  • Przy wjeździe na Gibraltar pamiętaj o posiadaniu paszportu, ponieważ wjeżdżasz na teren  brytyjskiego terytorium zamorskiego
  • W Andaluzji jest kilka regionów winiarskich, najistotniejsze to region w okolicach Montilla, Jerez de la Frontera czy Ronda. Warto je odwiedzić, szczególnie jeśli kochasz wino.
  • Poruszaliśmy się wynajętym samochodem. Firma Viber Rent a Car którą polecam nie wymaga wpłacania kaucji ani karty kredytowej. Wybraliśmy ofertę z ubezpieczeniem VIP – zwrot 100 % za uszkodzenie, a i tak była tańsza od innych ofert wynajmu samochodu.

 

Teraz tylko usiąść i planować. Jeśli lubisz przygody, ciekawe i nieoczywiste miejsca to Andaluzja Ci tego dostarczy 🙂

 

Jowita

zobacz także:

NIEZWYKŁA RONDA

PIĘKNA ANTEQUERA I JEJ OKOLICE

ZOBACZ ŚCIEŻKĘ KRÓLA – PIĘKNE EL CAMINITO DEL REY

SEWILLA ZAPRASZA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *