Szkocja
Podróże po Świecie,  Wielka Brytania

Culross – malownicza i zabytkowa szkocka wioska

Szkocja

Culross – szkocka wioska z przepięknym widokiem

Historyczne Culross jest to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Szkocji. Historia królewskiej gminy sięga aż do VI wieku. Przebywając tam czułam się, jakbym poprzez kapsułę czasu wylądowała w XVI-wiecznej Szkocji. Miasteczko przeszło delikatną renowację bielonych, kruczoczarnych budynków z czerwonymi dachówkami, które zachwyciły mnie i oczarowały. Bielone, czerwone kafelki budynków zachowały się dobrze, na przykład w Town House, gdzie odbywały się sądy czarownic  i podobno były tam przetrzymywane, gdzie czekały na egzekucję. 

Ostatnio Culross zyskał sławę jako miejsce, gdzie między innymi kręcono sceny do serialu Outlander. Polecam zobaczyć budynki:  Town House (dawniej używany jako sąd i więzienie), XVI-wieczny Culross Palace,  oraz Curloss Abbey. Pałac  zbudowany został przez bogatego kupca węglowego, George’a Bruce’a pod koniec XVI wieku. W rzeczywistości nie jest pałacem, lecz okazałym i dużym domem. Odkrywamy tam małe pokoje i łączące się przejścia, ze wspaniałymi malowanymi sufitami, sosnowymi boazeriami, zabytkowymi meblami i ciekawostkami.

Culross Palace

Sir George zbudował dwór w mieście w latach 1597 i 1611, aby pokazać swoje bogactwo i status. W miarę jak się bogacił, rozbudowywał dwór do tego stopnia, że ​​stał się on znany jako „pałac”. Hojnie go ozdobił, ponieważ wciąż można zobaczyć  malowany sufit, ozdobne elementy i boazerię. Pałacem opiekuje się National Trust i przywrócili go do jego świetności z XVII wieku. Budynek pałacu pomalowano do pierwotnej żółto-pomarańczowej powierzchni. Ścieżkę dziedzińca i ogród przebudowano, a ogród pełen jest teraz warzyw, ziół i roślin.

Culross Abbey

Mnisi cystersi, którzy jako pierwsi wydobywali węgiel wzdłuż brzegów rzeki Forth, założyli opactwo w ok. 1217 r. Pozostałości opactwa można nadal zobaczyć w wiosce, choć niewiele pozostało z głównego budynku.  Na jego ruinach zbudowano kolejny zabytek. Oryginalna wieża opactwa jest teraz miejscem kościoła parafialnego, który w swojej obecnej formie pochodzi z około 1632 roku.

Culross Town House

Wchodząc do wioski Culross, jednym z pierwszych i interesujących budynków, do którego doszliśmy, jest pochodzący z 1626 roku stary dom miejski. Konstrukcja wieży zegarowej zbudowano znacznie później, prawdopodobnie w okolicach wczesnych lat 1780-tych. Town House był niegdyś siedzibą władz lokalnych i był również używany jako więzienie. Podobno rzekome czarownice były więzione na strychu tego budynku. 

Spędziliśmy w wiosce kilka godzin,  zwiedzając pałacyk i opactwo. Zagłębiliśmy się w uliczki i podziwialiśmy piękno tego miejsca. Miasteczko jest bardzo ciche i nieskażone modernizacją. Ulice są brukowane i wyglądają jak niezmienione od setek lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *