Codzienny tryb,  dolnośląskie,  Podróże po Polsce

Pomysł na weekend w Polsce – gdzie wyjechać?

W dzisiejszym wpisie przedstawiam kilka moich propozycji i pomysłów na weekend w Polsce, dokąd warto zaplanować wyjazd. Odpoczynek od pracy w interesującym otoczeniu to coś co lubię najbardziej. Mamy wokół siebie naprawdę wiele ciekawych i inspirujących miejsc, wystarczy się tylko trochę rozejrzeć. W tym wpisie proponuję kilka miejscówek, które uważam za warte uwagi.

Perła Zachodu

Pomysł na weekend – Międzygórze i górskie trekkingi

Myślę, że Międzygórze zachwyci każdego. Tereny są tutaj urzekające, po pierwsze mamy do czynienia z cudowną naturą, po drugie atrakcji w regionie znajdziemy tutaj całkiem sporo. To idealna baza na pochodzenie po górach, jest też świetną bazą noclegową, gdyż okolica jest niezwykle urzekająca. Numer jeden tej miejscowości to niezwykły Wodospad Wilczki, kolejny plus to fakt, że jest świetnym punktem na początek górskiej wędrówki na Śnieżnik.

Międzygórze – świetne miejsce na wypad w góry

Widok ze Śnieżnika

Bolesławiec i okoliczne zamki dolnośląskie

Dolny Śląsk skrywa wiele ciekawych propozycji, a jedna z nich do której wyrywa się moje serce to Bolesławiec. Atrakcyjne tereny, ciekawa architektura miasta i oszałamiająca dolina Bobru. Dodatkowo do tego dochodzą niezwykłe zamki i pałace, które znajdują się w niewielkiej odległości od miasta. W szczególności polecam zamki Kliczków, Grodziec i Czocha. W mieście warto zobaczyć jeden z największych kamiennych kolejowych mostów w Europie, który jest także najdłuższym wiaduktem kolejowym w Polsce.

Bolesławiec i okolice. Co polecamy zobaczyć.

Bolesławiec

Kompleks Riese, Zagórze Śląskie oraz Zamki Grodno i Książ

Trochę ekspedycji i szczypta historii. Nieopodal miasta Wałbrzych znajdują się okolice, które warto odwiedzić. Pierwsze z nich to wybudowane podczas II wojny światowej podziemne tunele Riese. Z historią opuszczonych sztolni spotkasz się zarówno na stronie Włodarza, Sztolni Walimskich, jak i na stronie Podziemnego Miasta Osówka, które razem tworzą Twierdzę Riese. Włodarz jest obowiązkowym punktem tej wycieczki. To kilometry podziemnych sztolni, wyrobisk i hal. Fascynującym punktem wyprawy jest przepływ łódką i pokonanie chodnika za pomocą kładek oraz pomostów. A po emocjonujących ekspedycjach warto zrelaksować się nad wodą w Zagórzu Śląskim (okolice tamy) lub odwiedzić urokliwy zamek Grodno. Świetną formą relaksu będą także wędrówki po Książańskim Parku Krajobrazowym, zwiedzenie zamku Książ i spacer na ruiny zamku Stary Książ.

Weekendowy plan zwiedzania:

  • sobota: Włodarz, Sztolnie Walimskie bądź Osówka, odwiedziny zamku Grodno, Zagórze Śląskie – zapora wodna
  • niedziela: wędrówki po Książańskim Parku Krajobrazowym, punkty widokowe, zamek Stary Książ, zamek Książ – polecam, by odwiedzić podziemia, ogrody i wnętrza zamku.
Zagórze Śląskie

Dolny Śląsk – Jagniątków: górskie wędrówki, Śnieżne Kotły oraz Perła Zachodu

Lokalizacja ma wiele do zaoferowania, w szczególności poza sezonem, bo mimo wszystko polecane miejsca należą do bardzo popularnych. Warto zaplanować sobie wycieczkę na kilka dni w te rejony. Malowniczość Karkonoszy i ich charakter jest tym, co przyciąga wielu turystów, w tym i mnie. Kocham górskie wędrówki i widoki jakie mi serwują, a także uwielbiam eksplorować nowe nie znane mi okolice. Wyprawę na Śnieżne Kotły polecam rozpocząć w Jagniątkowie.

W okolicy warto odwiedzić zamek Chojnik i trochę dalej oddalone schronisko PTTK Perłę Zachodu. Zamek znajduje się na górze o takiej samej nazwie na wysokości 627 m n.p.m. Natomiast schronisko Perła Zachodu położone jest na Pogórzu Izerskim, na terenie wsi Siedlęcin nad Jeziorem Modrym. Oba miejsca warte są odwiedzin i uwagi.

Weekendowy plan działania:

  • sobota: wyprawa na Śnieżne Kotły: niebieską trasą z Jagniątkowa -> czerwoną do Ośrodka Nadawczego Śnieżne Kotły -> żółtą do schroniska „Pod Łabskim Szczytem” -> czarną i niebieską z powrotem do Jagniątkowa
  • niedziela: wyprawa na zamek Chojnik oraz  wypad do Siedlęcina – czas na Perłę Zachodu. Wycieczkę zakończyć można odwiedzając zabytkową zaporę w Pilchowicach
Widok na Śnieżne Kotły

Pomysł na weekend – Winnice w Polsce

Regionem, do którego będę dziś tutaj zachęcać będzie lubuskie, gdyż jest to rejon obfitujący w Polsce w winnice. Ale i dolnośląskie bardzo goni ten region w szczególności okolice trzebnickich wzgórz. Zielone tereny, degustacja, winiarski klimat: czego chcieć więcej? Jednym z pomysłów jest spędzenie weekendu w agroturystyce, w której można degustować wina wraz z pysznym jedzeniem. Cisza, spokój, winorośle i odpoczynek na świeżym powietrzu.

Jakie winnice polecam odwiedzić? Mi w szczególności do gustu przypadły Winnica Ingrid Winnica Miłosz oraz Winnica Kinga

Winnica Ingrid

Jowita
Postaw mi kawę na buycoffee.to

zobacz także:

Winnice w lubuskim

Śnieżne Kotły – weekendowy wypad w góry

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *