Codzienny tryb

Świat bez śmieci czyli jak ja mogę zadbać o planetę

Świat bez  śmieci – czy jest to możliwe? Trudno mi to sobie wyobrazić. Dziś przychodzę do Was nie z opowieściami o podróżach, lecz z wpisem jak możemy ograniczyć ilość produkowanych przez nas odpadów. Dużo w tym wszystkim od nas zależy, od naszych chęci i ile energii na to chcemy poświęcić. No bo nie ukrywajmy wcale to nie jest takie proste.

Dzisiejszy wpis jest tylko krótkim ślizgiem po powierzchni tego tematu, ponieważ sama jestem na początku drogi, gdyż próbuje się edukować i zmieniać w tym temacie. Przede wszystkim zmieniać swoje nawyki. Część z tego wychodzi mi całkiem sprawnie, ale z częścią idzie bardzo ciężko. Przerażające jest jaką ilością plastiku zalewani jesteśmy w sklepach i jak ciężko czasem znaleźć zamienniki, albo są one bardzo drogie.

Świat bez śmieci – czy dziś to utopia?

Niestety jako konsumenci sami na własne życzenie zalewamy się tonami śmieci. Mimo wszystko uważam, że jako jednostki jesteśmy w stanie coś tutaj zmienić. Po prostu nie wybierać pewnych produktów, bądź całkowicie z nich zrezygnować i tak krok po kroczku. Dzięki temu, że unikam plastiku więcej jemy warzyw i owoców, ponieważ unikam jak najwięcej produktów zapakowanych w plastikowe opakowania. Wrzucam sobie coraz częściej wyzwania, gdzie idąc do sklepu staram się wybierać produkty, które nie zaśmiecą środowiska. Nie jest to wcale łatwe. Zachęcam do takich wyzwań – sprawia to wiele satysfakcji.

Jeśli już mamy plastikowe opakowania, bo przecież ciężko tego uniknąć, warto zrobić tak aby straciły swoją jednorazowość i zamienić je na coś wielorazowego. Staram się unikać też opakowań, których nie da się segregować, bo są wykonane z trwale połączonych kilku surowców (plastik, szkło i metal – opakowania które nie da się rozebrać na części).

Niestety póki co odzyskanie plastiku z recyklingu jest niestety na poziomie 25% . Dodatkowo dobrym porównaniem jest recykling szkła i metalu, które odzyskujemy na poziomie blisko 100%.

Bez śmieci i plastiku – jak to zrobić

 • wielorazowe worki zakupowe – w moim przypadku część z nich jest poszyta ze starych podkoszulków i służą mi jako worki na warzywa i owoce.
 • minimalizm jako styl życia – zrozumiałam, że nie potrzebuję tyle rzeczy wokół siebie a mniej znaczy lepiej zorganizowana przestrzeń. Posprzedawałam i pooddawałam niepotrzebne rzeczy. Teraz nadwyżki pieniędzy są przeznaczane na wspomnienia i podróże.
 • rezygnacja z produktów w plastikowych opakowaniach – szczególnie wyborem tym mogą tu być mydła, szampony, odżywki w kostce.
 • wybieranie produktów w opakowaniach kompostowalnych lub nadających się do recyklingu – świadome zakupy
 • butelki i czajniki filtrujące
 • stawiamy na naturalne materiały
 • wykorzystywanie nieużywanych rzeczy – przerabiaj, oddawaj, nadawaj drugie życie. Nie wyrzucaj. Często korzystam z platform gdzie za darmo lub za niewielką opłatą oddaję rzeczy, które już nie są mi potrzebne. Tym samym daję im drugie życie.
 • zbieraj deszczówkę – doskonale nada się do podlewania kwiatów, czy nawet do umycia podłóg i spłukania toalety.

Pamiętajmy, że każda wyprodukowana rzecz to zużycie potężnej ilości wody. Dlatego warto wykorzystywać rzeczy i materiały, które już posiadamy. Nawet jeśli jest to plastikowa torba, póki nam służy może być wielokrotnego użytku. Ważne, aby odejść od jednorazowej funkcji – użyte raz i wyrzucam.

Czy wiesz że:

 • Jedna plastikowa butelka rozkłada się około 500 lat
 • Butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów
 • Aluminiowa puszka rozkłada się do 200 lat
 • Puszki aluminiowe można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy
 • Każda tona uzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1 200 litrów wody w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska
 • Każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa, przy czym należy wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób
 • Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny
 • Produkty ze szkła w 100 % nadają się do recyklingu, jednak szokujący jest fakt, że jeśli szkło zostanie wyrzucone na wysypiska, jego rozkład zajmuje milion lat. Jest to bardzo ważne, aby szklane butelki trafiały do recyklingu.
 • Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania
 • Opakowania szklane można przetwarzać nieskończoną ilość razy.
Świat bez plastiku

Jowita i Oszczędni i Przygotowani – profil zero waste

zobacz także:

Czy dobry turysta to Ty?

Czy dobry turysta to Ty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *