Podróże po Polsce,  pomorskie

Gdański Szlak Wodociągowy – niestandardowy pomysł na zwiedzanie Gdańska

Każdy kto po raz pierwszy odwiedza Gdańsk prawdopodobnie rusza wytyczonym szlakiem przez Długi Targ, Fontannę Neptuna na Żurawiu kończąc – najważniejsze zabytki Gdańska znajdziesz tu. Jeśli jednak szukasz miejsc nieoczywistych, o ciekawej historii to Gdański Szlak Wodociągowy jest dla Ciebie!

Gdański Szlak Wodociągowy

Gdański Szlak Wodociągowy to dość nowa atrakcja, która jest dostępna tylko i wyłącznie w okresie letnim. W skład szlaku wchodzą dwa podziemne zbiorniki wodne – Zbiornik Wody Stara Orunia i Zbiornik Wody Stary Sobieski oraz współczesna wieża ciśnień z tarasem widokowym Zbiornik Wody Kazimierz.

Po raz pierwszy usłyszałam o tej nietypowej atrakcji turystycznej rok temu i oczywiście zwiedziliśmy w ubiegłe wakacje wszystkie trzy zbiorniki.  Mam nadzieję, że ten wpis zachęci i Was do tej wyjątkowej podróży.

Zbiornik Wody Stary Sobieski

Zwiedzanie zaczęliśmy od Zbiornika Wody Stary Sobieski, który wybudowano w 1911 roku i do dziś jest to największy zbiornik wody w Gdańsku. Zbiornik zbudowano na planie koła, a szerokie korytarze robią spektakularne wrażenie. Specyficzna konstrukcja sprawia, że obiekt ma niezwykłą akustykę. W środku znajdziecie wystawę opowiadającą o historii gdańskich wodociągów.

Punkt widokowy przy Zbiorniku Stary Sobieski

Zbiornik Wody Stara Orunia

W ubiegłym roku zbiornik ten cieszył się bardzo dużą popularnością. W związku z tym znalezienie odpowiedniego dla nas terminu było tutaj najtrudniejsze. Jest to najstarszy obiekt na szlaku – powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem magazynującym wodę pitną dla mieszkańców Gdańska. Zbiornik przypomina podziemną katedrę – w środku znajdziecie piękne nawy oraz arkady. Ubierzcie się ciepło – nawet podczas upałów w środku przyda się kurtka. Obecnie zbiornik ten jest największym w województwie pomorskim siedliskiem nietoperzy – jeśli będziecie mieć szczęście to zobaczycie małego nocka lub gacka. Nam się udało 😊

Wnętrze zbiornika Stara Orunia ze sklepieniem przypominającym katedrę
Punkt widokowy przy Zbiorniku Stara Orunia

Zbiornik Wody Kazimierz

Na koniec zostawiłam  najmłodszy z obiektów na szlaku. Zbiornik Wody Kazimierz oddano do użytku w 2015 roku.  Jest to sprawnie działająca wieża ciśnień o wysokości 30 metrów, która znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej. Z tarasu widokowego rozpościera się piękny widok na Zatokę Gdańską oraz Żuławy Wiślane. Chociaż zwiedzanie przerwała nam burza to i tak było warto 😉

Zbiornik Wody Kazimierz

Jak zwiedzać?

Zwiedzanie odbywa się w małych grupach dlatego też polecam wcześniejsze zapisy. Wystarczy wejść na stronę Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, wybrać zbiornik, który chcemy zwiedzić oraz dogodny termin. Następnie na podany przez nas adres mailowy zostanie wysłany link, który należy potwierdzić – pamiętajcie o tym.

Ile kosztują bilety?

Bilet do Zbiornika Wody Stary Sobieski i Zbiornika Wody Stara Orunia kosztuje po 9 zł, a wstęp do Zbiornika Wody Kazimierz jest bezpłatny.

Wszystkie informacje o szlaku znajdziecie na stronie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Sandrine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *