Niemcy,  Podróże po Świecie

Heilige Stiege – niezwykła trasa w Szwajcarii Saksońskiej

Dziś mam możliwość przedstawić Wam trasę Heilige Stiege w Szwajcarii Saksońskiej, kolejną w tym rejonie, która zupełnie mnie urzekła. Właśnie dla niej wróciłam w ten region i zdecydowanie spełniła moje oczekiwania. Miejsce absolutnie fenomenalne i w miarę puste, naprawdę można tu zostać sam na sam ze swoimi myślami.

Przedstawię Wam dokładny szlak jaki zaplanowałam do przejścia z moją rodziną oraz co można się po nim spodziewać. Szwajcaria Saksońska to jedno z moich ulubionych miejsc w Europie i jedno z nielicznych do których wracam. To naprawdę coś znaczy, zwłaszcza gdy tyle pięknych miejsc jest w około do odkrycia.

Heilige Stiege – zaplanuj trasę.

Trasa rozpoczyna nam się przy parkingu Schmilka. Wykupiliśmy w automacie parkingowym pobyt na cały dzień, za co zapłaciliśmy za dobę 8 EUR . Z parkingu jest tylko jedyna droga w górę wioski. Aż do samego szczytu trzymamy się żółtego szlaku. To prowadzi bezpośrednio do Heilige Stiege co oznacza Święte Schody. Oznaczenia są dobrze zrobione i trzeba się bardzo postarać, aby się do tego momentu zgubić. Przy wędrówce posiłkowaliśmy się pobraną mapą. Na końcu wpisu odsyłam do screena naszej zaplanowanej trasy.

Trasa:

Schmilka → szlak żółty aż do schodów i interesującej nas trasy Heilige Stiege → po jej przejściu i wejściu na szczyt, skręcamy całkowicie w lewo na szlak niebieski Zurückesteig → dalej Schrammsteinweg → zejście Breite Kluft → dalej kolejno zielonym szlakiem w prawo Elbleitenweg → odbicie na Kleine Bastei → Kahntilke → Elbetal → Schmilka

Heilige Stiege mają dobrze rozwinięte podejście, które można bardzo łatwo przejść poprzez niezliczone schody. W pewnym momencie dochodzi się na świetny widokowy taras.  Na samym skalnym szczycie zbiegają się trzy trasy, a niebieski szlak prostopadle przecina naszą ścieżkę.

Wskazówki i widoki po drodze

Nasza trasa powrotna podąża za drogowskazem w lewo w kierunku Schrammsteine. Ścieżka nazywana jest tylną wspinaczką i jest piękną ścieżką bez tłumów turystów. Jej trasa idzie trochę w górę, a potem znowu powoli opada. W pewnym jej momencie, ale na krótkim odcinku, na skalnych ścianach mamy do pomocy łańcuchy. Cały czas kierujemy się tą trasą, aż do momentu, gdzie zielony szlak skręci w lewo w szeroką przepaść. Tym stromym zejściem schodzimy do dobrze rozwiniętego szlaku turystycznego zwanego Elbleitenweg.

Od tej chwili do Schmilka podążamy za zieloną linią – trasą zwaną Elbleitenweg. Dodatkowo przy końcówce trasy polecam odbić aby zobaczyć piękny punkt widokowy Kleine Bastei. Mały bastion jest stosunkowo łatwy do odnalezienia. 400 metrów za Elbleitenweg oznakowana ścieżka rozgałęzia się w lewo i w prawo. Trasa do Schmilki prowadzi w lewo. Jednak jeśli chcesz dotrzeć do Kleine Bastei to na tym skrzyżowaniu idziesz 200 metrów w prawo i masz fantastyczny widok na dolinę Łaby. Po pierwsze widać tu taj cudną dolinę rzeki Łaby oraz okoliczne wzniesienia, po drugie to świetne miejsce na przystanek i odpoczynek.

Widok z punktu widokowego Kleine Bastei

Aby wrócić do Schmilki kierujemy się do oznaczonej ścieżki, która prowadzi w dół do doliny. W międzyczasie trafiliśmy do dziwnego miejsca, ponieważ podczas zejścia szlak wydaje się prowadzić w złym kierunku. Jednak tak właśnie ma być, ponieważ końcowa trasa prowadzi w prawo. Nawet jeśli wiesz, że Schmilka jest po lewej stronie, musisz pójść w prawo aby zejść po schodach do wsi, a stamtąd trafisz prosto na parking.  Powiększ mapę

Heilige Stiege  – trasa, którą warto zobaczyć

Na zakończenie dodam iż naprawdę zachęcam do zobaczenia i zrobienia tej trasy. Miejscówka jest warta odwiedzin. Szwajcaria Saksońska kusi ilością szlaków, ciekawymi miejscami i przepięknymi widokami. Trasy są urozmaicone poprzez liczne drabiny oraz metalowe schody, którymi wspinasz się na zachwycające skalne tarasy. Dodam także, iż przy tej wędrówce korzystałam z pobranej mapy offline tego regionu i aplikacji mapy.cz

Koniecznie zobacz także inne wpisy dotyczące miejsc tego regionu :

 

Jowita

Jeśli pomógł Ci mój wpis i chcesz wesprzeć mój blog, możesz zrobić to pod poniższym linkiem.

Będę bardzo wdzięczna 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *