Niemcy,  Podróże po Świecie

Jarmarki w Dreźnie – pomysł na zimowe podróże

Od zeszłego roku wrzuciłam sobie za cel, aby w okresie świątecznym odwiedzać różne europejskie jarmarki i tym razem na kierunek obrałyśmy jarmarki w Dreźnie. Drezno nas potężnie zaskoczyło, bo nie spodziewałyśmy się aż tyle świątecznych dekoracji i aż tyle jarmarków. Turyści tłumnie zjeżdżają się w ten region Europy, co mnie wcale nie dziwi, ponieważ w okresie adwentowym jest wspaniałym miejscem do odwiedzin. Świąteczne dekoracje i klimat opanowały całe miasto.

Najpiękniejsze jarmarki w Dreźnie

W tym roku w Dreźnie podobno powstało aż 10 jarmarków, jednak nam udało się dotrzeć do pięciu z nich. Uważam, że nie każdy godny jest polecenia. Wyselekcjonowałam takie trzy, o których uważam, że warto na nie zaglądnąć i które najbardziej przypadły mi do gustu.  Swoje typy przedstawiam Wam poniżej.

Striezelmarkt Dresden

Jako numer jeden podać mogę Striezelmarkt Dresden. Największy w Dreźnie, jeden z najciekawszych, ale także jest to najstarszy jarmark w Niemczech. Robi wrażenie fakt, że w tym roku obchodzi on 585 urodziny! Nazwa polska tego wydarzenia to „Jarmark Struclowy” i towarzyszy ona mu od średniowiecza, a wywodzi się od podawanej tam wówczas strucli. I w dzisiejszych czasach można popróbować tego świątecznego wypieku. Na mnie wrażenie zrobiły piękne dekoracje kramów, właściciele prześcigają się w świątecznych dekoracjach i zdecydować nie mogłam, która była najładniejsza.

Główny punkt programu to jedzenie i grzane napoje alkoholowe różnej maści. Najpopularniejsze Glühwein to coś czego zdecydowanie odmówić sobie nie można. Plusem jest to, że nie ma tam jednorazowych naczyń. Wino grzane podawane jest w specjalnych ceramicznych kubeczkach za które płaci się kaucję. Kaucja wynosi 3 euro, a odzyskasz ją oddając kubek do gastronomicznego punktu, w którym napój się zakupiło. I takim sposobem trzymając wino grzane w garści można przemieszczać się po jarmarku.

TUTAJ znajdziesz informacje o tym jarmarku.

Stallhof

Podczas przebieżki po jarmarkach w Dreźnie obowiązkowym punktem programu są odwiedziny jarmarku urządzonego w stylu średniowiecznym o nazwie Stallhof. Znajduje się przy deptaku na dziedzińcu o takiej samej nazwie. Jednakże trzeba liczyć się z faktem że wstęp na ten jarmark jest płatny i kosztuje 4 euro. Niemniej jednak bardzo polecam, gdyż odbywa on się na terenie pięknego dziedzińca, a wystawcy poprzebierani są w niezwykłe stroje rodem ze średniowiecza. Tutaj znajduje się sporo rękodzieła a także dużo rozrywki jaką zapewniają przebrani artyści. Mnie najbardziej zaskoczył „cygański” wóz z wróżbami oraz instalacja starodawnej suszącej się bielizny.

Advent auf dem Neumarkt

Umiejscowiony nieopodal kościoła Frauenkirche na placu Neumarkt. Jarmark warto odwiedzić ze względu na bliskość niezwykłych budowli, które są na wyciągnięcie ręki. Wspomniany wcześniej kościół góruje nad jarmarkiem i robi niezwykły klimat. Jarmark ten nie jest aż tak spektakularny jak dwa wspomniane wcześniej, ale zdecydowanie zasługuje też na uwagę i dobrze jest na niego zaglądnąć.

Tylko się pakować i jechać, a co mogę Wam życzyć to świetnej i grzecznej adwentowej zabawy 😉

Jowita

zobacz także:

Drezno i okolice – co warto zobaczyć?

Jarmarki w Berlinie – szukamy świątecznych inspiracji

Jarmark w Poznaniu

Zimowy Berlin na szybki mroźny weekend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *