Niemcy, Podróże po Świecie

Dolina rzeki Mosel – co polecamy zobaczyć

Nasi zachodni sąsiedzi oferują wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, a jednym z nich jest dolina rzeki Mosel. Urokliwa okolica z winoroślami pnącymi się po wzgórzach, wieloma zamkami wznoszącymi się na szczytach i ciekawymi trasami rowerowymi. Miejsce które warto zaplanować na swojej wakacyjnej liście.

dolina rzeki Mosel
Okolice Kobern-Gondorf

Dolina rzeki Mosel i jej miasteczka

Okolica kusi, zapewnia niejedną atrakcję, to również fajne miejsce dla koneserów wina, bo miejsce aż tętni uprawami winorośli.

Miasteczka które polecam:

  • Kobern-Gondorf  – to stare, historyczne miasto winiarskie z wieloma zabytkami. Jest najbardziej znane ze swoich historycznych budynków: słynna kaplica Macieja, rodowy zamek książąt von der Leyen, zamek Liebieg, średniowieczny rynek i najstarszy dom z muru pruskiego w Niemczech – Abteihof St. Marien zbudowany w 1320.
  • Alken z ciekawym Thurant Castle –  to jedno z najstarszych miejsc w regionie Mozeli, którego historia sięga 450 roku p.n.e. Ważnym elementem miasteczka jest zamek, który znajduje się nad Alken i winnicami. Pobliski las, z jego strumieniami i dolinami, jest idealnym miejscem na spacery.
  • Hatzenport i fajny szlak na punkt widokowy Rabenlay. Niezwykłe szlaki turystyczne i ścieżki winnic otwierają panoramiczne widoki na wyjątkowy krajobraz z tarasowymi winnicami, tak zwanymi Terrassenmosel. Wino Hatzenporter cieszy się bardzo dobrą opinią, a jego miłośnicy doceniają owocowe wina Riesling.
  • Cochem i jego zamek  – zabytek znajduje się jest na wzgórzu nad Mozelą, w malowniczej miejscowości, gdzie otoczony jest winnicami. Sam zamek zapewnia piękny widok na dolinę Mozeli i robi niezwykłe wrażenie.
  • Beilstein i zamek Metternich – jest trochę mniej znany, jednak polecam się tutaj zatrzymać. Wycieczka na zamek jest pod górkę, ale zajmuje tylko kilka minut. Ruiny są fascynujące i widok jest absolutnie niesamowity.
Alken i zamek Thurant

Burg Eltz

Jest to miejscówka wprost bajeczna, dlatego jest też miejscem bardzo obleganym. Niezwykły zamek, przepięknie położony w uroczej dolinie, dodatkowo wygląda jak przeniesiony z kart baśni. Bilety kupisz tylko na miejscu, a więcej o tym miejscu i godzinach otwarcia przeczytasz TUTAJ Polecam wczesne zwiedzanie od godzin porannych aby uniknąć tłoku.

Burg Eltz
Burg Eltz

Most Geierlay

Niemcy wiedzą jak przyciągnąć turystów w okolicę. Geierlay to most wiszący w dolinie górskiej Hunsrück, który został otwarty w 2015 roku. Zawieszony między dwoma wzgórzami, z jednej strony znajduje się wioska Mörsdorf a z drugiej Sosberg. Wysokość mostu to 100 m nad ziemią, a jego długość to 360 metrów długości. Nasze wejście zaplanowaliśmy od strony Mörsdorf, gdzie znajduje się dość duży płatny parking. Dodatkowo warto zaopatrzyć się z drobne na niego oraz w wodę, aby potem nie mieć problemu. Wejście na most jest darmowe.

most Geierlay

Ruch na moście jest wahadłowy, dlatego są wyznaczone godziny wejścia. O parzystych godzinach od 12:00 do 16:00 wchodzi się od strony Sosberg  do Mörsdorf. Aby mieć wystarczającą ilość czasu na przejście przez most, ostatnia osoba z kierunku Sosberga może wejść na most nie później niż 10 minut przed upływem pełnej godziny parzystej. W godzinach nieparzystych od 13:00 do 17:00 przechodzimy od strony Mörsdorf w kierunku Sosberg.  Po więcej informacji o moście zapraszam na dedykowaną jemu stronę TUTAJ

Dolina rzeki Mosel

Jowita

zobacz także: Drezno i okolice

Drezno i okolice – co warto zobaczyć?

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *