Hiszpańskie przysmaki – nasze gorące gotowanie
Co powiecie na kolejne wspólne gotowanie? Dziś chcę przedstawić Wam moje ulubione hiszpańskie przysmaki i naszą kulinarną podróż na południe Europy. Jest parę potraw jakie uwielbiam w Hiszpanii i wracając z podróży do Polski na jakiś czas staram się, by zagościły w naszej kuchni. Niektóre z dań idealnie odtwarzam, a niektóre troszkę zmieniam pod swoje ulubione smaki 😉
Hiszpańskie Przysmaki – Tapas
Tapas to przekąski, które w Hiszpanii mnie autentycznie zachwyciły. Przepisy na tapas różnią w różnych regionach, ale to co je łączy to różnorodność, niewielkie rozmiary i łatwość wykonania. Nie dziwię się Hiszpanom spędzających wieczory przy swoich ulubionych frykasach. Moimi ulubionymi tapas zostały maleńkie kanapeczki i nimi często częstuję moich gości.
Składniki: małe podłużne bułeczki, ale mogą być przekrojone tosty z tostera, dojrzewające hiszpańskie wędliny (preferuję cienko pokrojoną szynkę), papryka, oliwki, ser w płatkach, ser pleśniowy. Możesz dodać różne dodatki jak rukolę, kiełki słonecznika, co Ci przyjdzie do głowy. Swoje tapas wykonałam według swojego uznania, a smarowałam je własnoręcznie wykonaną pastą.
Pasta z natki pietruszki do smarowania: miksuję drobno posiekaną natkę pietruszki (cały pęk) z oliwą z oliwek i dwoma łyżkami majonezu. Pastę wykorzystuje jako bazę do smarowania kanapek.
Hiszpańska Paella z kurczakiem i krewetkami
Składniki: 1 szklanka ryżu, 1 pierś z kurczaka, 200 g krewetek, 1 cebula, 1 czerwona papryka, 1 mała puszka groszku, 2 pomidory, natka pietruszki, 4 ząbki czosnku, 1 łyżeczka papryki w proszku, 5 łyżek oliwy, szklanka bulionu warzywnego, opcjonalnie pół szklanki białego wina, sok z cytryny, dodatkowo przyprawy takie jak: sól, pieprz, kurkuma, szafran
Cebulę i paprykę siekam w drobną kostkę, czosnek kroję w drobne plasterki. Ze sparzonych i obranych pomidorów usuwam nasiona i dzielę na małe kawałki. Na drobno kroję także kurczaka, którego wcześniej przyprawiam i podsmażam na oliwie. Do kurczaka dodaję wszystkie warzywa (najpierw cebulę i czosnek, potem paprykę, pomidor i groszek). Doprawiam solą, pieprzem i papryką w proszku. Na tym etapie szykowania potrawy trzeba często składniki mieszać przez około 5 minut. Dolewam bulion i dodaję ryż. Opcjonalnie można dodać białe wino, jednak ja używam tego rzadko, kiedy nasza córka akurat je coś innego. Kiedy ryż jest już gotowy, paelle posypuję natką pietruszki, delikatnie wyciskam sok z cytryny i dodaję krewetki. Te ostatnie oddzielnie podduszam, a na koniec przyrumieniam na maśle i już gotowe dodaję do paelli.
Gazpacho
Jest to zupa podawana na zimno. Robimy ją ze świeżo zmiksowanych warzyw: pomidorów, czerwonej papryki, cebuli i ogórka. Świetnym dodatkiem do niej jest świeży, przypieczony, chrupiący chleb. Oprócz tego najlepiej by był ciepły lub gorący.
Składniki: 5-6 średnich pomidorów, 1 niewielka cebula, 1 papryka, 1 zielony ogórek, 2 kromki chleba bez skórki, czosnek (3 ząbki), oliwa z oliwek, sól, pieprz
Pomidory muszą być sparzone, bez skórki i pokrojone na malutkie części. Ważne by usunąć z nich gniazda nasienne. Na drobną kostkę kroimy również obranego ze skórki ogórka, paprykę i cebulę. Wszystko to blendujemy, dokładamy do blendera rozdrobniony chleb razem z oliwą z oliwek, wyciskanym czosnkiem i przyprawami do smaku. Następnie miksujemy, aż zupa będzie miała gładką konsystencję. Na 2-3 godziny schładzamy w lodówce.
Przy szykowaniu dla Was tego wpisu, zdecydowanie przypomniałam sobie smak południa, który jest tak inny od naszej polskiej kuchni. Zatęskniłam na klimatami cudownej Andaluzji, gdzie chciałabym pomieszkać trochę dłużej niż kilka tygodni. Jeśli oprócz cząstki kuchni jaką tu przedstawiam, chcecie zobaczyć piękno tego regionu, zapraszam na podlinkowane poniżej wpisy:
Niezwykła Ścieżka Króla – Caminito del Rey
Zabytkowa Antequera i jej magiczne okolice
Jowita
zobacz także: