Świeradów i okolice – co warto zobaczyć?
Co ciekawego oferuje Świeradów Zdrój i jego okolice? To miejsce kusi mnie przede wszystkim dzięki górom Izerskim, to one są dla mnie najważniejsze i to im poświęcę część tego wpisu. Mają swoje interesujące miejscówki, zarówno w Polsce jak i w Czechach, które bardzo polecam na piesze wycieczki. Wracam tutaj, ponieważ jest to jedna z moich ulubionych okolic.
Mój plan na pobyt w Świeradowie
Nocleg zamawiam z reguły gdzieś w okolicy Świeradowa, raczej szukam miejsc na uboczu, ale zarazem też takich, żeby można było łatwo podjechać do początku interesującego mnie szlaku. Część wyjazdu rezerwuje sobie na leniwy odpoczynek z książką i pogaduchami ze znajomymi. Jednak większa część to zawsze będą wyjścia w góry. Miejsca górskie do których wracam? To Hala Izerska, Wysoki Kamień i od niedawna będzie to czeski Palicnik. Z kolei jeśli chodzi o atrakcje bardziej na miejscu moim poleceniem będzie wieża widokowa na Młynicy. Jest łatwo dostępna i warta odwiedzenia.
Świeradów i okolice – co warto zobaczyć?
Planując pobyt warto zaplanować czas nie tylko na zwiedzanie okolicy, ale także na spacery na różnych szlakach w górach Izerskich. Co warto zobaczyć w samej okolicy?
Pijalnia Wód Mineralnych w Hali Spacerowej i Park Zdrojowy – nie przepadam za zatłoczonymi miejscami ale to polecam, aby choć raz zobaczyć. Przepiękna architektura, jest to hala zbudowana z drewna i sprawia niesamowite wrażenie.
Wieża Widokowa na Młynicy – bardzo polecam to miejsce! To okazała stalowa konstrukcja o wysokości 25 m. Obok niej znajdziesz trasy dla pieszych, biegaczy i rowerzystów. Wieża ma dwa podesty z których roztaczają się widoki. Wejście jest bezpłatne i możliwe o każdej porze roku.
Kolej Gondolowa – wyciąg spełnia swoją rolę, w szczególności polecany dla rodzin z dziećmi. To zamknięty panoramiczny wagonik z widokami na okolicę. Po wyjściu z gondoli jest tylko kilka minut marszu asfaltową drogą do Schroniska na Stogu Izerskim. Świetnym pomysłem jest wjechanie kolejką rowerami, ponieważ Izery mają fajne rowerowe trasy.
Wieża SKY WALK – atrakcja dla dużych i dla tych małych. Ciekawe widoki na okolicę, a jeśli korzysta się pierwszy raz z takiej atrakcji na pewno będzie to fajne przeżycie. Nie należy jednak do najtańszych atrakcji i warto przed udaniem sprawdzić cenę. Osobiście nie byłam na tej w Świeradowie, gdyż odwiedziłam kilka takich miejsc położonych w wyższych partiach gór. Miejsce bywa bardzo oblegane.
Podziemna trasa turystyczna „Kopalnia św. Jan” w Krobicy – podziemna trasa turystyczna w jednym z wiekowych szybów niedziałającej już kopalni rud cyny.
Zapora Złotnicka – zabytkowa zapora, która znajduje się na rzece Kwisie, na Jeziorze Złotnickim. Droga do niej prowadzi tunelami w skałach, co daje naprawdę nieprzeciętny efekt. Aktualizacja: zapora chwilowo jest w remoncie.
Zamek Frydlant – piękny czeski zamek, który znajduje się dwanaście kilometrów od naszej granicy. Góruje nad małym miasteczkiem o tej samej nazwie. Wzniesiony w średniowieczu na bazaltowej skale.
Góry Izerskie – polskie trasy i polecenia
Rozdroże Izerskie -Hala Izerska
Jako pierwszą trasę proponuję szlak od Rozdroża Izerskiego na Halę Izerską. Proponuję wejście i zejście ta samą trasą. Tam i spowrotem to około 20 km i przewyższeń 446 m. Szlak jest przyjemny i nie jest wymagający. Część trasy to asfalt, a część kamienista górska dróżka i to na niej najbardziej się zmęczymy. Przy końcówce trasy mamy Chatkę Górzystów z rewelacyjnymi naleśnikami, ale o ile nie wyjdziemy wcześnie na trasę to czekają nas długie minuty stania w kolejce. Samochód zazwyczaj zostawiamy na parkingu zlokalizowanym na Rozdrożu Izerskim.
Rozdroże Izerskie – Kopalnia Stanisław – Rozdroże Izerskie
Kolejną z tras jaką polecam to trasa w kółku z Rozdroża Izerskiego, poprzez Kopalnie Stanisław oraz powrót do miejsca z którego ruszaliśmy. Trasa jest piękna i malownicza, świetna na spacer i odetchnięcie od miasta. Wędrówka rozpoczyna się żółtym szlakiem asfaltem. Po dojściu do rozdroża skręcamy w szlak czerwony, który prowadzi aż do nieczynnej Kopalni Stanisław, aby na kolejnym rozwidleniu wybrać zielony szlak. Potem jest już z górki, a trasa kończy się przy parkingach na Rozdrożu Izerskim.
Zakręt Śmierci – Wysoki Kamień
W tym przypadku samochód zostawiam na parkingu nieopodal słynnego zakrętu śmierci. Trasa jaką tutaj wybieram to żółty szlak, który bezpośrednio prowadzi na Wysoki Kamień. Na szczycie znajdują się malownicze skałki. Roztacza się stąd widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską. Najciekawiej jest tutaj podczas zachodu słońca.
Magiczne czeskie Izery
Zdobywamy Palicnik trasą żółtą z czeskiego Bily Potok
Jest to szlak, który mnie zaczarował. Żółta trasa prowadzi z czeskiej miejscowości Bílý Potok na Palicnik. Samochód zostawiliśmy na leśnym parkingu nieopodal karczmy Bártlova bouda. Szlak ten prowadzi wzdłuż Hajeny potok, gdzie natkniemy się na wiele naturalnych górskich basenów. Robią one za idealne miejscówki do morsowania w zimnej, lodowatej, górskiej wodzie. Po wejściu na samą górę, trzeba jeszcze się wdrapać na skałę po metalowych drabinach i schodkach. Stąd roztacza się bajeczny widok na Czechy.
Z Palicnika dalej na Smrk
Trasą tą można pójść też dalej na Smrek. Żółty szlak doprowadzi nas do niebieskiego, gdzie skręcając w lewo dojdziemy do czerwonej trasy. Trasa ta zwana Smrkowa cesta dochodzi do niebieskiego szlaku zwanego Nebeský žebřík, jej polska nazwa to Drabina Jakubowa. Ścieżka zaczyna iść dość ostro w górę, Czesi na tym terenie położyli długie na 630m drewniane pomosty. Ta trasa prowadzi na samą górę, gdzie z wieży widokowej rozciąga się kolejny wspaniały widok.
Gdzie nocować w okolicy?
Dla osób które kochają być w górach i wychodzić od razu z rana na szlak świetnym rozwiązaniem jest nocleg w schronisku. Jest to wprawdzie dość pionierskie rozwiązanie, ale za to dające sporą satysfakcję.
- Schronisko na Stogu Izerskim oferuje noclegi, rano od razu możemy przejść na szlak na stronę czeską na przykład wyruszając na SMRK.
- Innym rozwiązaniem to noclegi nieopodal Świeradowa Zdrój, ja uwielbiam stare dworki i miejsca z duszą i historią. Taką miejscówką jest dla mnie Dworek Svarasvati.
- Kusi na nocleg także klimatycznie położona miejscówka Art Pension.
Warto wcześniej zarezerwować nocleg na wyjazd. Dworki i ciekawe miejsca noclegowe szybko zapełniają się i czasem ciężko na ostatnią chwilę upolować coś oryginalnego.
Jowita
zobacz także: