Jarmarki w Berlinie
Niemcy,  Podróże po Świecie

Jarmarki w Berlinie – szukamy świątecznych inspiracji

Kiedy padł pomysł na wyjazd do stolicy naszych sąsiadów, by zobaczyć Jarmarki w Berlinie, pomyślałyśmy: czemu nie? To przecież miejsca gdzie można odnaleźć inspirację do świątecznych przygotowań. Z początkiem grudnia zrealizowałyśmy nasz pomysł i w taki oto sposób wylądowałyśmy w Berlinie.

Jarmarki w Berlinie

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że to atrakcje dla osób, którym nie straszne są tłumy i ścisk. Szczególnie w weekendowy czas jest bardzo dużo osób odwiedzających miejsca jakimi są jarmarki. Niemcy bardzo lubią w taki sposób spędzać wolny czas i przychodzą tu na swojskie jadło, grzane wino, czy gorące kakao. Do tego przygotujcie się na wielu turystów, którzy chętnie w grudniu odwiedzają stolicę Niemiec.

Gendarmenmarkt

To jeden z najbardziej popularnych jarmarków w Berlinie, ponieważ jest w tym mieście wręcz jarmarkową legendą. Znajduje się na pięknym placu, w otoczeniu trzech wspaniałych budynków: Konzerthaus, Deutcher Dom i Französischer Dom. Na środku jarmarku postawiona jest scena, gdzie grają muzykę na żywo, a atmosfera miejsca niesamowicie nastraja na zabawę. Rynek odwiedzałyśmy w sobotę wieczorem. Przez plac cały czas przelewał się ogromny tłum, ale o dziwo mało kogo to odstraszało. Jeśli jesteś osobą otwartą i towarzyską, lubisz miejsca z dobrą muzyką i grzanym winem – to jest ono zdecydowanie dla Ciebie. Nas wszechogarniający natłok nieco obezwładnił 😉

Jarmark przy pałacu Charlottenburg

Na kiermaszu można kupić ozdoby choinkowe, atrakcyjne prezenty, słodycze, oraz wszystko co kojarzy się ze świętami.  Jak na innych jarmarkach, napijemy się grzanego wina z przyprawami korzennymi (tzw. Glühwein), którego zapach roznosi się cudownie po okolicy. Kto lubi kuchnię niemiecką może spróbować tutejsze potrawy, ciasta, a przede wszystkim pierniki. Mieszkańcy i turyści z wielkim zaangażowaniem degustują niemieckie przysmaki. Będąc tutaj warto też wykorzystać bliskość przepięknego pałacu Charlottenburg, fajnie połączyć dwa w jednym – odwiedziny jarmarku i zwiedzanie pałacu.

Rynek przy Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma

Zachwyciło nas to miejsce przede wszystkim ze względu na zabytek, który jest sercem jarmarku. Jest to Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, który znajduje się w centralnym punkcie rynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość wejścia do zrujnowanej wieży i poczytania o historii tego miejsca. Można także porównać makiety jak wyglądało tutaj kiedyś, a jak dziś. Kościół był głównym powodem, dla którego wybrałyśmy ten konkretny jarmark.

Berlin w grudniu jest przepięknie ozdobiony. Prawie w każdym zakątku witają nas magiczne świetlne instalacje. Obowiązkowym punktem programu jest wieczorny spacer po ulicach centrum Berlina. To właśnie o tej porze zapalają się wszystkie barwne kompozycje. 

Świetnie bawiłyśmy się o tej porze roku w Berlinie. Jesteśmy otwarte na różne obyczaje, więc z tym większą przyjemnością poznawałyśmy przedświąteczne tradycje naszych sąsiadów. Możliwość szybkiego zwiedzenia miasta była dodatkową korzyścią naszego wyjazdu.

Jowita i Ewelina

zobacz:

Jarmark w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *