Włochy
Podróże po Świecie,  Włochy

Włoskie wakacje – południe i Scalea

Kiedy stanęłam przed pytaniem jaką lokalizację wybrać na włoskie wakacje, do głowy przyszło mi wiele pomysłów, ponieważ ten kraj ma wiele wakacyjnych perspektyw. Jednak dziś chcę zachęcić do zwiedzania Scalei i jej uroczych okolic. Miasteczko o którym mowa położone jest na południu Włoch w regionie Kalabria. Zamieszkuje je około 25 tysięcy osób, jednak w sezonie, w szczególności w sierpniu zjeżdżają się tam tłumy ludzi, zwłaszcza, że część z nich posiada tam letniska. Domy letnie są wręcz przyklejone do gór otaczających miasto, oraz zlokalizowane są poza starą częścią Scalei. Lepszym wyborem na wyjazd w te rejony w wakacje będzie wybranie czerwca bądź lipca, zdecydowanie pomiń sierpień jeśli nie lubisz sporego zatłoczenia. Jednak miejscówka jest tak piękna, że zdecydowanie warto ją odwiedzić nawet w szczycie sezonu.

Włoskie wakacje – Skalea

Stara część Skalei jest zabytkowa. W historycznym centrum miasta zachowały się ruiny zamku pochodzącego z czasów normańskich,  średniowieczne kościoły (jednym z nich jest Chiesa di San Nicola in Plateis z VIII wieku) oraz wiele zabytkowych miejsc i budynków. Dodatkowo na wybrzeżu miasteczka króluje wieża obronna  znana jako Torre Talao. Tak naprawdę na zobaczenie miasteczka starczy jeden dzień, podczas którego musisz zobaczyć:

 • Ruiny Castello Normanno
 • Kościół Chiesa di San Nicola in Plateis
 • Zagubić się w Starym mieście, pochodzić po zabytkowych ulicach, kamiennych schodach, dać się uwieść starożytnym budowlom
 • Odwiedzić piękny plac Piazza Vecchia
 • Wieżę Torre Talao

mapa ze strony www.scalea.com

Zwiedzamy okolicę!

Jeśli nie przyjechałeś na południe Włoch własnym transportem, dobrym pomysłem na podróżowanie w tym regionie jest wynajęcie samochodu. Wybrzeże Kalabrii obfituje w wiele uroczych, małych i wiekowych miasteczek, stąd też żabi skok jest do Amalfi Coast, Positano i Sorrento. Jeśli samochód nie wchodzi w rachubę, nie martwcie się, bo Scalea i pozostałe miasteczka wybrzeża są skomunikowane trakcją kolejową i nawet fajnym doświadczeniem są widoki z okna pociągu. Kolej to dobra alternatywa i kursuje wzdłuż tego ślicznego wybrzeża. Wybrzeże nad morzem Tyrreńskim to okolice, w których będziemy mieć co robić. W grę wchodzi zwiedzanie i czynne spędzanie czasu w wodzie. Świetną perspektywą także jest wynajęcie łódki. To sposób na zwiedzenie plaż i zatok. Jest wtedy możliwość eksploracji jaskiń i fajnych miejsc nurkowych, szczególnie że ciekawych miejsc tu nie brakuje.

Co polecam tym razem:

 • Castello di San Michele
 • Odwiedziny malowniczej wioski Orsomarso
 • Trekking do Santuario Madonna della Neve (adres: 87020 Buonvicino, Province of Cosenza, Włochy)
 • Chiesa delle grotte di san Ciriaco
 • Ruderi di Cirella
 • Trekking do wodospadu Cascata Ficara

Nurkowanie, groty i ukryta plaża Arco Magno

Gdy padł pomysł wyjazdu do Włoch do Scalei, zaczęłam szukać ciekawych miejsc w okolicy. W szczególności zależało mi na czymś nietypowym, związanym z wodą i naturą. Jednym z takich miejsc jest fantastyczna plaża Arco Magno, nazywaną także Grotta del Saraceno. Zdjęcia w necie były bajeczne, miałam tylko obawy czy w realu również będzie tak wyglądać. Nie zawiodłam się! Uważam, że ta plaża jest najpiękniejszą kamienistą plażą jaką widziałam. Dostać się możemy na nią z kilku stron: od strony morza można wpłynąć kajakiem. Pozostałe dwie drogi od strony lądu prowadzą po klifach. Trasy te nie są jakoś bardzo wymagające, moja wtedy ośmioletnia córka dała radę. Plaża jest świetna, ciepła woda ale złamana zimnymi, wpływającymi prądami. Najfajniej jest tam wcześnie rano i do południa. Można się cieszyć nią w spokoju. Wynajęcie kajaków bądź łodzi to bardzo dobry pomysł i dzień spędzony na wodzie będzie w pełni satysfakcjonujący.

Włoskie wakacje informacje praktyczne

 • Najlepszą opcją jest posiadanie transportu własnego bądź wynajęcie samochodu na lotnisku. Zdecydowanie warto wtedy zwiedzić okolice i pokusić się na górskie trekkingi w okolice Orsomarso oraz Buonvicino.
 • Jeśli decydujecie się na przejażdżkę pociągiem radzę dobrze to zaplanować. Pociągi do Scalei kursują z Neapolu, Rzymu i Lamezia. Podróż z Neapolu trwa 2 godziny. Pełna nazwa stacji to – Scalea S.Domenica Talao. Bilety można zakupić na stronie: www.trenitalia.it
 • Popularne są rejsy statkiem bądź łodzią wycieczkową aby dostać się w okolice Arco Magno. Im większa łódka, tym więcej uczestników i tym tańsza opcja wyprawy. W okolicy działa kilka takich firm, wystarczy zaglądnąć w Google Maps.
 • Rafting w okolicach? Jest to możliwe ponieważ w Scalei organizuje to biuro LAORAFT SCALEA A.S.D

Jowita

zobacz także:

Marsylia – informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *