Park Narodowy Calanques
Francja,  Podróże po Świecie

Park Narodowy Calanques i jego piękne zatoki

Kiedy wyklarował mi się wyjazd do Marsylii, od razu wiedziałam, że z tej okazji musimy zobaczyć Park Narodowy Calanques. Polecam to miejsce do wędrówek, podczas których warto zaliczyć kąpiel w zatokach. Trzy najbardziej popularne miejsca, do których łatwo dojechać komunikacją miejską z Marsylii to Calanque de Sormiou, Calanque de Morgiou i Calanque de Sugiton.

Park Narodowy Calanques jest całkiem spory, jego powierzchnia wynosi 52 tys. hektarów. Spotkamy tu wiele gatunków fauny i flory, a aż około 140 z nich należy do gatunków chronionych. Charakterystyczną jego cechą są wąskie zatoki otoczone wapiennymi klifami, natomiast najwyższe z nich są popularne wśród amatorów wspinaczki. I nam się udało zaobserwować wspinaczy, wytrwale podążających się na szczyt.

Długo zastanawiałyśmy się na który trekking się zdecydować. Wybór padł na Calanques de Sugiton, ponieważ to właśnie do tej zatoki najbardziej przekonywali nas miejscowi. Jest to także zatoka najbardziej dzika z tych trzech wymienionych. I nie ma tu nic więcej oprócz czystej natury.

Widok z trasy do Calanque de Sugiton

Park Narodowy Calanques – jak dojechać

Autobusy do obrzeży Parku odjeżdżają przy Rond-Point du Prado. Każdy z nich odjeżdża z osobnego przystanku, ale znajdują się one w bliskiej odległości od siebie. Do Rond-Point du Prado dotarłyśmy linią metra M2 i wysiadłyśmy na stacji o takiej samej nazwie. Wystarczy wyjść z metra, przejść przez ulicę a od razu natrafimy na przystanki.

Park Narodowy Calanques

Calanque de Sugiton

To właśnie miejsce zostało nam polecone przez Francuzów. Droga do zatoki do łatwych nie należy, jednakże zdecydowanie warto podjąć trud, ponieważ widok i miejsce wynagrodzi nam wszystko. Również wybierając to miejsce na trasie znajdziemy Belvédère de Sugiton, który jest punktem widokowym na park oraz Lazurowe Wybrzeże. Z punktu widokowego trzeba z powrotem cofnąć się na trasę do zatoki, która prowadzi dość stromo w dół skałkami.

Punkt widokowy Belvédère de Sugiton

Jak dojechać? Kierujemy się autobusem nr 21J lub B1 w kierunku „Campus de Luminy” i zaraz przed wjazdem na sam uniwersytet wysiadamy na przystanku „Luminy Pn des Calanques” zlokalizowanym na wprost drogi prowadzącej do parku.

Calanque de Sugiton

Calanque de Morgiou

Zatokę tę zobaczyłyśmy jedynie z góry z punktu widokowego Belvédère de Sugiton. Żeby do niej dotrzeć, na przystanku w Marsylii trzeba wsiąść do autobusu nr 22. Wysiadamy na końcowym przystanku „Les Baumettes”. Można do tego miejsca dojechać samochodem, gdyż jest tu przygotowany parking. Dalej czeka nas wycieczka piesza niecałe 4 km.

Park Narodowy Calanques
Calanque de Morgiou

Trzecia zatoka – Calanque de Sormiou

Zatoka której niestety nie zobaczyłyśmy. Żeby dotrzeć w to miejsce trzeba wsiąść w autobus 23 i wysiąść na przystanku „La Cayolle”.  Zdjęcia w internecie pokazują, że miejsce jest również interesujące co pozostałe polecane miejsca.

Zatok na terenie Parku Calanques jest wiele. Dostać się do nich można albo pieszo albo drogą morską. Cudowną zatoką jest Calanque d’en Vau, jest to jednak zatoka położona od strony Cassis. Chciałabym dotrzeć tu następnym razem.

Calanque de Sugiton

Informacje o Parku

  • oficjalną stronę Parku znajdziesz TUTAJ
  •  Park Narodowy Calanques powstał 18 kwietnia 2012
  • Na lądzie park zajmuje 8500 hektarów i jego teren obejmuje 3 gminy Marsylię, Cassis i La Ciotat
  • Morska powierzchnia to aż 43 500 hektarów
  • Rocznie tę lokalizację odwiedza aż 2 miliony osób zarówno na lądzie jak i na morzu
  • Chronionych jest tutaj 140 gatunków zwierząt i roślin lądowych oraz 60 gatunków morskich

https://www.instagram.com/p/BkU5X3OlFMO/

Jowita
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz:

Przedłużony weekend w Marsylii

Tydzień w Andaluzji – praktyczne wskazówki

Antequera i jej okolice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *