Gdańsk – magiczne miasto Neptuna
Gdańsk to miejsce ściśle związane z historią naszego kraju. To własnie ono jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii. Uznaje się je współcześnie nie tylko za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, lecz także za kolebkę „Solidarności” i początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Nie ma chyba Polaka, któremu to miasto nie skojarzy się szczególnie z Lechem Wałęsą. Ponadto dodatkowym atutem Gdańska są liczne zabytki oraz dogodne położenie nad Morzem Bałtyckim. Wszystkie te czynniki powodują, że nie tylko gdańszczanie uważają, że jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce.
Co polecamy zobaczyć w Gdańsku?
Nasza wycieczka niestety ominie Muzeum II Wojny Światowej, Westerplatte, Stocznię Gdańską oraz Europejskie Centrum Solidarności. Nie linczujcie nas proszę za to, ponieważ historia naszego kraju nie jest nam obojętna. Tym razem jednak chcielibyśmy pokazać Wam Gdańsk z trochę innej perspektywy, jako miasto idealne na weekendowy chillout.
1. Fontanna Neptuna
Trudno wyobrazić sobie Gdańsk bez jednej z jego najbardziej charakterystycznych atrakcji, czyli Fontanny Neptuna, zwanej również jako Studnia Neptuna. Fontanna ta działa od 1633 roku i jest jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji Gdańska.
2. Ratusz Głównego Miasta
Ratusz Głównego Miasta to kolejna atrakcja godna uwagi. Najstarsze fragmenty tego budynku pochodzą aż z XIV wieku. Dawna siedziba władz miejskich mieści obecnie Muzeum Gdańska, a galeria na wieży stanowi doskonały punkt widokowy. Najbardziej okazałym pomieszczeniem ratusza jest Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną. Jej bogate zdobnictwo przypomina Pałac Dożów w Wenecji i uważane jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych.
3. Droga Królewska
Nazwa „Droga Królewska” została nadana ulicy Długiej i jej przedłużeniu – Długiemu Targowi, w związku z uroczystymi wjazdami polskich monarchów do miasta własnie ta drogą. Ulice te zamieszkiwali najbardziej wpływowi i bogaci mieszkańcy tego miasta, co widać po efektownych kamienicach, z których każda ma swoją ciekawą historię. To właśnie tu znajduje się serce Gdańska, które najlepiej odwiedzić kilka razy, aby dojrzeć szczegóły budynków oraz poczuć jego urok zarówno w dzień jak i w nocy.
4. Brama Żuraw
Brama Żuraw to największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Jest to również drugi najbardziej charakterystyczny symbol Gdańska. Zbudowano go w latach 1442-1444. Spełniał on dwie funkcje. Po pierwsze służył do stawiania masztów i przeładunku towarów, a jednocześnie był również bramą miejską.
5. Długie Pobrzeże
Długie Pobrzeże to pełen restauracji, kawiarni i pubów deptak nadwodny ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Z tego powodu szczególnie polecamy się tu wybrać. Znajdziecie tu m.in. statek Sołdek, czyli Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ponadto możecie stąd ruszyć w rejs np. na Westerplatte.
6. Ulica Mariacka
Aleja ta to kolejne, bardzo klimatyczne miejsce na mapie Gdańska. Prowadzi od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. Na szczególną uwagę zasługuje jej bogata dekoracja rzeźbiarska oraz snycerska, a także wąskie brukowane przejścia pomiędzy szeregiem domów, które pokazują jak wyglądał kiedyś Gdańsk.
7. Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka to największa w Europie świątynia zbudowana z cegieł. Jest wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej. Niewątpliwie poprzez swój rozmach budzi niesamowite wrażenia. Wnętrze bazyliki bogate jest w liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, takie jak Pieta czy Piękna Madonna Gdańska.
8. Góra Gradowa
Jak widać nawet w Gdańsku udało nam się znaleźć górę. Jest to wzgórze morenowe o wysokości 50 m. n.p.m., położone w pobliżu centrum miasta. Z jego szczytu rozpościera się piękny widok na panoramę Gdańska. Na wzniesieniu zlokalizowany jest również XIX wieczny zespół forteczny, a na samym szczycie góry stoi charakterystyczny krzyż.
9. Koło Widokowe AmberSky
Dla amatorów dreszczyku emocji zdecydowanie polecamy diabelski młyn AmberSky. Ogromne koło widokowe umożliwia podziwianie uroków Gdańska z odpowiedniej wysokości. Ponadto będąc na górze zobaczycie Starówkę, gdański bursztynowy stadion, stocznię, wzgórza morenowe, a przy dobrej pogodzie co więcej, nawet odległy Hel.
10. Brama Stągiewna
Jej budowa przebiegała w latach 1517–1519 i jest ostatnią, ceglaną gdańską bramą z elementami architektury gotyckiej. Wyglądem przypomina stągwie używane do przenoszenia mleka, dlatego nadano jej drugą nazwę – Stągwie Mleczne.
11. Fontanna Czterech Kwartałów
Na zakończenie proponujemy Wam jeszcze Fontannę Czterech Kwartałów, która znajduje się u zbiegu ulic Świętego Ducha i Grobli. Zbudowana została ona w formie kwadratu podzielonego na cztery części symbolizujące cztery kwartały historycznego Gdańska: Kogi, Wysoki, Szeroki i Rybacki. Na rogu każdej kwarty leży lew, każdy w innej pozie. Fontanna najlepiej prezentuje się po zmroku, kiedy jest podświetlana.
Ewelina
Zobacz także: