Codzienny tryb,  Podróże po Świecie

Inspiracje podróżnicze na 2020 rok

Inspiracje podróżnicze to dla mnie kopniak do działania, kiedy pomysły na wyprawy kiełkują w mojej głowie. Podróże są nieodłączną częścią moje życia, ponieważ kocham odkrywać nowe miejsca, jedzenie, kulturę. Lubię też poznawać ludzi, poznawać ich historie, móc zobaczyć unikalną faunę i florę. Poznawać świat wszystkimi zmysłami. Staram się być coraz lepsza w wyszukiwaniu ciekawych miejsc, pięknych okoliczności przyrody bądź lokalizacji z interesującymi historiami. Wynikiem końcowym takiego działania chcę w tym wpisie dziś się z Wami podzielić.

Inspiracje podróżnicze

Co inspiruje mnie do ułożenia planów podróży? Co odkryję w 2020 roku? Tego jeszcze nie wiem. Jedynie zdaję sobie sprawę, gdzie chciałabym się znaleźć i co zobaczyć. Poniżej przedstawię Wam kilka propozycji, które według mnie warto w nadchodzącym roku uwzględnić w swoim planie podróży. Miejsca, które i ja chciałabym podziwiać i kto wie, może zachęcę kogoś z Was do odwiedzin w danej lokalizacji?

Natura Inspiracje

 • Jánošíkove Diery Słowacja – jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków turystycznych w Małej Fatrze. Bez wątpienia miejsce zachwycające, pełne drabin i wspinaczki, a także zawierające kładki położone ponad płynącym potokiem.
 • Kaindy – zatopiony las w Kazachstanie. Uważam go za miejsce zdecydowanie wyjątkowe i konieczne do zobaczenia póki jeszcze istnieje.
 • Diamond Beach Nusa Penida – cóż mogę dodać, już na zdjęciach widać, że to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie.
 • Kanion Wadi Mujib Jordania – przejście kanionu rwącym strumieniem Wadi Mujib to nie lada przygoda i warto choćby w tym celu udać się do Jordanii.
 • Plaża Playa de Las Catedrales Hiszpania – co tu dużo dodawać, plaża ta jest niezwykła poprzez łuki skalne pod którymi przy odpływie można przechodzić. Miejsce jest absolutnie oszałamiające.
 • Etretat Francja – miasteczko zamknięte między klifami. Te niezwykłe formacje skalne zapewniły mu miano perełki Alabastrowego Wybrzeża.
 • Wodospad przy Konigsee, Niemcy – niezwykły wodospad z naturalnymi basenami. Nie zachęcam jednak wcale do kąpieli w nich, bo to różnie może się zakończyć i wybierając się tam radzę kierować się rozumem niż przygodą 🙂
 • Pravcicka brana Czechy – u naszych sąsiadów na wyciągnięcie ręki jest piękna kraina Czeska Szwajcaria, którą zdecydowanie warto i trzeba odwiedzić.
 • Kuang Si Falls, Laos – wodospady opisywane jako piękno w czystej postaci. Warto nacieszyć się tym niezwykłym cudem natury.
Inspiracje podróżnicze
Zdjęcia z zasobów internetu. Kolejno miejsca od lewej wg listy

Inspiracje podróżnicze: Architektura i ciekawe miejsca

 • Katedra Notre Dame w Reims, Francja – największa Notre Dame we Francji, to w tym miejscu koronowano francuskich królów. W rezultacie odbyło się tutaj 25 koronacji. Dodatkowo zwą ją Katedrą Aniołów, gdyż jest przepięknie udekorowana rzeźbami.
 • Zamek i wyspa Mont Saint-Michel, Francja – skalista wyspa pływowa w zatoce Mont-Saint-Michel w południowo-zachodniej Normandii. Z lądem łączy ją grobla o długości 1,8 km, a na wyspie króluje sanktuarium Michała Archanioła.
 • San Gimignano, Włochy – miasto w Toskanii zwane Miastem Wież. Wybierając się tu warto spróbować lokalnego wina, bowiem w okolicach miasta produkuje się znakomite białe wytrawne wino Vernaccia.
 • Burg Eltz, Niemcy – niezwykle klimatyczny zamek, jednak jest trochę oblegany. Wskazane są odwiedziny z samego ranka, aby uniknąć zwiedzania w gromadzie.
 • Opera Garnier, Paryż, Francja – wystarczy spojrzeć na zachwycające zdjęcia wnętrza Opery. Uważam, że to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w Paryżu.
 • Polignano a Mare, Włochy – miasteczko w Apulii, które kusi przede wszystkim zachwycającą plażą Cala San Giovanni, wciśniętą w ściany wąwozu uchodzącego do morza. Także turystów przyciąga grota w klifie, którą przystosowano na oryginalną hotelową restaurację.
 • San Juan de Gaztelugatxe Hiszpania – skalista wyspa w Zatoce Biskajskiej, znana przede wszystkim z kamiennego mostu łączącego ją z lądem. Na jej szczycie widnieje kaplica zbudowana prawdopodobnie przez templariuszy w IX lub X w, do której prowadzi 230 schodów.
 • Klasztor Cminda Sameba, Gruzja – co roku tysiące turystów, wspinają się na wzgórze aby zobaczyć ten niezwykły klasztor. Tłumy przyciąga okoliczna sceneria, ponieważ miejsce to wygląda jak z bajki.
 • Gaierlay, Niemcy – najpiękniejszy most linowy w Niemczech, zawieszony 100 metrów nad ziemią. Przejście go to nie lada gratka.
inspiracje podróżnicze
Zdjęcia z zasobów internetu. Kolejno miejsca od lewej wg listy

Teraz tylko planować!

Mam nadzieję, że moje propozycje spotkają się z Waszą uwagą i niejedno z Was je wykorzysta do zaplanowania podróży. Ja w taki sposób trafiłam na przepiękną Andaluzję, kiedy miejscem inspirującym było dla mnie Caminito del Rey.

W 2020 roku jest plan, aby zobaczyć kilka z proponowanych miejsc. Chciałabym wszystkie, ale zdaję sobie sprawę, że czasu i urlopu na zobaczenie tego wszystkiego zdecydowanie może mi nie starczyć.

Powodzenia w planowaniu podróży i dobrej zabawy! 🙂

Jowita

Zobacz także:

Inspiracje podróżnicze – co mnie motywuje

10 miast na weekendowy wypad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *