Śnieżne Kotły – weekendowy wypad w góry i okoliczne atrakcje
Jeśli zapytacie mnie o miejsce, które poleciłabym w Karkonoszach, bez zwątpienia wybiorę Śnieżne Kotły. Jest to dla mnie miejscówka niezwykła i taka do której chce się wracać. Góry są dla mnie miejscem wyjątkowym, ale to do Karkonoszy czuję wielki sentyment, ponieważ to tu się praktycznie wychowałam. To tu jako nastolatka zdobywałam większość swoich oznak turystycznych. Na pobyt proponuję wybrać np. Jagniątków, bądź miejsce, które nie jest oblegane turystycznie tak jak jest Karpacz czy Szklarska. Więcej radości przysporzy wędrówka i pobyt, kiedy nie musimy obijać się w tłumie.
Czym są Śnieżne Kotły? To dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Górna ich krawędź leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. Charakterystycznym punktem tego krajobrazu jest telewizyjna stacja przekaźnikowa, którą widać już z daleka. Stanowi ona doskonały punkt orientacyjny i wpasowuje się w niezwykły krajobraz. Na krawędzi Wielkiego Kotła jest kilka punktów widokowych, skąd warto podziwiać zachwycające widoki.
Śnieżne Kotły – trasa z Jagniątkowa, mapy i polecenia
Do wyboru szlaków jest tu kilka. Trasę jaką wybraliśmy, aby wspiąć się na Śnieżne Kotły i dotrzeć do stacji telewizyjnej, to niebieska trasa z Jagniątkowa. Rozpoczyna się ona na parkingu naprzeciw domu Haupmana. Tam też można zakupić bilet na parking, jeśli podjeżdżacie do tego punktu samochodem. Kilka metrów i wchodzimy na szlak, który jest malowniczy, ciekawy i różnorodny.
Szczegółowy przebieg trasy: niebieska trasa z Jagniątkowa w kierunku Czarnej Przełęczy-> Czarna Przełęcz i dalej czerwona trasa do Ośrodka Nadawczego Śnieżne Kotły -> żółta do schroniska „Pod Łabskim Szczytem” -> czerwona, czarna i niebieska z powrotem do Jagniątkowa. Poniżej zdjęcie trasy a po więcej wskazówek kliknij podlinkowaną tutaj mapę
Po informacje i aktualizacje zapraszam na stronę Karkonoskiego Parku Narodowego także warto kupić bilet do Parku przez internet już zawczasu KUP BILET
Zamek Chojnik, Perła Zachodu i zapora wodna w Pilchowicach
Planując weekend w Jagniątkowie warto zaplanować wyprawę na zamek Chojnik. Zamek znajduje się na górze o takiej samej nazwie na wysokości 627 m n.p.m. Także warto wybrać się trochę dalej za Jelenią Górę i odwiedzić schronisko PTTK Perłę Zachodu. Schronisko znajduje się na Pogórzu Izerskim, na terenie wsi Siedlęcin nad Jeziorem Modrym. Oba miejsca warte są odwiedzin i uwagi.
A jeśli odwiedzimy Perłę Zachodu to niedaleko niej, bo tylko 11 km dalej znajduje się zachwycająca zapora w Pilchowicach. Jest ona jedną z moich ulubionych i uważam ją za jedną z piękniejszych w Polsce. Posiada niezwykłą kaskadę, którą to odbywają się zrzuty wody. Miejsce godne polecenia.
Jak zaplanować weekend i gdzie nocować
W szczególności polecam miejscowość Jagniątków, po pierwsze nie jest tak oblegana turystycznie jak inne, po drugie jej okolice są bardzo atrakcyjne ze względu na bliskość różnych atrakcji. Na nocleg wybraliśmy pensjonat o uroczej nazwie Stara Willa. Największym plusem tego miejsca jest ogromna życzliwość właścicieli, którzy są bardzo pomocni a również dzięki nim miło spędziliśmy tam czas. Ich miejsce urządzone jest w gustownym stylu starej przedwojennej willi, dzięki nim ta miejscówka odzyskała swój stary charakter i duszę.
23.01.2021
Dodatkowo zobacz także inne nasze propozycje: