Niemcy,  Podróże po Świecie

Dolina rzeki Mosel – co polecamy zobaczyć

Nasi zachodni sąsiedzi oferują wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, a jednym z nich jest dolina rzeki Mosel (polski jej odpowiednik to Mozela). Jest to urokliwa okolica z winoroślami pnącymi się po wzgórzach, wieloma zamkami wznoszącymi się na szczytach i ciekawymi trasami rowerowymi. Zdecydowanie jest to miejsce, które warto zaplanować na swojej wakacyjnej liście.

dolina rzeki Mosel
Okolice Kobern-Gondorf

Dolina rzeki Mosel, jej miasteczka i ciekawe punkty

Okolica kusi, zapewnia niejedną atrakcję, ale jest to również fajne miejsce dla koneserów wina. Uprawy winorośli znajdują się tutaj na każdym kroku.

Miejscówki doliny które polecam:

  • Kobern-Gondorf  – to stare, historyczne miasto winiarskie z wieloma zabytkami. Jest najbardziej znane ze swoich historycznych budynków: słynna kaplica Macieja, rodowy zamek książąt von der Leyen, zamek Liebieg, średniowieczny rynek i najstarszy dom z muru pruskiego w Niemczech – Abteihof St. Marien zbudowany w 1320.
  • Alken z ciekawym Thurant Castle –  to jedno z najstarszych miejsc w regionie Mozeli, którego historia sięga 450 roku p.n.e. Ważnym elementem miasteczka jest zamek, który znajduje się nad Alken i winnicami. Pobliski las, z jego strumieniami i dolinami, jest idealnym miejscem na spacery.
  • Hatzenport i fajny szlak na punkt widokowy Rabenlay. Niezwykłe szlaki turystyczne i ścieżki winnic otwierają panoramiczne widoki na wyjątkowy krajobraz z tarasowymi winnicami, tak zwanymi Terrassenmosel. Wino Hatzenporter cieszy się bardzo dobrą opinią, a jego miłośnicy doceniają owocowe wina Riesling.
  • Cochem i jego zamek  – zabytek znajduje się jest na wzgórzu nad Mozelą, w malowniczej miejscowości, gdzie otoczony jest winnicami. Sam zamek zapewnia piękny widok na dolinę Mozeli i robi niezwykłe wrażenie.
  • Dolina 13 młynów w Kattenes – interesujące, zabytkowe młyny, niestety trochę podupadłe. Pomimo tego uważam, że warto je zobaczyć. Jednak warto także dodać, iż obecny tam szlak turystyczny jest bardzo stromy.
  • Beilstein i zamek Metternich –  trochę mniej znane miejsce, jednak polecam się tutaj zatrzymać. Wycieczka na zamek jest pod górkę, ale zajmuje tylko kilka minut. Ruiny są fascynujące i widok jest absolutnie niesamowity.
  • Ruiny klasztoru Stuben – kolejne piękne ruiny, niestety tylko do zwiedzania z zewnątrz. Aby zwiedzić wnętrze klasztoru, trzeba trafić na wydarzenie tutaj urządzane. Niemniej okolica bardzo ciekawa.
  • Pündericher Hangviadukt – najdłuższy 2-torowy wiadukt skarpowy w Europie, który ma ponad 700 m długości, ciekawa architektura zawarta w 92 ​​łukach.
Alken i zamek Thurant
okolice Kobern-Gondorf

Burg Eltz

Jest to miejscówka wprost bajeczna, dlatego jest też miejscem bardzo obleganym. Niezwykły zamek, przepięknie położony w uroczej dolinie, dodatkowo wygląda jak przeniesiony z kart baśni. Bilety kupisz tylko na miejscu, a więcej o tym miejscu i godzinach otwarcia przeczytasz na stronie zamku.

Polecam wczesne zwiedzanie od godzin porannych aby uniknąć tłoku.

Burg Eltz
Burg Eltz
Burg Eltz

Most Geierlay

Niemcy wiedzą jak przyciągnąć turystów w okolicę. Geierlay to most wiszący w dolinie górskiej Hunsrück, który został otwarty w 2015 roku. Zawieszony między dwoma wzgórzami, z jednej strony znajduje się wioska Mörsdorf a z drugiej Sosberg.

Wysokość mostu to 100 m nad ziemią, a jego długość to 360 metrów długości. Nasze wejście zaplanowaliśmy od strony Mörsdorf, gdzie znajduje się dość duży płatny parking. Dodatkowo warto zaopatrzyć się z drobne na niego oraz w wodę, aby potem nie mieć problemu. Wejście na most jest darmowe.

most Geierlay

Ruch na moście jest wahadłowy, dlatego są wyznaczone godziny wejścia. O parzystych godzinach od 12:00 do 16:00 wchodzi się od strony Sosberg  do Mörsdorf. Aby mieć wystarczającą ilość czasu na przejście przez most, ostatnia osoba z kierunku Sosberga może wejść na most nie później niż 10 minut przed upływem pełnej godziny parzystej. W godzinach nieparzystych od 13:00 do 17:00 przechodzimy od strony Mörsdorf w kierunku Sosberg.  Po więcej informacji o moście zapraszam na dedykowaną jemu stronę Geierlay

most Geierlay

Trasy rowerowe w dolinie rzeki Mozeli

Wycieczki rowerowe w dolinie Mozeli pozwalają dobrze poznać ten wyjątkowy region. Strome zbocza są tutaj gęsto porośnięte winoroślą, a wzdłuż doliny rzeki wznoszą się liczne zamki. Trasy prowadzą obok romantycznych winnic, gdzie możesz cieszyć się malowniczymi widokami. Dolina Mozeli oferuje około tysiąc kilometrów ścieżek rowerowych. Nagrodą będzie zatrzymanie się w jednej z tradycyjnych winnic, gdzie spróbujesz przepysznych win z okolicznych upraw. Bez wątpienia miejsce to jest stworzone na długie wycieczki rowerowe.

Na początku chcę zaproponować trasę Neef do Cochem, gdzie jest kilka ciekawych miejscówek do zwiedzania takich jak: ruiny klasztoru Stuben, stare miasto Beilstein, a także samo Cochem z malowniczym, cudownym zamkiem. Jest to wycieczka rowerowa dla średniozaawansowanych. Trasa przeważnie jest utwardzona, nie potrzeba specjalnych umiejętności. Do Neef można podjechać pociągiem i zacząć trasę od stacji kolejowej. Można też zrobić pętlę Neef- Cochem – Neef. Trasa taka wyniesie 55 km.

Ruiny klasztoru Stuben, ruiny zamku w Beilstein, zamek Cochem, miasteczko Cochem

Druga moja propozycja to trasa Reil – wzdłuż wiaduktu Pünderich Hang do Neef. Po drodze warto zahaczyć o punkt widokowy Aussichtspunkt mit Hütte. Co warto zobaczyć? Wspomniany wiadukt, wioskę Marienburg i jej cudne winnice, a za Neef warto pojechać kawałek dalej, aby zobaczyć Pętlę Mozeli w Bremm co umożliwi nam niezwykły punkt widokowy.

wiadukt Pündericher, Marienburg, punkt widokowy w Marienburgu, pętla Mozeli w Bremm
Trasa rowerowa to wiele km wzdłuż rzeki Mozela.

Winnice okolic Mozeli

Dobrze spędzony czas przy lokalnym winie oferują winnice i winiarnie umiejscowione na zboczach brzegów rzeki. Jest to mała idylla, którą odnajdziesz w wielu punktach tej malowniczej rzecznej doliny. Zachęcam do odwiedzenia choć jednej winiarni. Degustacja lokalnych win to obowiązkowy punkt programu. 

Winiarnia Konstantinhöhe w miejscowości Neumagen-Dhron. Tutaj wszystko zaprasza na degustację i relaks z butelką wina, zaczynając od okolicznych winorośli, przepięknego dziedzińca i starych domów winiarskich. Zdecydowanie tworzy to niepowtarzalny klimat i zachęca do odwiedzin.

Winiarnia Weckbecker w Moselkern – naprawdę świetne miejsce i lokalizacja. Panuje tutaj rodzinna atmosfera, a sama winnica jest w rękach rodziny od 1728 roku. Świetny klimat winiarni oraz jej okolicy. Tylko mogę polecić degustację tutejszego wina.

Winiarnia Geierslay w Wintrich – miejsce do posiedzenia i degustowania. Dostępny jest tutaj bardzo fajny wybór win, a i menu restauracji jest idealnie dostosowane. Jest to miejsce z miłą atmosferą i z cudownym tarasem, z którego możesz podziwiać okoliczne widoki.

Winnica Greszta w Kröv – polski akcent w dolinie, ponieważ winnica prowadzona jest przez Polaka. Miłośnicy Rieslinga zdecydowanie mają tutaj używanie.

Dolina rzeki Mosel

Jowita
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co warto zobaczyć w Niemczech:

Drezno i jego magiczne okolice

Zachwycająca Szwajcaria Saksońska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *