Wałbrzych i okolice – szybki wypad na weekend
Wałbrzych i jego okolice mają naprawdę wiele do zaoferowania. Wydaje się, że miasto nie ma za wiele atrakcji, a jednak skrywa w swoich okolicach prawdziwe perły. Planując pobyt w tych rejonach gwarantuję, że na nudę nie będziesz narzekać. Okolice idealne jako baza przed zwiedzaniem kompleksu Riese, a także do eksplorowania Gór Sowich. Głównym gwoździem programu z jakim kojarzy się Wałbrzych jest niezwykły Zamek Książ. Jednak mnie osobiście urzekły najbardziej jego cudowne okolice czyli Książański Park Krajobrazowy.
Wałbrzych i okolice – co polecam
- zamek Książ i wędrówki po Książańskim Parku Krajobrazowym
- góry Wałbrzyskie – z najbardziej znanym szczytem Chełmiec, który wznosi się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha
- kompleks Riese – największy projekt nazistowskich Niemiec. Sztolnie wydrążone pod ziemią w Górach Sowich oraz na zamku Książ podczas II wojny światowej.
- góry Sowie – są popularnym terenem turystycznym z największym szczytem Wielką Sową, na której znajduje się kamienna wieża widokowa.
- zamek Grodno – leży na pograniczu gór Sowich i Wałbrzyskich. Budowla ma ponad 700 lat historii, w dodatku początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich.
- Zagórze Śląskie i okolice – punkt główny okolicy to zapora wodna na Bystrzycy. Ma już grubo ponad 100 lat, ponieważ data jej budowy to 1917 rok.
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu – dziś funkcjonuje jako Centrum Nauki i Sztuki – znajduje się na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”.
- zabytkowy drewniany kościół w Świdnicy – największa drewniana barokowa świątynia w Europie.
Książański Park Krajobrazowy
Jest kilka tras proponowanych w Parku Książańskim. Jedna z najciekawszych to trasa przyrodniczo-edukacyjna znana jako Ścieżka Hochbergów, która biegnie wąwozem rzeki Pełcznicy. Szlak jest miejscami trudny technicznie, ponieważ są momenty, kiedy trasa jest dość wąska. Jest ciekawa, pełna mostków, a kluczowym punktem programu są tutaj ruiny zamku Stary Książ. Jak przebyć tę trasę? Wystarczy wejść na przygotowaną przez nas mapę ze wskazówkami KLIK
Odwiedzając park koniecznie trzeba zwiedzić zamek Książ, który należy do najpiękniejszych zamków w Polce. Polecam zakupić bilet nie tylko na odwiedziny zamku, ale i na wejście do podziemi – części projektu Riese. Bilet na zamek kupisz online TUTAJ
Kompleks Riese
W 1943 roku, kiedy się nasiliły alianckie naloty bombowe, nazistowskie Niemcy przeniosły część swej produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów. Mniej więcej w tym czasie powstał projekt utworzenia nowej kwatery głównej Hitlera na zamku Książ oraz w potężnych bunkrach i budowlach podziemnych wydrążonych w Górach Sowich. Projekt nazwany został Riese co w tłumaczeniu oznacza Olbrzym, a jego obiekty zostały okrzyknięte najbardziej tajemniczymi z tamtego okresu. Na wspomniany kompleks składały się obiekty: Rzeczka (Sztolnie Walimskie), Osówka, Włodarz, Jugowice Górne, Soboń, Sokolec. Jednak tylko trzy pierwsze są udostępnione do zwiedzania.
Na zwiedzanie najbardziej polecam Włodarza, ze sztolniami wykutymi w środku góry o takiej samej nazwie. Podczas zwiedzania uświadomisz sobie ogrom całego przedsięwzięcia. Część ekspedycji przy eksplorowaniu Włodarza odbywa się na łódkach po zalanych korytarzach. W kompleksie jest stała temperatura kilka stopni, warto odpowiednio zaopatrzyć się przez zwiedzaniem w dobre buty i kurtki. Na wizytę we Włodarzu polecam godziny poranne. Ceny biletów podane są na stronie KLIK
Góry Sowie
Niewysokie góry ale z ciekawymi trasami, widoki jakie napotkasz po drodze są bardzo atrakcyjne. Najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) na który wybrać się warto, gdyż na jej szczycie króluje wieża widokowa wysoka na 25 metrów. Ten punkt widokowy został wzniesiony w 1905 roku. Również na terenie Gór Sowich znajduje się tajemniczy kompleks Riese i zdecydowanie warto połączyć zwiedzanie sztolni z wędrówką po górach. Na granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich położone są ruiny zamku Grodno, który również bardzo polecam do odwiedzin.
Jowita
oraz dodatkowo zobacz także inne nasze propozycje: