
Paryż i miejscówki, które musisz zobaczyć
Paryż był naszą pierwszą wyprawą na własną rękę i co do godziny zaplanowaliśmy nasz pobyt tutaj. Było to trochę wyczerpujące, ale dzięki temu zwiedziliśmy prawie wszystkie typowe atrakcje turystyczne tego miasta. Jednak zdecydowanie nie polecam bardzo intensywnego zwiedzania. Paryżowi trzeba pozwolić dać się uwieść: zgubić się w spacerach po uliczkach, podziwiać kamienice, odpoczywać na skwerach i w restauracjach. Zatrzymać się i zostać obserwatorem otoczenia. Na koniec dnia warto usiąść w jednej z paryskich knajpek, zamówić ślimaki, wino francuskie i podziwiać iluminacje na wieży Eiffla.

Dziś tu przedstawię Wam nie tylko obowiązkowe miejsca do zwiedzenia, ale także te które są pomijane a ja uważam je za wyjątkowe i niezwykłe.

Moje niezwykłe miejsca w Paryżu:
Na początek wymienię kilka miejsc dla mnie wyjątkowych do których warto wracać. Nie są to miejsca z pierwszych list paryskich zabytków, ale dla mnie mają to coś co tworzy niezwykłe odczucia:
- Opera Garnier – niezwykłe miejsce bogato zdobione w stylu włoskim, zdecydowanie robi niezwykłe wrażenie.
- Jardin des Plantes – rozległy park z ogrodami botanicznymi i wysokogórskimi oraz odbudowanymi cieplarniami z XIX w.
- Ogród i Pałac Luksemburdzki – dawna rezydencja królewska, w której obecnie obraduje francuski senat. Ogród to XVII-wieczny park z francuskimi ogrodami i posągami, w którym wszystko układa się we wzory.
- Palais-Royal i ogrody pałacowe – piękne miejsce a w szczególności dziedziniec, gdzie można podziwiać prążkowane kolumny Burena.
- Parc des Buttes Chaumont – zabytkowy XIX-wieczny park w dawnym kamieniołomie, z wysokimi drzewami, jeziorem, wodospadami i starym mostem kolejowym. Niestety daleko umiejscowiony od innych zabytków.
- Rue Crémieux i jej kolorowe kamienice są jak z innego świata. Jest to mała alejka w 12. dzielnicy, robi wrażenie małej śródziemnomorskiej uliczki.

Zwiedzamy Paryż – czas na słynne zabytki:
- Wieża Eiffla – dla mnie pierwszy punkt do jakiego warto się udać zaraz po zakwaterowaniu i dojechaniu do centrum
- Luwr – najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie, a my po prostu mieliśmy szczęście – nie było kolejek. Chcąc zobaczyć cały zbiór dzieł sztuki Luwru musielibyśmy spędzić tu 100 dni 🙂 My przez 4 godziny zobaczyliśmy tylko najważniejsze dzieła. Stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki czy słynna Mona Lisa pędzla Leonardo – te eksponaty po prostu trzeba zobaczyć. Jednak na mnie największe wrażenie zrobił Dział Sztuki Greckiej, Etruskiej i Rzymskiej. Wszystko zależy od tego, kto się w czym lubuje. Muzeum jest bardzo dobrze oznakowane, a przy wejściu udało się nam nawet zdobyć plan w języku polskim.
- Les Invalides– od początku miejsce to służyło za szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. To tu, w Kościele Inwalidów, znajduje się sarkofag z prochami Napoleona Bonaparte.
- Plac Trocadero– to tutaj widok na wieżę Eiffla jest najpiękniejszy. Zaraz po wschodzie słońca unikniesz tłumów i prawie w samotności popodziwiasz słynną wieżę.
- Łuk Triumfalny – niezwykła wizytówka miasta
- Bazylika Sacré-Cœur – aby się tu dostać pokonać trzeba wiele schodów, jednak warto bo stąd rozpościera się cudowna panorama na Paryż .
- Dzielnica Montmartre – klimatyczna miejscówka Paryża. Miejsce z niezwykłą atmosferą artystów i osób kreatywnych, zdecydowanie warto poszwendać się tutaj po okolicznych uliczkach. To tu odnajdziesz zabytkowy cmentarz, Sacré-Cœur, plac Pigale, Moulin Rouge oraz słynny mur zakochanych Le Mur des Je t’aime.
- Katedra Notre-Dame – my podczas zwiedzania jej wnętrza mieliśmy szansę być świadkami próby chóru, która stworzyła nam niezapomnianą, wręcz wzruszającą atmosferę. Oby jak najszybciej znów można ją odwiedzić.

Co jeszcze warto zobaczyć?
- Muzeum Orsay – mieści się w dawnym budynku dworca kolejowego, znajdują się m.in. dzieła sztuki XIX wieku. Już sam budynek muzeum robi wrażenie, nie wspomnę o wnętrzu, gdzie można podziwiać jego zbiory i to co zachowało się z budowli z 1900 roku.
- Grand Palais, Petit Palais oraz most Aleksandra III. Wszystkie trzy budowle zostały wybudowane na światową wystawę, która odbywała się w Paryżu w 1900. To kolejne, bardzo efektowne i piękne symbole Paryża.
- Arc du Carrousel pod łukiem przechodzimy do najważniejszych i najstarszych ogrodów w stylu francuskim w Paryżu: Ogrodu Tuileries. Wartu tu usiąść i wypić kawę. Z parku wychodzi się na plac Concorde, na którym znajdują się dwie fontanny: Fontanna Rzek i Fontanna Mórz. W centrum placu stoi 23 metrowy egipski obelisk, który ma ponad 3300 lat i pochodzi ze świątyni w Luksorze.
- Cmentarz Montmartre – jeden z najstarszych i najważniejszych paryskich cmentarzy. Oprócz grobu słynnej francuskiej piosenkarki Dalidy, znajdują się tutaj groby wielu znanych i wybitnych przedstawicieli narodu francuskiego, ale też naszej ojczyzny. Miejsce to ma wyjątkowy, trochę mroczny klimat, który przenosi Cię w czasie.
- Les Catacombes de Paris – labirynt katakumb, gdzie natkniesz się na setki tysięcy ułożonych szczątków ludzkich.
- Centrum Pompidou – polecam taras widokowy, można też popatrzeć na ten niespotykany budynek z zewnątrz 😉
- Sorbona – ciekawą opcją jest zobaczyć okolice kompleksu budynków słynnego uniwersytetu. Przy okazji w Dzielnicy Łacińskiej polecam zjeść, zdecydowanie wyjdzie taniej niż w popularnych miejscówkach.
- Panteon – mauzoleum z kolumnadową fasadą mieszczące szczątki dostojnych obywateli francuskich.


Paryskie mosty
Maszerując wzdłuż Sekwany warto wspomnieć o paryskich mostach, których aż 30 wznosi się nad rzeką. Najpiękniejszy to wspomniany Most Aleksandra. Najstarszy to Nowy Most, zbudowany pod koniec XVI wieku. Dzięki szerokim chodnikom i przepięknym widokom na miasto most ten jest bardzo popularny nie tylko wśród mieszkańców, ale przede wszystkim wśród turystów. Pisząc o mieście miłości, nie mogę zapomnieć o najbardziej romantycznym moście w Paryżu – Most Sztuk Pięknych. Oprócz par zakochanych można tu spotkać muzyków grających muzykę na żywo i artystów, którzy tworzą unikalną atmosferę. Z tego mostu również rozciąga się niesamowity widok na takie atrakcje, jak wyspa Cite, Luwr, Muzeum Orsay i nie tylko. Wcześniej na tym moście zakochani wieszali symboliczne kłódki, jednak po tym, jak zapadł się on pod ich ciężarem, kłódki zostały usunięte.
Punkty widokowe Paryża
Tych w mieście trochę mamy ja polecę te, które uważam że najfajniej odwiedzić:
- Wieża Eiffla – no tu Ameryki nie odkryłam 😉 Oferuje trzy widoki z trzech platform. Pierwsza znajduje się na wysokości 57 metrów, druga na 115 metrów, oraz trzecia – główny punkt widokowy, który znajduje się na wysokości 276 metrów. Bilety online na wieżę kupisz TUTAJ.
- Szczyt schodów przed bazyliką Sacré-Cœur. Dziedziniec jest darmową opcją, gdzie za widok nie musisz nic zapłacić.
- Park des Buttes Chaumont a dokładnie widok ze szczytu dawnych kamieniołomów. To również forma zwiedzania, która nic nie kosztuje.
- Taras Łuk Triumfalny – bilety zakupić można online na stronie TUTAJ
- Wieża Saint Jacques – płatna platforma widokowa, jej koszt to 12 EUR. Po więcej zapraszam do zapoznania się na stronie: INFO.
- Panteon – odkryj wspaniałą panoramę Paryża z kolumnad Panteonu. Wejście do zabytku jest płatne.
Było bardzo intensywnie, ale jak ekscytująco. Paryż to jedno z tych miejsc, do których musimy wrócić. Ja się przy tym wręcz upieram, ale kolejne odwiedziny miasta miłości wjadą z zupełnie odmiennym planem.
Jowita
Piękne miejsca w Bretanii – musisz to zobaczyć

