Zamek Bolczów – Rudawski Park Krajobrazowy
Rudawski Park Krajobrazowy położony jest w południowej części województwa dolnośląskiego na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych. Jego nazwa wywodzi się z głównego pasma górskiego, jakim są Rudawy Janowickie. Pasmo to rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej do Doliny Bobru. Główny grzbiet Rudaw Janowickich ma długość około 18 km a jego najwyższym punktem jest Skalnik o wysokości 945 m n.p.m. Na terenie parku zostało wytyczonych wiele tras turystycznych: pieszych, rowerowych i konnych, dlatego każdy turysta z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Ponadto znajdziemy tu wiele innych atrakcji, a jedną z nich jest Zamek Bolczów.
Do największych atrakcji Rudawskiego Parku Krajobrazowego można zaliczyć:
- Zamki, pałace i dwory (główna postać naszego wpisu Zamek Bolczów, a także Zamek Karpniki, Zamek Sokolec, Pałac w Bobrowie)
- Punkty i wieże widokowe: Krzyżna Góra, Wielka Kopa, Sokolik, Mała Ostra
- Niezwykłe formacje skalne (m. in. Starościńskie Skały, Skalny Most, Sokolik, Konie Apokalipsy)
- Miejsca historyczne i kulturowe jak Krzyże Pokutne i zabytkowe kościoły
- Stawy, jeziorka, pomniki przyrody, dawne kopalnie. Przykładowo mogę podać: Kolorowe Jeziorka, Sztolnia na górze Bielec, Mokradła Trzcińskie.
Zamek Bolczów – historia
Według historyków zamek mógł zostać zbudowany już w XII wieku, jednak pierwsze wzmianki historyczne o tej budowli notuje się na XIV wiek. Wzniesiono go na skale, gdyż miał stanowić gród broniący zarówno szlaków handlowych jak i pobliskich kopalni. Nazwa budowli wywodzi się od jego prawdopodobnego właściciela Clericusa Bolze. W roku 1433 zamek został zniszczony podczas walk z husytami, a następnie na nowo odbudowany. Jego ostateczny koniec nastał w roku 1645, kiedy to ponownie doszło do jego zniszczenia, został zdobyty i spalony przez Szwedów. Od tego czasu niestety nie doczekał się remontu i powoli niszczał.
Dzisiaj zamek stanowi ruinę, ale dodam, że atrakcyjną, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Zachował się tu klimat średniowiecznego zamczyska, a jego dodatkowym bonusem jest wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską.
Zamek Bolczów – szlaki turystyczne
Do Zamku Bolczów dotrzemy na kilka sposobów. Najprostszą trasą jest dojście od strony Janowic Wielkich, do których dojedziemy autem. Wystarczy zaparkować w centrum miejscowości i zielonym szlakiem dotrzeć na miejsce. Droga do zamku zajmie nam około 50 minut, ale już trasa powrotna to tylko pół godziny. Jeśli kogoś kusi dłuższy spacer, to na powrót można wybrać żółty szlak, którego przejście zajmie niecałą godzinę.
Drugą opcją dotarcia do zamku jest start z Przełęczy Karpnickiej. Tu bez problemu zostawimy auto na parkingu (w sezonie jest on płatny ok. 8 zł za dzień). Idąc cały czas zielonym szlakiem, po około 1,5 h dotrzemy na miejsce pokonując dystans 4,3 km. Proponujemy wrócić tą samą drogą z uwagi na pozostawione na parkingu auto.
Naszą trzecią propozycją jest szlak rozpoczynający się w Strużnicy. Ruszając stąd czarnym szlakiem, mamy wybór od której strony dotrzemy do zamku. Możemy bowiem pozostać na czarnym szlaku i dotrzeć do zamku przez Starościńskie Skały, Dolinę Janówki i Głaziska Janowickie, a wrócić przez Krowiarkę i Strużnickie Skały. Możemy też trasy te odwrócić. Całość zajmie nam około 4 godzin a dystans do pokonania to niecałe 10 km.
Zwiedzanie zamku
Zamek Bolczów dostępny jest dla turystów przez całą dobę. Nie ma stałego dozoru, a wstęp do niego jest bezpłatny. W jego ruinach przygotowano miejsce piknikowe z możliwością rozpalenia ogniska. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie zostawiać tam żadnych śmieci. Jeśli ma się siłę przynieść tam pełen plecak, nie powinno być problemem, aby zabrać ze sobą puste opakowania po spożytych przekąskach bądź wypitych napojach. Warto zapamiętać, że porządny turysta nie śmieci!
Ewelina
zobacz także: