Co w Poznaniu?,  Podróże po Polsce,  wielkopolskie

Za co kochamy Poznań – subiektywne TOP 10

Często słyszymy pytanie, za co kochamy Poznań. Co jest takiego w tym, że właśnie dla nas to miejsce jest dobre dla życia. Jasne, oprócz zalet ma też i wady, ale które miejsce ich nie ma. Jednak jedno jest pewne, mieszka nam się tutaj naprawdę dobrze.

Widok na Bramę Poznania

Za co kochamy Poznań?

  • za lokale z pyszną kuchnią – będąc w Poznaniu warto poszwendać się po rozmaitych restauracjach i kawiarniach, jakie oferuje to miasto. Jedno co trzeba przyznać jedzenie jest tu wyśmienite. Od wyboru do koloru, bo w ofercie znajdziecie jedzenie polskie, włoskie, azjatyckie, meksykańskie, tureckie, przejdziecie chyba przez prawie każdą kuchnię świata. Wybór jest spory i wiele gastronomii oferuje naprawdę bardzo wysoką jakość. Warto poodwiedzać kilka rożnych lokali przy okazji pobytu w Poznaniu. Oprócz pysznego jedzenia lokale prześcigają się, aby stworzyć w swoich wnętrzach niepowtarzalny klimat i by móc w ich wnętrzach poczuć się naprawdę dobrze.

 

  • za rogale Marcińskie – jeśli kiedykolwiek mielibyście popróbować tego przysmaku to zróbcie to w Poznaniu, najlepiej w czasie, kiedy przypada 11 listopada. Miasto ogarnia wtedy rogalowe szaleństwo i rogale opanowują całe miasto. Smakołyk ten jest kojarzony przede wszystkim z Poznaniem. To jedna z rzeczy za którą kocham moje miasto. Właśnie za Marcińskie Rogale i towarzyszące temu święto Marcina.

 

  • za kina studyjne -w Poznaniu możesz się zdecydować na kino Muza, Apollo, Rialto, Kino Pałacowe czy kino Charlie Monroe. Te ostatnie jest malutkie, kameralne i genialne, gdyż można wynająć tam salę i zorganizować cudowną imprezę urodzinową. Sama osobiście byłam tam na wieczorze panieńskim. Kino Muza, Rialto czy Apollo to klasyki poznańskich sal kinowych. Poczujesz tutaj klimat starych czasów, choć każde z nich zostało przecież unowocześnione. Zdecydowanie mają to coś, a w repertuarze można znaleźć zarówno filmy współczesne, jak i klasykę kina. Kino Pałacowe jest kinem studyjnym, działającym przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Repertuar i cenny można sprawdzać na stronie kina, którą linkuję TUTAJ.

 

kochamy Poznań
Widok na Plac Wolności

Zielony Poznań

  • Poznańskie Nowe Zoo z obszernymi terenami dla zwierząt. To jedno z miejsc, które naprawdę pozytywnie odstają na tle innych takich ogrodów w Polsce a nawet w Europie. Poznańskie Nowe Zoo zajmuje 120 hektarów na terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami. To nie tylko miejsce gdzie zobaczysz zwierzęta, ale także jest to świetna miejscówka na spacer. Dodatkowo zdarza się tak, że na jakimś etapie spaceru jesteś tam po prostu sam. To znaczy Ty i liczne ptactwo, które posiada tam swoje siedliska. Na terenie zoo wyodrębniony jest azyl dla niedźwiedzi. Zoo prowadzi też misję ratowania zwierząt z różnych zagrażających im miejsc, cyrków, ferm. Dodatkowo mieszkają tu uratowane lisy, niedźwiedzie, lwy i tygrysy, które zostały odebrane z licznych interwencji.

 

  • Cytadela i jej spacerowe szlaki. Masz ochotę na długi spacer w środku miasta? Cytadela jest dobrym wyborem! Po pierwsze jest to miejsce bardzo zielone, po drugie jest to miejscówka również historyczna, bowiem wchodzi w skład zabytkowej Twierdzy Poznań. Liczne alejki sprawiają, że spacerowicze nie wchodzą sobie za często w drogę. Miejsce absolutnie malownicze i zachęcające do częstych odwiedzin.

 

  • Tereny zielone Poznania.  Trochę do wyboru tych miejsc jest, gdzie poznaniacy chętnie spędzają czas. Najczęściej wybierane są to rejony nieopodal zbiorników wodnych jak Strzeszynek, Rusałka, Malta i pobliski Kiekrz. Więcej na ten temat poczytasz we wpisie Poznańskie tereny zielone

 

Rusałka

Kochamy Poznań za piękne miejsca

  • Poznański piękny Stary Rynek. Miejsce, które dla mnie jest w sam raz: nie za duże i nie za małe. Rynek postrzegam jako bardzo gustowny i naprawdę piękny. Osobiście bardzo lubię tutaj przebywać, szczególnie latem, kiedy ogródki okolicznych restauracji wybuchają kwiatami i kolorami.

 

  • Plac Wolności – przestrzeń gdzie organizuje się jarmarki i festyny. Gościła tu scena Festiwalu Malta, kino plenerowe, rozgrywki plażowe siatkówki oraz strefa kibica podczas Euro w Polsce. Miejsce ładne i atrakcyjne na mapie Poznania. Lubię tam od czasu do czasu zaglądnąć, bo zawsze jest szansa, iż natkniemy się na ciekawą inicjatywę.

 

  • Teatr Wielki – długo nas tutaj nie było, do czasu, kiedy ponownie polecono nam odwiedziny, Spektakle są naprawdę niezwykłe i raz na jakiś czas polecam, aby Poznańską operę odwiedzić. Spektakle muzyczne i baletowe są najwyższej jakości, a do tego jeszcze piękne wnętrze naszej opery robi swoje. Pozwólmy sobie przenieść się w krainę bajek i marzeń 🙂 Repertuar Teatru Wielkiego w Poznaniu

 

  • Brama Poznania i Ostrów Tumski – razem tworzą naprawdę niezwykłą scenerie, gdzie na wiosnę, lato i ciepłą jesień chce się przebywać. Jak na miasto jest tu swojsko i bardzo polecam wizytę w tym miejscu. Przede wszystkim Brama Poznania spełnia jednak funkcję edukacyjną, a każdy znajdzie tu coś fajnego dla siebie. Odwiedzając to miejsce pokuście się o zobaczenie nie tylko ekspozycji Bramy, ale także Ostrowa Tumskiego i Rezerwatu Archeologicznego.

 

Teatr Wielki w Poznaniu

To kto nas w przyszłości w Poznaniu odwiedzi? 🙂

Jowita

zobacz także:

Poznań w jeden dzień? Podpowiadamy co odwiedzić!

Spacer w Poznaniu? Turysto, mamy dla Ciebie pomysł!

Poznań w jeden dzień? To da się zrobić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *