dolnośląskie,  Podróże po Polsce

Góry Sokole – spacer po Sudetach Zachodnich

Góry Sokole to niewielki masyw górski znajdujący się na północno-zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W skład masywu wchodzą Krzyżna Góra, Sokolik, Browarówka, Rudzik, Łysa, Buczka oraz kilka innych bezimiennych górek. Najwyższa z nich, czyli Krzyżna Góra liczy sobie 654 m n.p.m. Uważam, że jest to bardzo dobre miejsce dla kogoś kto kocha góry, ale aktualnie nie może sobie pozwolić na zdobywanie większych wysokości. Dodatkowym atutem tych gór jest piękna panorama na Karkonosze.

Góry Sokole – baza noclegowa

Wybierając się w okolice Rudawskiego Parku Krajobrazowego postanowiliśmy zatrzymać się w miejscowości Karpniki, która położona jest u podnóża Krzyżnej Góry. Nasze serce skradła Agroturystyka Leśne Wzgórza. Polecamy! To bardzo ciche i spokojne miejsce, idealne na weekendowe złapanie oddechu od zabieganej codzienności. A i wieczór przy tutejszym kominku to czysta przyjemność. Dodatkowo jest to rewelacyjna baza wypadowa nie tylko w Góry Sokole czy Rudawy Janowickie, ale również w same Karkonosze.

Szlak na Krzyżną Górę i Sokolik

Powyższy szlak należy do stosunkowo łatwych i krótkich. Startując ze Schroniska Szwajcarka udajemy się w kierunku Husyckich Skał, a do punktu docelowego prowadzą wszystkie trzy szlaki wychodzące ze schroniska.

Następnie: albo bezpośrednio podążamy w kierunku Sokolika czerwonym szlakiem, a w drodze powrotnej wchodzimy na Krzyżną Górę, albo kierujemy się tam od razu odbijając na czarny szlak na Husyckich Skałach.

Cały szlak to 3,6 km i zgodnie z podanymi orientacyjnymi czasami przejść powinno nam to zająć 1h i 17 min. Brzmi idealnie, ponieważ możemy to potraktować jako najzwyklejszy spacer a przy okazji poczuć klimat gór i podziwiać cudowne widoki.

 

Ewelina

zobacz także:

Urlop w Polsce na południu kraju

https://www.instagram.com/p/B8DiO92gonF/?utm_source=ig_web_copy_link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *