Francja,  Miejscówki,  Podróże po Świecie

Omaha Beach – zobacz i poznaj historię tej plaży

Omaha Beach jest najlepiej znaną plażą spośród pięciu plaż lądowania D-Day w dniu 6 czerwca 1944 roku w Normandii. Oddziały amerykańskie musiały stawić czoła niemal nietkniętym siłom wroga. Lądujące tu dywizje USA straciły ponad 3000 żołnierzy. Były to najwyższe straty D-Day z wszystkich pięciu stref lądowania a plaża zyskała przydomek Krwawa Omaha.

Pomnik Gwardii Narodowej, plaża Omaha – sekcja Charlie w Vierville-sur-Mer

Omaha Beach i jej historia

„Omaha” odnosi się do 8-kilometrowego odcinka wybrzeża, od Vierville-Sur-Mer do Sainte-Honorine-des-Pertes. Lądowania tutaj były konieczne, miały połączyć lądowania brytyjskie na wschodzie w strefie Gold z amerykańskim lądowaniem w strefie Utah. Omaha została podzielona na osiem sektorów o kryptonimach (od zachodu do wschodu): Charlie, Dog Green, Dog White, Dog Red, Easy Green, Easy Red, Fox Green i Fox Red. Dwie amerykańskie dywizje piechoty (1 i 29 dywizja) lądując na Omaha Beach począwszy od godziny 06:30 przeżywały tutaj krytyczne chwile. Siły dwóch fal natarcia zostały zdziesiątkowane w przeciągu kilku minut. Straty były największe wśród żołnierzy lądujących na obu krańcach Omaha. Kiedy wgłębisz się w tę historię, poznasz przyczyny tej straty, gwarantuję, że zostaniesz z ciarkami na ciele. Co poszło nie tak?

Mapa z podziałem Omaha Beach na sektory w Verville-Sur-Mer

Na początek to właśnie w tym rejonie poprzedzające desant bombardowania prawie nie naruszyły stanowisk wroga. Oczekiwano, że oddziały niemieckie nie będą tak liczne (jedna z dywizji niemieckich nie została uwzględniona w planach operacji). Wiatr, prąd morski i wysokie fale uniemożliwiły jednostkom desantowym precyzyjne lądowanie w wyznaczonych rejonach. Czołgi pływające zawiodły już na początku natarcia, niektóre zatonęły w wysokiej fali. Kiedy barki desantowe utknęły na piasku, żołnierze brodząc po pas w wodzie, niektórzy po szyję, musieli bez ochrony pokonać kilkaset metrów, podczas gdy obrońcy mieli idealne pole ostrzału. Nacierająca piechota amerykańska znalazła się w krzyżowym ogniu karabinów maszynowych, dział i moździerzy. Kiedy popatrzysz na plaże ze wzgórz, wtedy zrozumiesz jaką przewagę miały siły wroga. TUTAJ w języku angielskim możesz przeczytać więcej o tej historii.

Omaha Beach
Zdjęcia pobrane ze strony: https://www.history.navy.mil/our-collections/photography/wars-and-events/world-war-ii/d-day.html

Miejsca pamięci D-Day

By poczuć jeszcze mocniej tę historię odwiedziliśmy Omaha Beach w miejscu natarcia obu dywizji (pomnik żołnierza i Gwardii Narodowej a później Les Braves) oraz Amerykański Cmentarz Wojenny. Dogłębnie staraliśmy się poznać tę historię. Każde z miejsc jest przejmujące. Ostatecznie trafiamy na Amerykański Cmentarz w Normandii. Tyle grobów, jest tam ich tysiące, a także tyle sektorów, jest to ogromna przestrzeń. Generał, który leży koło szeregowca. Ranga tu nie ma racji bytu, leżą koło siebie po prostu bracia broni.

Cmentarz amerykański w Normandii
Amerykański Cmentarz Wojenny w Normandii

Pomnik Les Braves składa się z trzech sekcji: „Skrzydła Nadziei”, „Wzleć, Wolności!” oraz „Braterskie skrzydła”. Jest to pomnik ku czci poległych – dla chłopców, którzy umierali daleko od domu walcząc o naszą wolność. Natomiast Ci którzy przeżyli, po latach relacjonowali, że towarzyszył im strach, jak również przerażenie ale i bohaterstwo.

Omaha Beach
Pomnik Les Braves

Informacje

Omaha Beach to miejsce w Europie, które trzeba absolutnie odwiedzić. Poznać tę historię dogłębnie i ogarnąć wyobraźnią, albowiem gdy patrzysz na otwartą plażę i wznoszące się wzgórza, łatwo wyobrazić sobie co tam w rzeczywistości się wydarzyło. Proponuję zacząć zwiedzać to miejsce w następującej kolejności:

  • Pomnik Gwardii Narodowej i Żołnierza w sekcji Charlie Omaha Beach w Vierville-Sur-Mer. Tutaj również znajdziesz resztki bunkrów umiejscowionych na klifie
  • Les Braves i Monument Signal znajdują się w miejscu na plaży nieopodal miasteczka Les Moulins
  • Amerykański Cmentarz Wojenny w Normandii to ogromna przestrzeń. Warto sobie na niego zostawić z kilka godzin, ponieważ nie zobaczysz wszystkiego w kilka minut. Wstęp  jest całkowicie darmowy. Miejsce jest wspaniale utrzymane w idealnym stanie. W rocznicę daty śmierci na wstępie wystawiane są karty pamięci dla zmarłych żołnierzy. Jest to miejsce pamięci i trzeba zachowywać się odpowiednio z powagą i ciszą.
Omaha Beach sektor Charlie
Monument Signal i Les Braves
Amerykański Cmentarz Wojenny w Normandii

W każdym z tych miejsc są darmowe parkingi, gdzie można zaparkować. Te trzy wskazane przez mnie lokalizacje odwiedzisz całkowicie za darmo. Polecam odbyć podróż w czasie i cofnąć się do chwil Normandii z 1944 roku. Oprócz tego, że zostaniesz z niesamowitą historią, dodatkowo także z ogromnym wzruszeniem. Bo jest to historia o której warto pamiętać.

Widok na plażę w okolicach Vierville-Sur-Mer

 

Jowita

zobacz także:

Międzyrzecki Rejon Umocniony – niesamowity system tuneli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *