Niemcy,  Podróże po Świecie

Drezno i okolice – co warto zobaczyć?

Drezno to zachwycające miejsce i stolica Szwajcarskiej Saksonii – regionu, który polecam na wakacyjne górskie wędrówki. Miejscowość znajduje się nad rzeką Łabą i aż się prosi o spacery w tej urzekającej lokalizacji. Dodatkowo warto pokusić się o rejsy rzecznym promem, co zagwarantuje niezłą frajdę oraz piękne widoki.

Zwinger
Zwinger

Drezno, jaka lokalizacja najlepsza na pobyt?

Jeśli chcesz mieć blisko i wszystko na wyciągnięcie ręki wybierz dzielnicę Altstadt. To tu znajdują się najważniejsze obiekty. Jednak polecam pobyt w dzielnicach przyległych do Starego Miasta. Są to z reguły tańsze noclegi, a odległość od najlepszych atrakcji jest rzut beretem. My wybrałyśmy pobyt w hotelu ACHAT od którego miałyśmy 20 minut na nogach do zabytkowej dzielnicy Drezna.

Hotele w Dreźnie

Drezno
Widok na Tarasy

Co polecam zobaczyć w Dreźnie i okolicach

Pałac Moritzburg – pałac na wodzie położony niedaleko Drezna. Wskazane jest, aby dotrzeć do pałacu wcześnie rano, ponieważ odwiedzany jest tłumnie przez turystów każdej narodowości. Piękna miejscówka z cudownymi ogrodami i odpowiednia na spacer wokół stawu. Strona pałacu jest także w języku polskim, warto przed przybyciem się z nią zapoznać, czy na pewno w danym dniu obiekt jest otwarty.

Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund – adres: Bautzner Str. 79. Piękna mleczarnia, która wyłożona jest w całości ceramicznymi kaflami. Robi niezwykłe wrażenie, koniecznie się tam wybierzcie!

Panometer Dresno – świetna miejscówka na mapie miasta, jeśli miałabym polecić jedno miejsce w Dreźnie to jest to właśnie Panometer. Jest to ogromna panorama, która przedstawia ogrom zniszczeń jakie zaszły po zbombardowaniu miasta w 1945. Oglądać ją można z wielu poziomów, ponieważ na środku stoi kilkopiętrowa platforma i daje na dzieło widok 360°.

Zwinger i galeria Obrazów Starych Mistrzów – piękna architektura i niezwykle klimatyczna miejscówka. Robi wrażenie, urzeka, aż chce się tam przebywać. Konieczny punkt do odwiedzin.

Tarasy Bruhla – tutaj można się wybrać, kiedy chcesz podziwiać rzekę i pływające po niej stateczki. Jednak aby uniknąć tłumu warto tarasy pooglądać z naprzeciwległego brzegu. Jest tam trasa spacerowa, skąd rozpościera się malowniczy, wręcz bajkowy widok na starą zabytkową dzielnicę.

Palais Grosser Gartens – pałac położony w parku Grosser Gartens. Miejscówkę najbardziej polecam w okresie wiosennym i letnim. Piękne ogrody i dobra słoneczna pogoda daje gwarancję dobrze spędzonego tam czasu. Ja planuję już piknik na wiosnę wraz z przyjaciółkami w parku obok pałacu.

Opera Sempera – jeśli chcesz zwiedzić operę, trzeba wcześniej wykupić bilet na zwiedzanie tego miejsca. Budynek kusi pięknymi wnętrzami i zachęca do odwiedzin.

Wieża kościoła Kreuzkirche Dresden – stąd rozciąga się panorama na miasto i przy dobrej pogodzie zapewnimy sobie fajne widoki.

Szwabebahn Dresden  – kolejka na punk widokowy z panoramą Drezna.

Pałac w Moritzburgu
Zwinger
Opera Sempera i Tarasy Bruhla

Informacje praktyczne

  • Szczególnie polecam stronkę na której można znaleźć darmowe parkingi. Jednakże zwróćcie uwagę, iż są tam także parkingi płatne, za które jednak nie zapłacicie miliona monet.
  • W sobotę i niedzielę darmowy i spory parking jest przy Wigardstrasse 17. Znajduje się on przy ogrodach różanych, które również warto odwiedzić. Stąd jest także rzut beretem do mostu Fryderyka, którym pieszo dostaniemy się do Starej Dzielnicy, w której znajduje się większość zabytków. Stąd też niecały kilometr do mleczarni Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund.
  • Panometer Dresno –  tutaj strona obiektu a tu kupisz bilety. Za wstęp zapłacisz 11,50 euro za osobę. Na terenie obiektu jest bezpłatny parking.
  • Wieża zegarowa kościoła Kreuzkirche Dresden czynna jest w godzinach: poniedziałek 10:00 – 18:00, wtorek – piatek 10:00 – 17:00, sobota 10:00 – 15:00, niedziela 12:00 – 17:00. Wstęp to koszt 4 euro.
  • Wstęp do wnętrz pałacu Moritzburg wynosi 8 euro. Jednak w okresie zimowym zamiast wnętrz dostępna jest wystawa „Trzy orzeszki dla Kopciuszka” dotycząca filmu o takim samym tytule z 1973 roku. Nas wystawa znudziła i niepotrzebnie straciłyśmy tylko na nią czas. Za to ogrody pałacu i okolice są przepiękne i choćby dlatego warto pałac odwiedzić.
kolejka Szwabebahn Dresden i Panometer
Pierwszy rząd – Tarasy, Opera i Zwinger. Drugi rząd -Moritzburg. Trzeci rząd – Panometer
Opera Sempera

 

Jowita

zobacz także:

Saksonia Szwajcarska – urocza kraina

Piękny punkt widokowy w Saksonii Szwajcarskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *