Francja,  Miejscówki,  Podróże po Świecie

Notre Dame w Reims – katedra Aniołów

Katedra Notre Dame w Reims to przepiękny średniowieczny klejnot architektury. Jej druga nazwa to Katedra Aniołów, z racji tego iż jej fasada jest bogato udekorowana rzeźbami. Zdecydowanie jest to arcydzieło. Dziesiątki rzeźb na zewnątrz i wewnątrz – wiele postaci biblijnych, sylwetki aniołów, biskupów i francuskich królów upiększa tę niezwykła świątynię.

Świątynia była świadkiem aż 25 koronacji królów Francji. Koronacje zaczęły się od Ludwika VIII w 1223 roku. Ich koniec to koronacja Karola X w 1825 roku. Dodatkowo w tym miejscu w 1429 roku koronowano odsuniętego od władzy Karola VII. Dużą rolę odegrała tu Joanna d’Arc. Zdecydowanie to miejsce pamięta wiele historycznych osobistości. W 1862 roku katedra została dodana do listy pomników o znaczeniu narodowym francuskiego narodu.

Świątynia powstawała w latach 1211-1300. Jest wspaniałą historią średniowiecznych czasów. Dodatkowo jej fasada mocno przypomina paryską Notre Dame. Obie są naprawdę na tyle podobne, że kiedy oglądam zdjęcia obu katedr zastanawiam się czy to Reims czy Paryż. Jednak wprawne oko wychwyci różnicę.

Notre Dame w Reims – historia i legendy

Legenda głosi, że w XIII wieku, kiedy budowano trzy wielkie francuskie katedry: Notre-Dame de Paris, Notre-Dame de Chartres i Notre-Dame de Reims budowniczowie prześcigali się, która z nich będzie najwspanialsza. Świątynia w Reims wyróżnia się nawet w tak dostojnym towarzystwie. To wiele mówi o jej niesamowitych proporcjach i wspaniałym pięknie. Być może dlatego król Ludwik IX, wydał dekret, że wszyscy przyszli francuscy monarchowie będą musieli zostać namaszczeni w Notre-Dame de Reims. I tak było przez pół tysiąclecia.

Według kolejnej z legend Karol VII, chcąc poddać Joannę d’Arc próbie, postawił na swoim miejscu jednego z dworzan. Sam ukrył się między sługami. Joanna rozpoznała go jednak i powiedziała: Idź do Reims, szlachetny delfinie, tam będziesz namaszczony i koronowany, tam staniesz się namiestnikiem Pana Niebios i królem Francji. Karol dał się przekonać słowom Joanny i powierzył jej dowództwo nad swoimi wojskami. Wyprawa na Orlean zakończyła się sukcesem. W dniu 17 lipca 1429 roku w zdobytym Reims Karol VII został koronowany na króla Francji.

Notre Dame w Reims

Katedra ucierpiała w pierwszej wojnie światowej. W dniach 19 i 20 września 1914 roku ponad dwa tuziny niemieckich pocisków uderzyło w katedrę. W wyniku tego zapaliło się drewniane rusztowanie, które z kolei zapaliło drewno dębowe na dachu katedry. Gdy ogień się rozprzestrzenił, ołów używany do uszczelniania dachu stopił się i spadł na podłogę katedry.  Spaliły się drewniane ławki, wykończenia i rzeźby. Odłamki i zapadające się elementy konstrukcyjne rozbiły witraże, filary i posągi po obu stronach katedry. Dodatkowo uszkodzeniu uległ słynny „uśmiechnięty anioł” z Reims. Jednak większość bezcennych obrazów, gobelinów i innych skarbów katedry przetrwała.

 

Jowita
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
Zobacz także:

ZWIEDZANIE NORMANDII

ZNASZ PIĘKNY MONT SAINT MICHEL?

FRANCJA – ALABASTROWE WYBRZEŻE

Omaha Beach – zobacz i poznaj historię tej plaży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *